Elastyczne opaski stabilizujące ? używać, czy nie używać ?

autor:
27 Czerwiec 2010
10
Elastyczne opaski stabilizujące ? używać, czy nie używać ?

Kolano ? staw, który często sprawia niemałe problemy sportowcom. Również tym zajmującym się sztukami walki. Dlatego w tym artykule skupimy się na opaskach stabilizujących właśnie ten staw.

Kolano jest największym stawem naszego organizm. Tworzą go trzy kości: kość udowa, piszczelowa oraz rzepka. Bywa on nazywany w środowisku medycznym ?koszmarem inżyniera?, ze względu funkcje jakie musi spełniać. Mianowicie, musi być stabilny, gdyż przenosi duże obciążenia, i jednocześnie bardzo ruchomy. Niestety – zapewnienie jednego nie idzie w parze z uzyskaniem drugiego. Dlatego kolano jest stawem dosyć podatnym na kontuzje, szczególnie wśród osób intensywnie eksploatujących swoje ciało.

Obecnie w powszechnym użyciu są elastyczne opaski stabilizujące staw kolanowy. Stosowane z różnych powodów ? profilaktycznie, dla stabilizacji gdy pojawi się lekki ból, po przebytej kontuzji. Na ich temat krąży mnóstwo, często zupełnie różnych opinii. Rozważmy więc, czy warto się w takową opaskę zaopatrzyć.

Opaski elastyczne (może inaczej: dobre opaski elastyczne) wykonane są na ogół z neoprenu. Pozwala to na ich używanie bez jednoczesnego ograniczenia ruchomości w stawie. Każdy, kto miał na sobie taką opaskę na pewno zauważył, że kolano wydaje się być w niej bardziej stabilne. Takie odczucie jest powodowane kompresją (uciskiem) opaski w okolicy naszego stawu. Co więcej, podczas wysiłku, opaska elastyczna utrzymuje podwyższoną temperaturę w uciskanej okolicy. Są to bez wątpienia jej plusy. Dlaczego ? Podczas treningu w Twoim kolanie zachodzi mnóstwo ruchów w różnych płaszczyznach. Przekroczenie fizjologicznych granic ruchomości wiąże się z powstaniem kontuzji. Każda zatem, nawet niewielka, dodatkowa stabilizacja będzie na Twoją korzyść. Opaska, zatrzymując ciepło poprzez dobrą izolację, pozwala na utrzymanie kolana w ?stanie rozgrzanym?, dzięki czemu wewnątrz stawu panuje właściwa temperatura. Jeśli zdarza się, że odczuwasz lekki ból w kolanie to warto wiedzieć, że podniesiona temperatura ma również działanie przeciwbólowe. Opaska pomoże zatem pozbyć się dyskomfortu utrudniającego skupienie na treningu.

Czy stosowanie opasek ma jakieś wady ? Niektórzy twierdzą że tak. Jako jeden z minusów wymieniają fakt, że opaska elastyczna daje odczucie lepszej stabilizacji niż jest w rzeczywistości, co może prowadzić do nadmiernego obciążania stawu kolanowego i w konsekwencji ? do kontuzji. Moim zdaniem ? argument nieco na wyrost, w dodatku nie poparty dowodami naukowymi. Jeśli nie odczuwamy bólu, to podczas żadnej angażującej uwagę czynności (jaką niewątpliwie jest trening) nie kontrolujemy świadomie stopnia obciążania kończyny. Trenując w opasce eksploatacja kończyny raczej się nie zwiększa, jest tak samo duża jak i bez niej, jednak stabilizacja – być może minimalnie, ale zawsze – jest lepsza z opaską na kolanie.

Kolejnym argumentem jest rzekome osłabienie mięśni stabilizujących staw. Zwolennicy tej teorii twierdzą, że przez dodanie stabilizacji zewnętrznej w postaci opaski, mięśnie mają mniej roboty i w wyniku tego słabną. Rozumowanie to wydaje się logiczne, jednak sądzę, że nie uwzględnia wszystkich aspektów. Trening powoduje, że obciążanie kolana zwiększa się znacznie, w porównaniu z normalną, codzienną aktywnością. Co za tym idzie – mięśnie pracują ciężej. Opaska jest na tyle elastyczna, że nie pozwoli mięśniom na wyłączenie się (lub znaczne ograniczenie pracy) i na pewno nie doprowadzi do ich osłabienia. Co innego, gdybyśmy używali opaski przez większość dnia. Wtedy faktycznie, nasze mięśnie nawet podczas zwykłych czynności byłyby odciążane, co po zdjęciu opaski mogłoby się odbić na naturalnej stabilności stawu.

Zatem jeśli zastanawiasz się nad kupnem opaski, oto kilka wskazówek:

– jeśli nie masz problemów z kolanami, nie przebyłeś wcześniej żadnej ich kontuzji – możesz spokojnie trenować bez niej;

– profilaktyka jest zawsze lepsza od zwalczania konsekwencji, zatem nawet gdy jesteś szczęśliwym posiadaczem nigdy nie uszkodzonych kolan, stosowanie opaski elastycznej może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem;

– jeśli odczuwasz lekkie (podkreślam: lekkie !) bóle przeciążeniowe w kolanie podczas wysiłku – opaska pomoże Ci je zmniejszyć lub nawet zredukować do zera;

– opaska ma też tą zaletę, że oszczędzi niektórych nieprzyjemnych doznań podczas kontaktu kolan z matą;

– gdy opaska jest dla Ciebie przyczyną dyskomfortu, np. uwiera Cię – odpuść ją sobie.

Na koniec garść istotnych uwag. Trzeba bezwzględnie pamiętać o tym, że używanie opaski nie zastąpi właściwej, solidnej rozgrzewki. Nadal to ona pozostaje królową w zapobieganiu kontuzjom. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w opaskę, ponieważ odczuwasz ból w kolanie (nawet delikatny), to warto, byś skonsultował to z lekarzem lub fizjoterapeutą. I zanim ktoś powie, że nie ma jednoznacznych badań naukowych potwierdzających skuteczność opasek elastycznych, to zaznaczam – w mojej opinii (subiektywnej), stosowanie profilaktyki, która wedle wielu przesłanek może uchronić przed kontuzją, jest jak najbardziej słuszne.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

avatar
 
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Agata ChojnickamichalaprilpinekgorasBartek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Agata Chojnicka
Gość
Agata Chojnicka
Offline

Takie wsparcie powinno się dobierać z pomocą lekarza indywidualnie do urazu, albo dopytać doświadcznoego sprzedawcę w sklepie medycznym np. w Life+. Tam zawsze fachowo pomagają dopasować odpowiedni sprzęt

michalapril
Gość
michalapril
Offline

Opaska uciskowa na kolano to moim zdaniem jeden z lepszych wynalazków! 😛
Ja używam i polecam, co prawda najlepiej nie przeciążać kolan, ale jak kochamy sport nie da się ich nie przeciążyć.

Polecam dokładnie ten model Veera Silver https://bewamed.pl/47-stabilizatory

pinek
Gość
pinek
Offline

Dzięki bardzo fajny opis 🙂

a co myślicie o tej opasce z Lidla na staw kolanowy ?

https://www.lidl.pl/cps/rde/www_lidl_pl/hs.xsl/oferta.htm?action=showDetail&id=17941#

goras
Gość
goras
Offline

Tutaj jest opaska tania i porzadna,jakby ktos szukal – https://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/SID-CD9B9D0D-F64688A2/lidl_pl/hs.xsl/index_28035.htm.

Bartek
Gość
Bartek
Offline

Dzięki wielkie za udzielenie odpowiedzi. Zgłoszę się z tym do jakiegoś specjalisty i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Bartek
Gość
Bartek
Offline

Witaj, nie wiem czy ktoś jeszcze tu przebywa ale miałbym pytanie. Otóż w lutym doznałem skręcenia stawu kolanowego prawego zerwanie wiązadeł krzyżowych i nosiłem zwykłą opaskę elastyczną jednak w czerwcu rzucając piłkę (ręką) znowu poczułem taki dziwny ból jaki towarzyszył mi podczas skręcenia stawu kolanowego i przez parę godzin kulałem. Teraz tego problemu nie mam pomału zaczynam kopać piłkę i 2tyg temu stojąc na bramce i robiąc wyskok poczułem znów ten ból jednak po chwili już mogłem z powrotem biegać ale nie wróciłem już do gry . I moje pytanie brzmi czy jeśli bym kupił opaskę stabilizującą z szynami po… Czytaj więcej »

DanteV
Użytkownik
DanteV
Offline

problem jest taki że odwiedziłem ok 8 SUPER speców…i każdy ma inną teorię…ale zastrzyki mi pomogły i trzymam się narazie jednego speca…ale może masz racje…..usune te metalowe szyny i będe używał samego neoprenu….ale konsultacja mnie pewnie czeka niejedna 🙂 dzieki

DanteV
Użytkownik
DanteV
Offline

Znowu swietny art! Mam problemy z kolanami (z lewym większe) miałem uzuwany fałd maziowy, wysięka dodatkowo rezonans stwierdził chondromalacje. Po operacji i zastrzykach w kolano rezonans kontrolny wykazał „horyzontalne rozwarstwienie rogu tylnego lakotki przyśrodkowiej”. Czasami stosowałem takie „pierwsze z brzegu” opaski stabilizujące aż natrafiłem na poważną (HMS porzadnie wykonana z dwoma szynami i wieloma opinającymi paskami) .. jednakże na treningu nie stosuje jej tylko zwykłe ochraniacze kolan. Czasami odczuwam bóle (nie moge długo biegać szczegolnie rano…lekarze rozkładają ręce i nie wiedzą co poradzić) lub podczas ćwiczeń z obciążeniem lub partnerem (obalenia!). Pytanie: czy powinienem zabezpieczać to kolano podczas treningów (zwykłych… Czytaj więcej »