ZOOM odc. 1 – Przeciwnik Damiana Grabowskiego na Bellator 25 specjalnie dla MMAnews.pl

autor:
04 Sierpień 2010
0
ZOOM odc. 1 – Przeciwnik Damiana Grabowskiego na Bellator 25 specjalnie dla MMAnews.pl

Dlaczego ZOOM ? Bo będziemy przybliżać. W każdym odcinku sylwetkę innego zawodnika. Zawsze, gdy nadarzy się okazja, zZOOMowany zostanie przeciwnik jednego z naszych wybitnych, na światowej scenie MMA, rodaków.
Czyńmy więc formalności ? bohaterem odcinka pierwszego jest Scott Barrett. W środku znajdziecie m.in. krótki wywiad, jakiego specjalnie dla MMAnews udzielił Scott !

Scott ?Bear? Barrett 19 sierpnia zmierzy się z czołowym polskim ciężkim, Damianem Grabowskim na gali Bellator 25. Nie ma wątpliwości, że będzie to trudny (o ile nie najtrudniejszy) przeciwnik w karierze Polaka. Dwudziestosiedmioletni Barrett, pochodzący z Atlanty, dysponuje imponującym rekordem 10-1-0 , z czego 8 walk wygrał przez TKO. Przegrał tylko z utalentowanym Chadem Corvinem, zakontraktowanym obecnie przez UFC. De facto, nie wiadomo jak potoczyłaby się ta walka, gdyby nie fakt, że Barret doznał w niej kontuzji kolana. Sam zwycięzca skomentował to słowami:

Wygrana to wygrana, ale nie jestem zadowolony, że tak to się potoczyło.

Pomijając ten ?niefart?, jaki spotkał Barreta podczas walki z Corvinem, jego rekord mógłby dziś wyglądać nieco inaczej jeszcze z jednego powodu. Podczas przygotowań do gali XFC 6, na której miał się zmierzyć z Donavinem Hawkeyem z południowej Afryki, Barrett sparował z Bradem Bakerem ? nota bene, byłym sparingpartnerem Forresta Griffina.
Podczas jednej z sesji treningowych Baker trafił Barretta pięścią centralnie w oczodół, łamiąc sobie przy tym kości ręki. I choć Barret odczuł to zdarzenie dotkliwie, to jednak do szpitala udał się tylko Baker ze swoją ręką, a ?Bear? kontynuował trening.
Konsekwencje wypłynęły na wierzch nieco później. Podczas rutynowego badania przed walką, lekarz zainteresował się okiem Barretta. Po dokładniejszych badaniach okazało się, że doszło do uszkodzenia siatkówki i istniało duże prawdopodobieństwo utraty wzroku. Barreta ominęła więc szansa zmierzenia się z Hawkeyem.

Barret jest nazywany specjalistą od ground-and-pound, co nie dziwi po obejrzeniu kilku jego walk. Dysponuje świetnymi zapasami i bez większych problemów obala swoich rywali, którzy w jego kategorii wagowej do najlżejszych nie należą. Zapasy zaczął uprawiać w szkole średniej i to dla nich zrezygnował z Footballu Amerykańskiego. Jak sam powiedział w wywiadzie dla Sherdoga, zapasy stały się jego pasją. To zapewne dzięki tej pasji wygrał zawody Georgia Games.
Na studia, po których planował zostać nauczycielem, wybrał się do Carson-Newman College w Jefferson City, w stanie Tennessee. Przez całe 4 lata nauki kontynuował swoją przygodę z zapasami. Po ukończeniu edukacji, chciał kształcić się dalej, by móc pracować z niepełnosprawnymi dziećmi, co jak twierdzi daje mu dużo satysfakcji. Zarzucił jednak ten pomysł dochodząc do słusznego wniosku, że uczyć może się niezależnie od wieku, a sportowa passa źle znosi upływ czasu.

Umiejętności zapaśnicze Barret dobrze łączy z walką w parterze. Potwierdza to fakt, że w 2009 roku zajął pierwsze miejsce w turnieju organizowanym przez NAGA (North American Grappling Assosiation) w Północnej Karolinie.

A oto krótki wywiad jakiego specjalnie dla MMAnews.pl udzielił Scott przed pojedynkiem z Damianem Grabowskim:

Witaj Scott, na początku chciałbym podziękować, że znalazłeś dla nas chwilę czasu, naprawdę to doceniam. 19 sierpnia walczysz z Damianem Grabowskim. Powiedz, czy robiłeś jakiś reaserch na temat Damiana ? Widziałeś jakieś jego walki ? Co myślisz o nim jako o fighterze?
Nie, widziałem go może z raz czy dwa … (śmiech) oczywiście żartuję, widziałem wszystkie jego walki. To bardzo twardy i dobry zawodnik, choć jeszcze nie konfrontował się z nikim z USA …

Czy jesteś zaskoczony faktem, że Damian „przychodząc znikąd” od razu staje do walki wieczoru ?
Wcale nie uważam, że Damian pochodzi znikąd. Słyszałem o nim już co nieco wcześniej i wiedziałem, że czeka na jakąś większą szansę i teraz ją dostał.

Wiem, że jesteś świetnym zapaśnikiem, ale Damian również ma bardzo dobre zapasy. Czy ze względu na to pracujesz więcej nad swoimi uderzeniami ?
Jestem zawodnikiem MMA i pracuję równie ciężko nad wszystkim – uderzeniami, zapasami i ju-jitsu. Będę gotowy na każdego i na wszystko.

Jak będzie wyglądał Twój gameplan, gdy Damian ściągnie Cię do parteru, gdzie czuje się najlepiej ?
Jeśli mu się to uda to ja użyję swojego BJJ, będę się starał go przesweepować lub wstać ponownie na nogi.

9 na 10 walk zakończyłeś dzięki uderzeniom …. Czy masz jakąś sekretną broń, którą zastosujesz na Damianie 19 sierpnia ?
Myślę, że nie … Mam zamiar wygrać tą walkę. Zacznę od rozbijania go w stójce. Mam mocne ciosy i kopnięcia.

A jak wygląda Twój trening cardio do walki z Grabowskim ? Wprowadzałeś jakieś modyfikacje, specjalnie pod tą walkę ?
Moje cardio jest zawsze bardzo dobre na każdą walkę. To dzięki mojemu ojcu i moim trenerom od zapasów – to oni wpoili mi do głowy jak ważne jest cardio.

Walczyłeś kiedyś na gali Moosin. Na ich kolejnej gali walczył pięciokrotny mistrz świata Strongman Mariusz Pudzianowski z Polski, bił się z Timem Sylvią. Widziałeś ich walkę ? Co sądzisz o tego typu „freak show” ? Uważasz, że to konieczne dla MMA ?
Myślę, że Mariusz polega zbyt bardzo na swojej sile, brakuje mu jeszcze techniki… no i oczywiście powinien pracować nad kondycją, a to nie będzie łatwe przy tej ilości mięśni.

Przegrałeś swoją walkę z Corvinem. Wiem, że doznałeś kontuzji podczas tamtej potyczki. Możesz powiedzieć co dokładnie się wtedy wydarzyło?
Czułem, że kontroluję walkę. Ale w pewnym momencie, podczas próby kopnięcia moje kolano przeprostowało się i nie mogłem już chodzić.

Czy nadal startujesz na zawodach zapaśniczych lub BJJ? Czy może koncentrujesz się już tylko na MMA?
Ostatnio wystartowałem w zawodach NAGA i wygrałem kategorię zaawansowanych w mojej wadze. Chciałem po prostu sprawdzić jak sobie poradzę.

Dziękuję za rozmowę.

Na zakończenie trochę materiałów video z udziałem Scotta, znalezionych w sieci:

Na początek walka Barrett vs Lee z Bellatora 19.

Poniżej skrót walki Barreta z Nathanem Kirbym z gali Cage Rulers – Carnage in the Cage.

Tutaj natomiast jego walka z Bradenem Bicem z gali RMMA – Renaissance MMA 14.

Na koniec wywiad z Barrettem na temat jego treningu do walki z Monsonem. Sama walka niestety ostatecznie nie odbyła się.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x