Niekontrolowane skurcze mięśni

autor:
07 wrzesień 2010
1
Niekontrolowane skurcze mięśni

Atakują znienacka i potrafią skutecznie obezwładnić. Ból, jaki wywołują, zmusza do przerwania wykonywanej czynności, czasem czyniąc całą sytuację niebezpieczną. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić ?

Zdolność mięśni do kurczenia się jest nam niezbędna. Naprzemienne skurcze i rozkurcze mięśni wprawiają nasze ciało w ruch i pozwalają nam na wykonywanie tysięcy czynności. Czasem jednak zdarza się, że dany mięsień kurczy się bez naszej woli, sprawiając dodatkowo ból i uniemożliwiając nam chwilowo kontynuowanie aktywności.

Na pewno większość z nas doświadczyła kiedyś, podczas wysiłku lub po nim, niekontrolowanego skurczu mięśnia. Choć istnieje wiele teorii, co do jego przyczyny, to tak naprawdę nie jest w 100 % znana. Wielu naukowców jest zgodnych, że powoduje go przeciążenie nerwu stymulującego dany mięsień. Przeciążenie to może skutkować w wysyłaniu do mięśnia nadprogramowego sygnału, by się kurczył. Nie ma pewności czemu tak właśnie się dzieje.

Często słyszy się, że takie niekontrolowane skurcze może powodować niedobór w diecie magnezu i potasu. Żadne jednak badania tego jednoznacznie nie potwierdzają. Coraz częściej jako bardziej prawdopodobnego sprawcę zamieszania wskazuje się zbyt dużą utratę sodu podczas wysiłku (sód, jak wiadomo, jest w sporych ilościach tracony z potem). Dlatego wszyscy, którzy podejmują duże wysiłki fizyczne, nie powinni całkowicie wyeliminowywać soli ze swojego jadłospisu, gdyż to ona jest głównym źródłem sodu.

U zdrowego, dorosłego człowieka największe prawdopodobieństwo wystąpienia skurczu zachodzi podczas intensywnego wysiłku, w wysokiej temperaturze przy słabym nawodnieniu organizmu. Czasem jednak skurcze zdarzają się w mało spodziewanych momentach, w okolicznościach, które nie powinny do nich prowadzić. Dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić, bez jakichś dokładnych badań, który z czynników ma decydujące znaczenie w ich wywoływaniu.

Co robić, gdy złapie nas skurcz ?

Gdy już damy się złapać, to najlepszym sposobem będzie rozciągnięcie nagle napiętego do granic możliwości mięśnia, choć w pierwszej chwili będzie to dosyć bolesne. Nie ma jednak, póki co, bardziej skutecznej metody. Jeśli będziemy w stanie, możemy rozciągnąć się sami, jeśli nie ? dobrze by ktoś nam w tym pomógł.

Kolejnym krokiem po rozciągnięciu jest delikatny masaż, który pomoże rozluźnić napięty mięsień i dodatkowo zabezpieczy przed ponownym wystąpieniem skurczu. Jeśli skurcz przydarzył się nam w otoczeniu o niskiej temperaturze, to rozsądnie jest owinąć mięsień czymś co pomoże zatrzymać ciepło. Ciepło również działa na mięśnie rozluźniająco, zatem jego utrata nie jest wskazana.

Jak zapobiegać występowaniu skurczy ?

1. Rozgrzewka poprzedzająca wysiłek, uzupełniona ćwiczeniami rozciągającymi. Przygotuje mięśnie do wysiłku, zmniejszy więc prawdopodobieństwa wystąpienia skurczu z przeciążenia. Ważne też, by każdy duży wysiłek zakończyć kilkoma minutami lekkiej aktywności, np. delikatnego truchtu uzupełnionego rozciąganiem.

2. Nawodnienie organizmu. Skurcze najczęściej przytrafiają się osobom słabo nawodnionym, lub tym które odwodniły się mocno podczas aktywności fizycznej. Ważne więc by przyjmować odpowiednią ilość płynów przed, w trakcie i po wysiłku.

3. Odpowiednia ilość minerałów w diecie, a zwłaszcza sodu i potasu. Minerały te pełnią ważną rolę w procesie prowadzącym do kurczenia się mięśni. Ich niedobór (podobnie zresztą jak i nadmiar) może więc wpływać na upośledzenie tego procesu i doprowadzić do skurczu. Warto również zadbać w diecie o wapń i magnez.

U osób uprawiających sport, skurcze to rzecz normalna i raczej nie da się im zapobiec w 100 procentach. Jeśli jednak jesteś ich ofiarą często i bez wyraźnej przyczyny – warto byś udał się do lekarza, bo być może problem ma inne źródło, niezwiązane zupełnie z nadmiarem aktywności.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Redakcja MMAnews.pl
Admin
11 lat temu

Cholerne, niekontrolowane skurcze 🙁

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x