Tomasz Mączka przed Ligą BJJ – wywiad dla MMAnews.pl

autor:
12 październik 2010
1
Tomasz Mączka przed Ligą BJJ – wywiad dla MMAnews.pl

Tomasz Mączka jest jednym z utalentowanych grapplerów młodego pokolenia. Jeden z organizatorów Grappling Areny podjął się kolejnego trudnego zadania, jakim jest organizacja Ligi brazylijskiego jiu-jitsu. Tomek znalazł chwilę czasu, aby odpowiedzieć mi na kilka pytań.

Witaj Tomku! Na początku chciałbym pogratulować Ci dobrego startu na Grappling Arenie 2. Jak Ty oceniasz swój występ?
Wynik przerósł moje oczekiwania. Startowałem w zasadzie z biegu, nie przygotowany – przed zawodami nie trenowałem od miesiąca. Dałem dwie dobre walki z Landryną i Grześkiem. Maciek Polok w swoim stylu spacyfikował mnie dosyć szybko. Szkoda trochę końcówki walki o 3 miejsce z Grześkiem, było blisko małej sensacji. Jednak Yama dominował całą walkę i wygrał zasłużenie.

To już 12 liga BJJ, to pierwsza impreza z tej serii, którą organizujesz?
To są pierwsze zawody tego cyklu organizowane w Warszawie przez Alliance. Do tej pory większość odbyła się w Krakowie.

Czy w Lidze może startować każdy? Są jakieś ograniczenia wiekowe?
W Lidze może wystartować każdy, bez względu na doświadczenie. Jest kategoria juniorów, kobiet oraz seniorów. Funkcjonuje też dodatkowo, obok kategorii wagowych, podział na stopnie zaawansowania – odpowiedni kolor pasa. W sumie jest trochę ponad 30 kategorii, więc każdy znajdzie odpowiednią dla siebie – od totalnego amatora do czarnego pasa.

Ilu chętnych zgłosiło się do udziału w lidze na tydzień przed zawodami?
Około 280 zawodników.

Dlaczego XII liga BJJ odbędzie się w Konstancinie, a nie na hali Gwardii w Warszawie? Co zdecydowało o takiej lokalizacji?
Hala Gwardii jest wstanie pomieścić dwie pełnowymiarowe maty. Obiekt w Konstancinie nie ogranicza nas powierzchniowo zwłaszcza, że na lidze będzie 5 mat plus rozgrzewkowa.

Z czym wiąże się organizacja zawodów BJJ w Polsce? Jakim przeciwnościom musisz stawić czoła, by zorganizować turniej? Czy ludzie chętnie wspierają sport? Co trzeba zrobić, aby BJJ stało się bardziej opłacalne dla zawodników?
Wystarczy trochę chęci, dobrej woli i zapału… reszta wyjdzie sama. Przeszkód jest wiele, ale żadna z nich nie są na tyle wielka aby była warta wymienienia. Zainteresowanie wśród sponsorów powolutku rośnie, zwłaszcza tzw branżowi sponsorzy zaczynają doceniać tego typu imprezy. Popularność sportu rośnie, a co za tym idzie hojność sponsorów także. Dopiero kiedy pojawi się grupa ludzi (nie trenująca czy trenująca rekreacyjnie) potocznie nazywanych kibicami.  Pojawią się również odpowiednio duzi sponsorzy, którzy będą widzieli potencjał marketingowy w tej dyscyplinie sportu.

Jakie nagrody będą czekały na zwycięzców poszczególnych kategorii?
Ubrania od firm: MManiak, Bad Store oraz Manto. Na pewno każdy medalista dostanie dostanie coś drobnego.

Jakie nazwiska polskiej sceny MMA i BJJ pojawią się na lidze. Możesz zdradzić kilka nazwisk? Sam wystartujesz?
Z bardziej rozpoznawalnych nazwisk: Łukasz Bagiński, Maciej „Giluś” Kowalski, Maks Wiśniewski czy Marek Pasierbski, na listach pojawił się także jeden obcokrajowiec: Brazylijczyk – Charles Negromonte. Ja nie startuje, skupiam się na startach w grapplingu i submission.

Chciałbyś coś dodać?
Dziękuję wszystkich osobom zaangażowanym w przygotowanie tej imprezy, na szczególne wyróżnianie zasługuje: Marcin Dudek, Jacek Wróbel, Robert Faryj oraz Kamil Umiński.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kris
kris
11 lat temu

Jetsem ciekaw co pokaże brazol !! 🙂 obecnie prowadzi treningi w copacabanie w Wawie i wydaje sie byc niezly, ale zawody zweryfikuja 😀

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x