Urijah Faber o walce z Mizugakim

autor:
28 październik 2010
0
Urijah Faber o walce z Mizugakim

Nie tak dawno w naszym portalu ukazał się ekskluzywny wywiad z Takeyą Mizugakim. Teraz przedstawiam wywiad z jego rywalem, Urijahem Faberem dla USA Today. Zawodnicy staną naprzeciw siebie podczas WEC 52.

Zbijanie do kategorii koguciej to Twój pomysł, czy zalecenie WEC?

To mój własny pomysł, myślałem o tym już od dłuższego czasu.

Kiedy zaczynałem walczył, to było siedem lat temu, to w stanie Kalifornia walki MMA nie były legalne, nie można ich było zobaczyć w telewizji. Wtedy walczyłem jako zapaśnik ważący 133 funty, a normalnie poza startowa waga wahała się w granicach 148. Pierwszą walkę w MMA stoczyłem nawet w 155 funtach.

Już od dłuższego czasu mówię WEC, że chciałbym walczyć w 135 funtach, ale wtedy byłem mistrzem w piórkowej. Potem po straceniu pasa byłem pierwszym pretendentem, więc chciałem najpierw odzyskać mój pas i dopiero potem zejść do 135.

Ale niestety przegrałem w walce z Jose Aldo i to było tak jakby potwierdzeniem tego, że powinienem zejść do wagi koguciej.

Gdyby jednak nasza walka była bardziej wyrównana, to zastanowiłbyś się nad przejściem do wagi koguciej?

Tak, zdecydowanie. Naprawdę jestem za lekki na tą kategorię wagową. Inni: Mike Brown, Jose Aldo, Leo Garcia, Manny Gamburyan. Oni wszyscy mają przewagę 10 funtów nade mną.

Dla mnie to nie jest żadna przeszkoda. Ale jeśli walczysz na najwyższym światowym poziomie, to naprawdę trzeba wykorzystać każdy czynnik, który może dać Ci zwycięstwo.

Mimo przyjęcia wielu mocnych kopnięć, w pierwszej i drugiej rundzie walki z Aldo zaprezentowałem się nader solidnie. Musiałem znaleźć sposób na powstrzymanie tych low kicków, ale widzisz Aldo, to jak jedzie innych zawodników. To była naprawdę mordercza walka dla mnie, zwłaszcza kiedy wykluczył moją nogę.

Takeya Mizugaki przeżywał ostatnio wzloty i upadki. Jak oceniasz go jako zawodnika?

Zgaduję, że oceniasz go jedynie po walce ze Scottem Jorgensenem, z którym walczył nadzwyczaj dobrze, a Scott będzie walczył teraz o pas organizacji.

Uważam, że Mizugaki jest strikerem. Jest bardzo trudnym rywalem. Oprócz mocnego strikingu Japończyk ma dobry klincz zapaśniczy, oraz świetnie się broni przed poddaniami. To zawodnik, którego możemy się obawiać. Mocny cios i nienaganna technika. Ile on właściwie ma lat?

On ma 26 lat, więc jest ciągle młodym zawodnikiem.

Tak, Mizugaki jest wciąż młody i ma kilka ciekawych technik. To będzie ciężka walka. Nie sądzę, by nagle zaczął się starzeć.

Teraz Mizugaki walczy trochę lepiej, wcześniej lubił wdawać się w wymiany,a teraz wygrywał walki nawet w parterze. Jak oceniasz jego przemianę?

Odnoszę wrażenie, jakby on zmieniał swój game plan codziennie. Jeśli widzieliście jego walkę z Torresem, to widzicie, że wyszedł do walki będąc przygotowanym na wymianę w stójce. Uważam, że mógłby wygrać wymianę z Torresem. On chciał bijatyki, ciągle mówił o bijatyce i zrobił z tej walki bijatykę.

W następnej walce zmierzył się z Jeffem Curranem i uderzał niskimi kopnięciami w krótkim dystansie, z powodu węższej pozycji. Myślę, że on spodziewał się obalenia ze strony Currana.

Potem walczył z Jorgensenem, w tej walce było więcej sprawl and brawl, ale dał się szybko zdominować.

Natomiast w walce z Rani’m Yahyą walczył z trochę obniżonej pozycji, bojąc się obalenia.

Tak więc uważam, że on zmienia się do każdego pojedynku. Na pewno jest dobrym zawodnikiem. Na pewno dobrze się broni przed obaleniami z klinczu, co widzieliśmy we wszystkich jego dotychczasowych walkach. Ponadto sam potrafi z niego obalić. Mizugaki ma także dobry sposób na ucieknięcie przed obaleniem z dwóch nóg. Ponadto potrafi zająć świetną pozycję w parterze, jeśli jest na górze. Nie lubi walczyć z pleców, nie bawi się w gardę. Na pewno ma swój styl i kilka ciekawych akcji potrafi wykonać.

A czego oczekujesz od niego w walce z Tobą?

Myślę, że będzie chciał mnie pokonać w stójce. Myślę jednak, że będę od niego szybszy i dużo silniejszy. Na pewno mam swój, niekonwencjonalny styl walki.

Myślę, że walka ze mną to dla niego złe zestawienie. Na pewno nie będzie w stanie mnie obalić. On zamierza walczyć ze mną w stójce, ale nie wykluczam, że będzie chciał mnie obalić. Mam lepsze jiu-jitsu, jestem lepszym zapaśnikiem.

Moja kondycja będzie zagadką, bo nie zbijałem wagi od siedmiu lat. To będzie dla mnie ciekawy sprawdzian.

Jak dużo musisz zbijać do wymaganych 135 funtów?
Dzisiaj będę ważył 140 funtów, a gdy zaczynaliśmy naszą rozmowę ważyłem 143 funty. Czuję się fantastycznie z tą wagą.
Ostatnie 7 lat były dla mnie katorgą, bo chciałem zbudować trochę mięśni. Moje ciało lubi wagę w granicach 155 funtów. Wahnięcia o 1,5 funta w obie strony, to moja normalna waga. Wiem, że Aldo waży normalnie 168, Brown 165, Gamburyan także coś koło tego. Robiłem wagę przez pięć lat college’u i nie urosłem od tamtej pory. Tak więc, zamiast starać się przybrać na wadzę, wolałem ją zrzucić.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x