Fedor odpowiada na pytania internautów

autor:
02 Grudzień 2010
1
Fedor odpowiada na pytania internautów

Jeden z najlepszych ciężkich na świecie i chyba najlepszy w historii, Fedor Emelianenko odpowiada na pytania fanów. Dzięki championat.ru dowiecie się jakie piwo pija imperator, co sądzi o zawodnikach palących trawkę (gangsta Diaz :)) i o nowym mistrzu UFC w wadze ciężkiej.

Oglądałeś walkę Lesnar vs Velasquez? Co sądzisz o nowym mistrzu UFC?
Velasquez jest bardzo dobry, ciekawy i wszechstronny zawodnik. Śledziłem jego karierę i wiedziałem, że mógłby sprawić wiele problemów Lesnarowi. Velasquez wciąż się rozwija, pracuje nad poprawą swoich umiejętności i sądzę, że będzie mistrzem UFC jeszcze przez długi czas.

Kiedy ostatni raz stoczyłeś bójkę, np na ulicy?
Poza ringiem używam siły w armii. Biłem się w szkole. Dzięki Bogu nie walczę na ulicach.

Jak dużo czasu spędzasz na podnoszeniu ciężaru w czasie treningów, a ile czasu poświęcasz naprawdę ogromnym obciążeniom?
Praktycznie nic. Zastępuje to zapasami i innymi tego typu rzeczami. Poza sezonem startowym mogę sobie trochę powyciskać, ale za każdym razem jestem przekonany, że mi to nie jest potrzebne. Jest wiele innych metod i jako sportowiec, nie zdołam wymienić ich wszystkich. Niektórzy dźwigają ciężary, inni wolą ćwiczenia z gumami, inny z linami itp.

Jaki jest Twój ulubiony film?
Lubię filmy bez przemocy i agresji. Nawet jeśli film ma takie sceny to nie mogą one być okraszone beznadziejnymi efektami specjalnymi i rzeką krwi. Wierzę, że każdy film powinien mieć przesłanie, więc kiedy opuszczasz kino musisz sobie pomyśleć. Film musi trafiać w Twoją duszę. Np lubię takie filmy jak: Priest?, ?Island? lub już zapomniany „Hachiko: A Dog’s Story „.

Gdybyś miał syna to chciałbyś by został fighterem?
Jeśli Bóg pozwoli mi doczekać się syna, to przede wszystkim chciałbym, by został dobrym człowiekiem, wierzącym i kochającym ojczyznę. Nie musi koniecznie iść w moje ślady.

Oglądasz piłkę nożną?
Nie. Nie mam na to czasu, a ponadto nie jestem jakimś wielkim fanem piłki nożnej. Kibicuje reprezentacji Rosji, ale jak na razie nie odnoszą dobrych wyników.

Jakie piwo lubisz?
Prawie w ogóle nie używam alkoholu, jednakże nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Sorry.

Co robi teraz Twój młodszy brat, Ivan?
Obecnie służy w wojsku.

Uprawiałeś jakieś inne sporty w dzieciństwie?
Kiedy miałem 8 albo 9 lat to ojciec jednego moich klasowych kolegów zorganizował grupę piłki nożnej, do której należałem. Jednakże nie grałem długo, bo mnie do tego nie ciągnęło. Grałem na podwórku jak każde dziecko. Od 11. roku życia trenuje judo i sambo, więc już nie miałem czasu na inne dyscypliny sportu.

Byłeś w wielu miastach. Które wywarło na Tobie największe wrażenie?
Powiem szczerze, że nie lubię podróżować. Zawsze śpieszy mi się do Starego Oskola.

Służyłeś w armii?
Tak, przez dwa lata. Spędziłem rok w oddziale strażackim. Później rozwiązano naszą jednostkę i dokończyłem służbę jako członek oddziału czołgistów.

Kibicuję Povietkinowi. Co powiesz o Alexandrze jako bokserze i jak widzisz jego szanse w walce z Kliczką?
Sasza Povietkin jest moim przyjacielem. Często do siebie dzwonimy, spotykamy się by potrenować, ale nie mnie oceniać takie rzeczy. Myślę, że Alexander jest jednym z najlepszych rosyjskich sportowców. Tutyły i wygrane przemawiają za nim. Ciężko jest załatwić kontrakt na walkę z Kliczko. Układy, kłamstwa, skandale i inne nieciekawe sytuacje ukrywają się za kontraktami. Zawsze są jakieś szanse na zwycięstwo. To jasne, że Kliczko byłby faworytem, i że jest mistrzem świata, ale myślę, że Sasza jest gotowy przerwać hegemonię braci Kliczko.

Co najbardziej lubisz w ludziach?
Każdy człowiek powinien być miły i uprzejmy. Powinien być humanitarny i zdolny do przebaczenia, gotowy by nieść pomoc i wspierać innych w każdej chwili. Musimy traktować ludzi tak, jak sami chcielibyśmy by nas traktowali.

Wiele razy słyszałem, że nie wpadasz w ataki furii czy agresji. Czy wcześniej miałeś doświadczenie z tymi uczuciami?
Nie czuję agresji w stosunku do moich rywali, istnieje tylko furia po walce. Z tego co pamiętam nigdy nie okazałem nieprzyjaznych uczuć w stosunku do rywala.

Dbasz o wymawianie poprawnie swojego nazwiska?

Nie, rozumiem, że jest to trudne nazwisko dla obcokrajowców. Na przykład nie ma L w japońskim, a oni wymawiają to jako R. Amerykanie mają problemy z moim nazwiskiem bo też nie mają litery 'je'.

Niedługo wyjdzie EA MMA. Pracowałeś przy tworzeniu gry?
Gra już wyszła. Kilka tygodni temu byłem w USA na oficjalnej inauguracji gry. Twórcy EA MMA specjalnie przyjechali do Starego Oskola by nakręcić ze mną film z treningów, oglądali moje walki, robili fotki. Później stoczyłem wirtualną walkę z Randy’m Couture’m. Właściwie do niej się nie przygotowywałem. Pokazali mi najważniejsze przyciski i miałem 5 minut, by sobie poćwiczyć. Szybko obczaiłem o co chodzi i o dziwo wygrałem. Miałem szczęście.

Utrzymujesz jakieś relacje z przeciwnikami poza ringiem?
Gadamy tylko podczas zawodów. Możemy uciąć sobie pogawędkę podczas, albo po konferencji prasowej i to wszystko. Nie gadamy ze sobą poza ringiem, ani nie piszemy e-maili.

Co sądzisz o ludziach, którzy piją piwo, palą trawkę a potem uprawiają sport?
Po pierwsze trzeba współpracować z mediami, to konieczne, ale z takimi, w których nie ma cenzury. To propaganda deprawacji, przemocy i prowadzi tylko do zmiany wartości młodych, którzy zaczynają bawić się życiem. Nie ma bezpośrednich reklam alkoholu lub papierosów, które są dostępne dla młodych na wyciągnięcie ręki. Dla przykładu, kiedyś gdy ktoś nie służył w armii to uważano, że popełnił zły czyn, teraz jest dokładnie odwrotnie. Kiedyś był patriotyzm i miłość dla ojczyzny teraz tego nie ma. Należny pokazać co jest złe, a co dobre. Młodzi, którzy piją, palą lub zażywają narkotyki muszą zrozumieć, że to nie jest dla nich dobre. Jeśli tego nie zrozumieją to po prostu stracimy kolejnego młodego człowieka. Zobaczcie na obecną generację, która nie chce pracować, ale chcą mieć mieszkanie, samochód. Chcą zawsze być w stanie euforii, tracą kontakt z rzeczywistością i nie wiedzą na czym polega prawdziwe życie.

Co zamierzasz robić po zakończeniu kariery?
Nie wiem, ale mam nadzieję, ze Bóg pomoże mi dokonać dobrego wyboru. Wiem, że będę kontynuował pracę w klubie, amatorsko lub zawodowo. W każdym bądź razie będę przekazywał swoją wiedzę kolejnym pokoleniom zawodników, to na pewno się przyda.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arczi
10 lat temu

Podziękowania dla redakcji za publikację tego wywiadu. Mój szacunek do Fedora wzrósł jeszcze bardziej po tej lekturze.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x