KSW Extra 2 „President Cup” – wywiad z Prezydentem Ełku

14 grudzień 2010
0
KSW Extra 2 „President Cup” – wywiad z Prezydentem Ełku


Foto: konfrontacja.com

Poniżej wywiad z Prezydentem Ełku – Tomaszem Andrukiewiczem, który wręczy zwycięzcy puchar drugiej edycji KSW Extra. Gala już 29-go stycznia, main event to walka „Antoni Chmielewski vs. Vitor Nobrega”.

W styczniu odbędzie się w Ełku pierwsza edycja nowego cyklu gal KSW „President Cup”. Skąd pomysł na zorganizowanie pierwszej takiej gali w Pana mieście?
– Cieszę się, że Federacja KSW właśnie w Ełku rozpocznie nowy ogólnopolski cykl KSW Extra ? President Cup, gal zawodowych w miastach prezydenckich. Jest to realizacja pomysłu, który narodził się w naszym mieście podczas poprzednich wizyt Macieja Kawulskiego, w trakcie których rozmawialiśmy o możliwości organizacji gali i jej formule.
Czy będzie to pierwsza tego typu impreza w mieście?
– W Ełku organizowaliśmy już kilka podobnych przedsięwzięć. W listopadzie 2009 roku w hali widowiskowo-sportowej odbyła się gala boksu zawodowego. Była to jedna z największych imprez sportowych zorganizowanych w ełckiej hali. Galę na żywo obejrzało prawie tysiąc siedmiuset widzów. Natomiast relację na żywo oraz retransmisję w telewizji Polsat i Polsat Sport oglądało kilka milionów osób.
Kolejna duża impreza sportów walki odbyła się w lutym tego roku ? była to Gala Sportów Walki „Fight Night”, podczas której można było oglądać zawodowe walki w formułach: K-1, full contact oraz MMA.
Warto przy tym wspomnieć, że Ełk ma duże osiągnięcia w obszarze sportów walki. Stąd pochodził bokserski dwukrotny brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Monachium i Montrealu Leszek Błażyński, w Ełku mieszka Łukasz Makarewicz Zawodowy Mistrz Polski w kickboxingu w formule K-1. Remigiusz Karpiński jest wielokrotnym mistrzem Polski i mistrzem Ameryki w karate kyokushin. Aktywnie i z sukcesami funkcjonują w Ełku takie kluby sportów walki, jak: karate kyokushin, bokserski, viet vo dao, judo, MMA czy kickboxingu.

Skąd u Pana zainteresowanie MMA? Może w przeszłości trenował Pan jakieś sztuki walki?
– Wprawdzie sportów walki nie trenowałem, ale od dawna uprawiam czynnie wiele innych sportów, jak np. pływanie, jazdę na nartach, łyżwach czy rolkach. Jestem również fanem siatkówki. Lubię sportową, zdrową rywalizację w duchu fair play. Cenię przy tym osoby, które wkładają ogromny wysiłek, ponoszą wyrzeczenia, by osiągnąć sukces sportowy, a jednocześnie pozostają skromnymi ludźmi. Wśród znajomych mam jednak utytułowanych sportowców: karateków, bokserów czy kickbokserów.

Zainteresowanie galami KSW jest ogromne. Wiele osób chce przyjść i w hali na żywo śledzić zmagania współczesnych gladiatorów. Jak przedstawia się zatem infrastruktura sportowa w Ełku? Czy miasto posiada taką halę widowiskowo-sportową? Jakiej pojemności?
– We wrześniu 2007 roku oddaliśmy do użytku nową halę widowiskowo-sportową na osiedlu Jeziorna, które położone jest w sąsiedztwie drogi wylotowej w kierunku na Warszawę i Białystok. W hali prowadzone są zajęcia szkolne, a popołudniami odbywają się treningi ełckich klubów sportowych. Regularnie organizujemy też w niej duże wydarzenia sportowe. Odbywają się w niej ogólnopolskie turnieje piłki siatkowej mężczyzn drużyn Plus Ligi, tańca towarzyskiego, sportów walki, a nawet koncerty.
Hala posiada trybuny z miejscem do siedzenia dla ponad 700 osób. Obiekt ma jednak na tyle duże rozmiary, że na potrzeby dużych imprez istnieje możliwość wygospodarowania dodatkowych miejsc. W zależności od charakteru wydarzenia w hali możemy pomieścić nawet około tysiąc pięćset, dwa tysiące osób.
Hala ma również siłownię, odnowę biologiczną oraz spore zaplecze parkingowe.

Proszę opowiedzieć o rozwoju sportu w Ełku. Jakimi sukcesami może pochwalić się miasto?
– Rozwój sportu w Ełku jest procesem bardzo dynamicznym, odbywającym się na wielu płaszczyznach. W Ełku stale rozbudowujemy infrastrukturę sportową i rekreacyjną. W tym roku oddaliśmy do użytku zmodernizowany nowoczesny stadion miejski z nową muraw, zadaszonymi trybunami i tartanową bieżnią lekkoatletyczną. W tym samym miejscu budujemy także sztuczne lodowisko, korty tenisowe i tartanowe boiska wielofunkcyjne. W sąsiedztwie tego obiektu znajduje się Park Wodny z basenem sportowym, rekreacyjnym, licznymi saunami, hydromasażami i wieloma innymi atrakcjami. Dysponujemy także bogatą bazą innych obiektów sportowych, takich jak: hala sportowa i sportowo-widowiskowa, kilkunastoma nowymi boiskami do streetball’a, do koszykówki i do piłki nożnej.
Wspieramy także finansowo naszych sportowców i ich trenerów w ciągu całego roku, jak również przyznajemy dotacje na obozy sportowe, wyjazdy na zawody oraz codzienną działalność sportową klubów. Pieniądze te przyznajemy w ramach realizacji miejskiego programu „Małych i dużych grantów”. Ponadto utworzyliśmy system wsparcia najlepszych zawodników, trenerów oraz klubów poprzez przyznawanie stypendiów i nagród sportowych za szczególne osiągnięcia we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym.
Z dumą możemy pochwalić się wieloma osobami, które już wyraźnie zaznaczyły swoje miejsce wybitymi osiągnięciami w świecie sportu oraz które pną się po szczeblach kariery sportowej i zdobywają znakomite trofea na arenie krajowej i międzynarodowej. Wymienię tylko niektórych z nich: Sebastian Kosiorek (dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach 2004 i Pekinie 2008 ? ósemka wioślarska; wielokrotny Mistrz i Wicemistrz Polski, Wicemistrz Europy), Remigiusz Karpiński (brązowy medalista Mistrzostw Świata w Osace, pięciokrotny medalista Mistrzostw Europy, Mistrz i Wicemistrz Ameryki Północnej i Południowej, dziewięciokrotny Mistrz Polski w karate kyokushin), Łukasz Makarewicz (Międzynarodowy Zawodowy Mistrz Polski w Kickboxingu w formule K-1, Mistrz Niemiec), Łukasz Lemieszko (Wicemistrz Europy w karate kyokushin), Adam Jankowski (Mistrz Europy w Viet vo dao), Cezary Samełko (Młodzieżowy Wicemistrz Europy w boksie), Dominik Golak (Mistrz Świata Juniorów w trójboju siłowym, brązowy medalista Mistrzostw Europy seniorów), Michał Smalec (Wicemistrz Polski w biegu na 10 000 m), Marzena Wasiuk (Mistrzyni Polski w kolarstwie przełajowym), Krzysztof Florczuk (Wicemistrz Polski w kolarstwie przełajowym), Martyna Mik (Mistrzyni Polski w żeglarstwie w klasie optymist, członek kadry narodowej). Warto wspomnieć, że z Ełku pochodzi zwycięzca Tour de Pologne w roku 2003 Cezary Zamana oraz nieżyjący już dwukrotny brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Monachium 1972 i Montrealu 1976 w boksie Leszek Błażyński. Rok temu do III ligi awansował nasz piłkarski Miejski Klub Sportowy ?Mazur Ełk?. Do tego w Ełku mieszka Jerzy Kulej, z którym planujemy ciekawe przedsięwzięcia pięściarskie w naszym mieście.

Co powie pan na temat popularności MMA?
– Myślę, że popularność mieszanych sztuki walki wynika przede wszystkim z szerokiego zakresu dozwolonych technik, pewnej nieprzewidywalności walki, co dla obserwatora jest bardzo widowiskowe. Dzięki Federacji KSW oraz telewizji Polsat walki w tej formule stały się ogromnie popularne także w Polsce. Coraz więcej utalentowanych zawodników uprawia ten sport profesjonalnie i osiąga światowy poziom. Cieszę się, że również w Ełku mamy sporą grupę adeptów tej formy walki. Jest szansa, że pojedynek jednego z nich zobaczymy podczas ełckiej gali. Trwają jeszcze ostatnie rozmowy w tej sprawie.

Panie Prezydencie dziękuję za rozmowę.
– Dziękuję.
Rozmawiał Artur Przybysz

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x