5 pytań do „kołcza” – odcinek 1.

autor:
19 Styczeń 2011
3
5 pytań do „kołcza” – odcinek 1.

foto: www.thematrixgym.com

Startujemy z nową serią artykułów na MMANEWS, konkretnie w dziale TRENING. W każdym odcinku „5-ciu pytań do kołcza” będziemy zadawali 5 takich samych pytań odnośnie treningu w sportach walki różnym trenerom od przygotowania fizycznego. Ideą tej serii jest sprawdzenie, jaki pogląd na te same kwestie treningowe mają różni specjaliści. Czy ich doświadczenia w branży mocno się różnią ? Czy według nich istnieje tylko jedna, właściwa droga do sukcesu ? Wkrótce się tego dowiemy. W odcinku pierwszym rozmawiamy ze Stevem Maxwellem, o którym nieco szerzej w środku posta.

Steve Maxwell zajmuje się przygotowaniem motorycznym sportowców już od 35 lat. Jest pierwszym obywatelem USA, który otrzymał czarny pas w BJJ z rąk Relsona Gracie. Współpracował z baseballistami, footballistami oraz z całym mnóstwem ludzi trenujących sztuki walki. Obecnie podróżuje po świecie prowadząc seminaria na temat kettlebell training.
TUTAJ znajduje się link do profilu Steve’a na facebooku, a TUTAJ do jego strony internetowej.

Oto co powiedział nam Steve na temat treningu pod sztuki walki:

1. Jaki, twoim zdaniem, jest najczęstszy błąd popełniany przez fighterów w ich treningu ?
Z mojego doświadczenia wynika, że jest to przetrenowanie. Trzeba zrozumieć, że sam trening nie przynosi rezultatów. Dopiero w fazie odpoczynku, gdy organizm się regeneruje dochodzi do podniesienia jego możliwości w wyniku adaptacji do obciążeń. A ponieważ zdolność ludzkiego ciała do adaptacji jest ograniczona – łatwo doprowadzić do przetrenowania.

2. Czy uważasz, że każdy może być świetnym fighterem ? Czy może są według ciebie jakieś predyspozycje, które trzeba posiadać, by nim zostać ?
Niestety, nie każdemu jest dane być wielkim fighterem. Tak samo jak większość ludzi nie nadaje się na świetnych sprinterów. Jest wiele cech, które są wrodzone u najlepszych zawodników. Oczywiście nie chcę przez to powiedzieć, że ludzie nie powinni próbować ciągle się rozwijać i osiągać najwyższy możliwy poziom. Najważniejsze, by kochać to, co się robi.

3. Na czym powinni się najbardziej skupić początkujący w sportach walki ?
Na podstawach. Powinni wybrać jedną sztukę walki i opanować ją do perfekcji, zanim zaczną trenować kolejną. To się tyczy zwłaszcza MMA – większość znakomitych zawodników osiągnęła wcześniej mistrzostwo w jednej sztuce, dopiero potem rozwijali swoją grę nowymi rzeczami. Dziś wiele szkół MMA ma jednak inne podejście i dlatego ich studenci nie mają szansy, by rozwinąć swoją mocną stronę. Wszyscy wielcy mistrzowie UFC byli wcześniej mistrzami czy to w zapasach, czy bjj lub kickboxingu.

4. Czy uważasz, że mistrzem można zostać bez pomocy kogoś od przygotowania fizycznego ?
W żadnym sporcie nie można zostać mistrzem bez kogoś od przygotowania fizycznego. Sam talent i świetne opanowanie techniki nie wystarczą na poziomie zawodowym – tam każdy jest utalentowany. A kiedy talent i technika są na równym poziomie, to wygrywa silniejszy fizyczne, lepiej przygotowany zawodnik. Nie raz, zresztą, zdarzało się, że lepiej przygotowany fizycznie pokonywał lepszego technicznie. A ponieważ sportowcy na ogół nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w temacie fizjologii ludzkiego organizmu – dlatego potrzebują pomocy specjalisty, by przygotował ich do współzawodnictwa na światowym poziomie.

5. Co poradziłbyś komuś, kto w przyszłości chciałby zostać trenerem od przygotowania fizycznego ?
Moja rada jest taka – rób to, tylko jeśli to kochasz. Nigdy dla kasy czy ego. Zajmuj się tym tylko wtedy, gdy czerpiesz szczerą przyjemność z pomagania ludziom w osiąganiu ich szczytowego, fizycznego potencjału.
A jeśli wiesz, że chcesz to robić, to przyj do przodu – czytaj wszystko na temat treningu co wpadnie Ci w ręce, uczęszczaj na seminaria z doświadczonymi trenerami. I nigdy nie zamykaj się wokół jednej filozofii treningu. Musisz być otwarty na różne metody. Nie każdy reaguje tak samo na ten sam trening. Jest wiele dróg, by osiągnąć jeden cel, trzeba o tym pamiętać.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bej
bej
10 lat temu

Jeśli komentuje cos z telefonu, to musiało mi sie bardzo podobać !

W.Mrozowski
Admin
10 lat temu

Poza tym Steve to niezły specjalista – dobry wybór. Niezła bestia z niego!

W.Mrozowski
Admin
10 lat temu

Nie no, Neron mistrz – niezły kontakt! Poza tym treść zajebista ale piąte pytanie to chyba pod siebie ułożyłeś 🙂

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x