W trzeciej serii 5-ciu pytań do kołcza rozmawiamy z Dr Markiem Chengiem.
Dr. Cheng przygotowywał kondycyjnie m. in. Rigana Machado ? legendę światowego bjj. Jest zwolennikiem wykorzystywania kettli, zarówno w treningu sportowym jak i prozdrowotnym. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, to kliknijcie TUTAJ, by zobaczyć jego bloga.
1. Jaki, twoim zdaniem, jest najczęstszy błąd popełniany przez fighterów w ich treningu ?
Wydaje mi się, że najczęstszym błędem wśród nich jest złe myślenie. Wydaje im się, że wszystko wiedzą najlepiej, lepiej niż ich trenerzy czy doświadczeni koledzy.
2. Czy uważasz, że każdy może być świetnym fighterem ? Czy może są według ciebie jakieś predyspozycje, które trzeba posiadać, by nim zostać ?
Prawie każdy dysponuje potencjałem, by nauczyć się walczyć efektywnie. Ale tylko nieliczni mają to, co czyni ich wybitnymi zawodnikami MMA. Kiedy bijesz się na ulicy to wystarczy, że znasz dwa czy trzy ruchy, które obezwładniają przeciwnika, nie zawsze w uczciwy sposób. W MMA walczących ograniczają pewne zasady. Więc jeśli dobrze idzie Ci w ulicznych bójkach ? to jeszcze nie znaczy, że się nadajesz na zawodnika MMA. W ringu czy klatce potrzebne są wytrzymałość, szybkość, odpowiednia strategia.
3. Na czym powinni się najbardziej skupić początkujący w sportach walki ?
Tak naprawdę to zależy od tego, jaki cel sobie stawiają. Jeśli chcą być wyróżniającymi się zawodnikami, stojącymi znacznie ponad przeciętnymi, wtedy powinni skupić się tak samo na wszystkim ? zarówno na przygotowaniu kondycyjnym jak i na technice, powinni od razu zaplanować wszystko tak jak zawodowi sportowcy. Jeśli natomiast chcą nauczyć się bronić, stać się sprawniejsi, to powinni poświęcić maksymalnie dużo czasu na opanowanie podstawowych technik i ruchów.
4. Czy uważasz, że mistrzem można zostać bez pomocy kogoś od przygotowania fizycznego ?
Myślę, że niektórym mogłoby się to udać ? ale to byłyby tylko wyjątki potwierdzające regułę. Większość potrzebuje kogoś, kto zajmie się ich motorycznym przygotowaniem. Inaczej każde zaniedbanie w przygotowaniach wykorzysta bardziej gorliwy przeciwnik.
5. Co poradziłbyś komuś, kto w przyszłości chciałby zostać trenerem od przygotowania fizycznego ?
Najlepszym, co mogę doradzić, jest perfekcyjne opanowanie i zrozumienie podstaw funkcjonalnej anatomii i mechaniki ruchów człowieka. Ważne też, by nigdy nie stać się zbyt pewnym siebie ? wtedy zamykamy umysł na inne, czasem lepsze koncepcje. To, co moim zdaniem sprawiło, że Gray Cook jest świetnym trenerem od przygotowania motorycznego to fakt, że on nigdy nie negował starych naukowych podstaw, tylko dlatego, że słyszał o nowszych badaniach i odkryciach. Jest otwarty, ale do wszystkiego podchodzi z analityczną rozwagą.
@ Fan – jak chcesz to mogę „potrenerzyć”, choć jak na razie robiłbym to nielegalnie 😉 niebawem się to jednak zmieni
@ TD z tego co się orientuje, to KSW miało swojego kołcza od SC, natomiast ciężko mi się odnieść do tego, którzy zawodnicy znacznie się wyróżniają. Tak naprawdę to najbardziej byłoby to widoczne w pojedynkach z zawodnikami z „wysokiej półki” (przykładowo Damian Grabowski w walce z Barretem nie wyglądał na dobrze przygotowanego od strony kondycyjnej, oczywiście nie wnikam już jaki był tego powód – bo czasem za ostra i za ciężka praca na treningu daje odwrotny do zamierzonego efekt)