Więcej mocy !

autor:
16 Luty 2011
3
Więcej mocy !

foto: https://mobini.pl

5 rzeczy, które warto wiedzieć o mocy.

Choć moc jest pojęciem używanym dosyć powszechnie, to idę o zakład, że przez wielu nie do końca rozumianym. Dziś rozwiejemy kilka wątpliwości na jej temat, oczywiście w odniesieniu do treningu.

1. Moc to NIE to samo co siła.

Siła mięśniowa wiąże się nierozerwalnie z pojęciem 1 powtórzenia maksymalnego ? czyli takiego, w którym pokonujemy największy możliwy dla nas opór. Przykładowo, jeśli ktoś wyciska raz 100 kg, to znaczy, że jest dwa razy silniejszy od kogoś, kto jest w stanie wycisnąć raz 50 kg. Proste. Dla przypomnienia dodam, że jednostką siły jest 1N – 1 niuton.
Moc natomiast, określa nam ile energii jest produkowane czy dostarczane w jednostce czasu. Odzwierciedla w ten sposób intensywność wykonywanej pracy. Moc wyraża się wzorem: moc = siła x prędkość ; i jest wyrażana w watach.
Przeanalizujmy teraz taki przykład – mamy dwie osoby, z których każda wyciska 100 kg. Zakładamy, że mają identyczny zasięg kończyn i że łapią chwyt w identycznym miejscu – czyli odległość na jaką przemieszczą ciężar będzie taka sama. Jeśli więc, przykładowo, pierwsza osoba wyciska owe 100 kg w czasie 2 sekund, a druga 4 sekund – to w tym przypadku krótszy czas wskazuje nam tego, kto wygenerował większą moc.
I chociaż siła jest w sporcie rzeczą niezwykle ważną, to można powiedzieć, że w większości dyscyplin moc ma jeszcze większe znaczenie. I pamiętajmy – poza siłą, istotną składową mocy jest prędkość.

2. Większa siła NIEKONIECZNIE zwiększy naszą moc.

To stwierdzenie wynika z poprzedniego. By moc szła w górę, musi się zwiększyć przynajmniej jeden z parametrów – tzn. siła lub prędkość – o ile drugi pozostanie niezmieniony (lub spadnie bardzo nieznacznie). Jeśli zwiększymy siłę, ale jednocześnie nasza prędkość spadnie diametralnie – to moc albo się nie zmieni albo, koniec końców, zmaleje.
Analogicznie jest z prędkością – ktoś, kto jest bardzo szybki, może „stanowić generator” małej mocy. O ile nie zwiększy siły przy zachowaniu relatywnie dużej szybkości.

3. Na siłowni najlepsze na zwiększenie mocy są duże ciężary.

Tak, to bez wątpienia prawda. Trzeba jednak dodać, że istotna jest także szybkość z jaką wykonujemy powtórzenia – powinna być ona możliwie największa, ale nie zaburzająca prawidłowej techniki ćwiczenia. Najbardziej optymalną ilością powtórzeń w serii wydaje się przedział 3-6 powtórzeń.

4. Treningi obwodowe o dużej objętości (dużej ilości ćwiczeń i powtórzeń) NIE są najlepsze w kształtowaniu mocy.

Obwody stanowią ważne uzupełnienie treningu zawodników sztuk walki – jednak ich główna rola sprowadza się do kształtowania odpowiedniej do dyscypliny wytrzymałości. Każdy obwód o dużej objętości powoduje, że w pewnym momencie nasz układ nerwowy zaczyna stawiać opór – słabnie w nim przewodzenie, co jest spowodowane zmęczeniem (więcej o tym przeczytasz tutaj). W swoim artykule na temat mocy podkreślał to trener Jonathan Chaimberg zajmującym się już od dłuższego przygotowaniem kondycyjnym GSP.

5. W trenowaniu mocy warto wykorzystywać ćwiczenia plyometryczne.

Ćwiczenia plyometryczne to takie, w których faza skurczu mięśnia z maksymalną siłą jest poprzedzona jego wymuszonym rozciągnięciem. Przykład ? Zeskakiwanie ze skrzyni na podłogę do przysiadu lub półprzysiadu i natychmiastowy wyskok. Tego typu ćwiczenia zostały zaproponowane w latach 80-tych jako wypełnienie luki pomiędzy treningiem siły i szybkości. Dzięki wcześniejszej fazie rozciągnięcia, gdy przechodzimy do skurczu, pobudzana jest większa ilość włókien mięśniowych. Wykorzystana zostaje na nasze potrzeby odruchowa reakcja mięśni na rozciąganie.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

avatar
 
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Paweł SawickiBejsparda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pablobjj
Użytkownik
pablobjj
Offline

No widzę, że jest nawet wzór na moc, czyli najważniejsze 🙂

Bej
Gość
Bej
Offline

Akurat to co tutaj napisano znałem wcześniej ale wielu koksom i młodziakom, którzy tylko żrą i katują bica a potem chcą np. boksować na pewno się to przyda. Przejrzałem artykuły „trening”, które tu były zanim zacząłem was czytać – super robota.

sparda
Gość
sparda
Offline

Powinno to być porozklejane w formie plakatów na większości siłowni…