Specyficzne testy

autor:
30 marzec 2011
5
Specyficzne testy

foto: canitraintojumphigher.info

Standardowy, trenujący sztuki walki obywatel, sam sobie jest „head coachem”. Sam decyduje kiedy trenuje, ile trenuje, na co kładzie największy nacisk, co robi poza treningami ukierunkowanymi na szlifowanie techniki. Właśnie dla takich „samo – head coachów” prezentujemy dziś kilka fajnych testów formy zawodnika. Pierwsze trzy zostały opracowane przez Jonathana Chaimberga, natomiast druga grupa jest efektem rzemiosła Joela Jamiesona.

Większość trenujących nie korzysta z usług kogoś, kto zajmowałby się przygotowaniem od strony siłowo kondycyjnej. Przyczyny tego są różne i nie będziemy w nie wnikać. Przedstawimy za to kilka narzędzi, które mogą posłużyć do oceny własnej formy, i są opracowane oraz używane przez dwóch wspomnianych, czołowych specjalistów od strength and conditioningu w MMA (i nie tylko).

JONATHAN CHAIMBERG
Jonathan zaproponował poniższe trzy testy w swoim krótkim artykule w dziale treningowym Sherdoga.

1. 4 skoki przez rząd przeszkód
Test polega na tym, że poddany mu osobnik ma przeskoczyć przez cztery przeszkody ustawione na tej samej wysokości w rzędzie (jedna za drugą). Wcześniej mierzona jest wysokość maksymalnego wyskoku z miejsca w górę. Następnie przeszkody ustawiane są na 85 % tego wyniku.
Trener Chaimberg zwraca tu uwagę szczególnie na wysokość pierwszego i ostatniego skoku. Daje mu to informację o tym, jak zachowuje się wydobywana przez zawodnika moc na przestrzeni tego krótkiego testu.

2. 4 skoki w dal pod rząd
Test podobny do pierwszego, tym razem jednak badana osoba skacze nie wzwyż, a w dal. Zaangażowanie mięśni się tutaj nieco zmienia. Można dodać element współzawodnictwa, gdy sprawdzamy kilka osób naraz. Chyba wiadomo w jaki sposób?

3. Bieg wahadłowy
Zawodnik biegnie odległość 20 metrów najszybciej jak potrafi, robi zwrot i biegnie z powrotem nie zwalniając. Powtarza to 3 razy pod rząd (razem 120 metrów). Mierzymy czas w jakim uda mu się skończyć zadanie. Następnie dajemy mu odpocząć 20 sekund i do jego wyniku dodajemy 3 sekundy – to będzie czas, którego nie wolno mu przekroczyć (czyli jeśli opisane 120 metrów zajęło mu powiedzmy 22 sekundy, to teraz musi się zmieścić w 25 sekund). Gdy przekroczy nowy limit – test się kończy. Im więcej razy ktoś zmieści się w nowo ustalonym czasie – tym lepiej świadczy to o jego formie (konkretnie o tym, jak daje sobie radę z wysiłkiem o charakterze beztlenowym.

JOEL JAMIESON
W testach zestawionych przez Jamiesona, mamy już nieco bardziej szczegółową klasyfikację ze względu na wynik. Próby te zostały dobrane na podstawie jego własnych doświadczeń z zawodnikami MMA, z którymi pracował.

źródło: sherdog.com

Oczywiście, opisane sposoby testowania nie są jedynymi słusznymi. Istnieje wiele innych. Idąc dalej, moim zdaniem spokojnie każdy, kto trochę interesuje się treningiem „od kuchni”, może samodzielnie ułożyć taki zestaw, który będzie dawał miarodajny obraz. Ważne, by wiedzieć, co chcemy sprawdzać i na ile dana cecha przydaje nam się w walce.

Podziel się ze znajomymi

Waszym zdaniem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
vilk
vilk
11 lat temu

tłumaczenie tabelki:
1,5 mile run – bieg na odleglosc ok 2,4 km
resting hr – tętno wypoczynkowe (mierzysz palcami na szyi lub po wewn stronie przedramienia przy nadgarstku siedzac – nie w trakcie lub krotko po wysilku)
max push ups – maxymalna ilosc pompek
max pull ups – maxymalna ilosc podciagniec na drazku (wydaje mi sie, ze chodzi o zwykle podciaganie nachwytem bez dodatkowego obciazenia)
barbell squat – przysiad ze sztanga na karku (poczatkujacy jak nie wstaniesz z ciezarem rownym twojej masie ciala, amator jak wstaniesz z ciezarem rownym 1x-1,9x twojej masie ciala, zawodowiec jak wstaniesz z 2x masy twojego ciala)
2 minute sit ups – klasyczne brzuszki (sklony z lezenia tylem z ugietymi nogami)

piotrek321
piotrek321
11 lat temu

Prosił bym jeśli ktoś może o dokladne przetlumaczenie tej tabelki na język polski . DZIĘKUJĘ!!

piotrek321
piotrek321
11 lat temu

Prosił bym jeśli ktoś może o dokladne przetlumaczenie tej tabelki na język polski .z GÓRY DZIĘKUJĘ!!

Kamillo
Kamillo
11 lat temu

Niby ćwiczę już dwa lata ale chyba tylko pompki mam powyżej beginner…

TuffGuy
TuffGuy
11 lat temu

Jestem na poziomie amateur. Brzmi słabo ale jestem z siebie dumny 🙂

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x