Woda

autor:
20 Kwiecień 2011
6
Woda

Kiedy zostanie odkryta nowa planeta i wszyscy zastanawiają się czy istnieje tam życie, to jednym z pierwszych pytań jakie pada jest: „Czy występuje tam woda?” I nie powinno nas to dziwić, biorąc pod uwagę jak ważna jest ona dla każdego „ziemskiego” organizmu.

Człowiek podobno może przetrwać 40% utratę masy, o ile składają się na to straty w zapasach węglowodanów, tłuszczy i białek mięśniowych. Ale utrata już ok 10 % masy w postaci wody może prowadzić nawet do śmierci.
Woda u przeciętnego faceta stanowi jakieś 60 % jego masy, u przeciętnej kobiety – ok.50 %.

Woda w spoczynku
W normalnych warunkach w spoczynku u zwykłego człowieka przyjmowana z zewnątrz ilość wody równoważy jej straty. Mniej więcej 60 % przyjmujemy w postaci płynów, około 30 % przyjmujemy w pożywieniu (większość produktów składa się w dużej mierze właśnie z wody), a pozostała część powstaje w komórkach w wyniku działania naszego metabolizmu. A w jaki sposób nasz organizm pozbywa się wody? Robi to na kilka sposobów:
– parowanie przez skórę;
– parowanie przez powierzchnię dróg oddechowych (to właśnie dlatego w niskich temperaturach możesz zauważyć jak z Twoich nozdrzy bije para);
– wydalanie z moczem;
– wydalanie razem z niestrawionym jedzeniem z jelit.
Jak łatwo się domyślić największa część wydalanej wody przechodzi przez nerki i jest to ok. 60 % traconej wody.
Woda jest nam niezbędna do transportu substancji do tkanek i między nimi. Bierze udział regulacji ciśnienia krwi, jest niezbędna dla prawidłowej pracy układu krążenia. Dzięki niej nasz organizm jest w stanie zachować stałą temperaturę, chroniąc nas przed hipertermią.

Woda podczas wysiłku
Podczas wysiłku nasz obieg wody nieco się zmienia. A nawet bardziej niż „nieco”. Po pierwsze z 96 ml traconych z każdą godziną w spoczynku, utrata wody wzrasta do 1325 ml na godzinę. Po drugie przy sporym wysiłku aż 91 % płynów tracimy z potem. Dzieje się tak, ponieważ pracujące mięśnie produkują ciepło, które wpływa na temperaturę całego ustroju. Zachowanie stałej temperatury jest dla naszego organizmu jednym z priorytetów, które musi spełnić, by przeżyć. Dlatego zaczynamy się pocić – pot bowiem ma pomóc w obniżeniu podnoszącej się temperatury. Idąc dalej tym tropem, łatwo się domyślić, że ilość wytwarzanego potu zależy od:
– temperatury otoczenia;
– rozmiarów ciała;
– tempa metabolizmu.
W ekstremalnie ciężkich warunkach podczas wysiłku nasze ciało może oddawać nawet 3 litry wody na godzinę. To naprawdę dużo, i naszemu organizmowi ciężko wtedy jest utrzymać wszystko pod kontrolą.

Utrata wody a nasze możliwości wysiłkowe
Nawet niewielka utrata wody podczas wysiłku może upośledzić Twoje możliwości wysiłkowe. Nie szkodzi, że nawet jej nie odczuwasz – Twój mózg wyczuł ją już dawno.
Gdy tracimy wodę, zmniejsza się objętość naszej krwi i spada jej ciśnienie. Co za tym idzie, mniejszy staje się jej przepływ przez pracujące mięśnie oraz przez skórę, za pośrednictwem której oddajemy nadmiar ciepła. By sobie to skompensować, nasz organizm przyspiesza tętno. Walące szybciej serce i coraz większe trudności z oddawaniem ciepła nie sprzyjają dobrym wynikom sportowym. Mało tego, utrata wody w licznych badaniach okazała się pogarszać niemalże wszystkie parametry, takie jak siła, wytrzymałość, moc czy koncentracja. Spadała również tolerancja powstającego w mięśniach kwasu mlekowego, a próg mleczanowy obniżał się.

Twój mózg jest, jak już kiedyś pisałem w innym wpisie, potwornym egoistą. Przy niewielkim odwodnieniu będzie starał się uprzykrzyć Ci kontynuowanie wysiłku, w obawie przed potencjalną krzywdą jaka może go spotkać. Jeśli zależy Ci na tym, by pokazać się, przykładowo na zawodach, z jak najlepszej strony – zadbanie o właściwe nawodnienie jest sprawą kluczową.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

avatar
 
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
pawelKamilloPaweł SawickiPancraseTD Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pawel
Gość
pawel
Offline

bo carbo to zwykla glukoza

Kamillo
Gość
Kamillo
Offline

Carbo psuje zęby, szkoda pić to gówno na treningu 😉

pablobjj
Użytkownik
pablobjj
Offline

@Pancrase

W czasie ciężkiego treningu nie pij wody. Postaw na izotonik, albo napój węglowodanowy, bo to nie pozwoli Ci paść podczas treningu. KG carbo jest bardzo tani, a napojów wyjdzie Ci z miliard z jednego opakowania.

Generalnie, to im więcej się pocisz, to więcej pijesz. 2 l w nie treningowe, 2,5 w upalne nie treningowe, do 3 w treningowe i do 3,5 w bardzo upalne w dni ciężkiej harówy. To z pewnością pozwoli Ci utrzymać równowagę płynów w organizmie, ale poczekaj na odpowiedź Nerona, bo on jest u nas od tego specem 🙂

Pancrase
Gość
Pancrase
Offline

A jakie konkretne ilści wody zalecacie? Np. w dni nietreningowe przy normalnej diecie, ile w czasie treningu ciężkiego, ile średniego?

pablobjj
Użytkownik
pablobjj
Offline

Maciej, warto dodać, że woda powinna być uzupeniana do równego, a nie z nadmiarem. Dlatego nie powinno się wychodzić z siłowni cięższym, niż się wchodziło

W.Mrozowski
Admin

W taki dzień jak dziś nic tylko leżeć i pić (wodę of course).