MMA Attack – propozycje zmian na przyszłość

06 Listopad 2011
MMA Attack – propozycje zmian na przyszłość

 
fot. Adam Bondarowicz / MMA Attack

Względem MMA Attack miałem duże nadzieje, ale co za tym idzie także duże wymagania. Galę należy zaliczyć do jak najbardziej udanych, osiągnęła poziom, którego poza KSW nie było od Beast of the East, a może nawet nigdy, jednak parę rzeczy można było organizacyjnie poprawić. Oto kilka darmowych porad ode mnie w kierunku organizatorów, które oferuję w zamian za ciekawy event. Bo choć dziś rozmawiamy o tym, czego zabrakło, nie oszukujmy się, że trochę więcej szczęścia i mielibyśmy wczoraj ogromny przełom na miarę KSW 7 czy 12.


nawet takimi walkami MMA Attack nie przebije się do świadomości Polaków bez odpowiedniej promocji…

Tam, gdzie nie ma sprawdzonej marki i trzeba docierać do wszystkich w zasadzie od początku, trzeba byłoby wydać miliony na reklamę, by dotrzeć do wszystkich potencjalnie zainteresowanych. Dwa ekonomiczne rozwiązania na przyszłość, które bym zaproponował:

 1. Zatrudnić osobę, która codziennie pisałaby na temat gali, wchodząc na fora samochodowe, miłośników wędkarstwa, fanów zegarków, licealistów oraz uderzając w wielu popularnych miejsach na facebooku. Można byłoby za jedno miesięczne wynagrodzenie zaistnieć w świadomości dziesiątek tysięcy ludzi.
 2. Zadbać o promocję w klubach sztuk walki, przez rozwieszenie plakatów i zostawienie ulotek. Kto wie ile biletów więcej sprzedałoby się, gdyby na karcie walk znalazł się oczekiwany w klubowych szatniach pojedynek Jotko vs. Strus i gdyby pozwolić wszystkim zawodnikom zająć się dystrybucją biletów z odpowiednią prowizją. Słyszałem już o przypadkach, gdzie pojedynczy zawodnik wyprzedawał ich kilkaset – wystarczy, że jest popularny i trenuje w kilku klubach.
 3. Materiały z przygotowań i liczne trailery były bardzo w porządku, ale rzeczywistość jest niestety taka, że zatoczyły one wąskie koło i to tylko w środowisku ludzi, którzy i tak galę by obejrzeli. Zamiast tego, w wykorzystanym czasie antenowym należałoby zmontować trailer uderzający w najprymitywniejsze ludzkie instynkty. Kilka najefektowniejszych akcji z treningów, historia tego jak z całej Polski zjeżdżają najlepsi fighterzy, by pokonać przeciwników zza oceanu. Trochę efekciarstwa dźwiękowego, przerysowane kolory i na koniec same nazwiska Najman vs. Saleta II. Takie uderzenie sprawiłoby, że ludzie mieliby po tym trailerze niedosyt i nie zatraciłby się jego sportowy charakter.


polski grappling przypuścił attack na MMA Attack

MMA Attack popełniło też jeden zasadniczy błąd – zadbało wzorowo o media aż do dnia gali, ale już w samą sobotę nagle cały czar prysł. Hostessy co prawda starały się być pomocne i sympatyczne, ale były też nieco niedoinformowane no i nie posiadały uprawnień do podejmowania decyzji – każde pytanie do nich owocowało koniecznością na czekanie na odpowiedź ze sztabu głównego, a nie zawsze był czas i miejsce, by dyskutować sobie przez krótkofalówki. Czasu na wywiady po gali było mało, a i tak trzeba było przebijać się przez próbujących wygonić wszystkich z Torwaru ochroniarzy, którzy na widok pomarańczowej opaski „media” dostawali palpitacji i mówili, że wejść pod octagon można tylko z zieloną, która tak w ogóle chyba nie istniała. Jeśli widzieliście jakieś wywiady po MMA Attack, wiecie w jak dziwnych miejscach były kręcone.

 1. Konieczne są zawieszki z nazwą redakcji i imieniem i nazwiskiem, dzięki którym można swobodnie poruszać się po gali, żeby dostarczyć fanom dobry materiał. Razem z nimi nie ma konieczności tłumaczenia co dwa zakręty, że jak idę bez wielkiej kamery i operatora, to nie znaczy, że idę za przeproszeniem tylko do kibla…
 2. Oprócz tego postawić przy wejściu i do „doglądania” prasy kogoś w roli Artura Przybysza z KSW Team. Z początku myślałem, że taką rolę będzie miała Zofia Szuster, ale okazało się, że obarczono ją toną innych obowiązków, a nie podstawiono nikogo w zamian. Dziennikarze to nie dzieci, ale domyślanie się wszystkiego jest dosyć irytujące.
 3. Z kim rozmawiać o organizacji? Dariusz Cholewa twierdzi, że nie jest znawcą MMA i pokazuje się w roli inwestora, odpowiadając tylko, że będzie mógł o czymś porozmawiać za tydzień [czyli jak to już nie będzie newsem]. Pozostałe osoby pełnią zupełnie inne funkcje i ciężko wypytywać je o organizację. Dostępność i gotowość do uchylenia rąbka tajemnicy jest kluczem do sukcesu. To nie chodzi o to, że ja chcę być traktowany specjalnie. Chodzi o to, że fani, którzy domagają się informacji mają być traktowani jak królowie. Także ci pojedynczy, bezpośrednio na gali. Trzeba nie tylko odpowiadać, jak się jest pytanym, ale też wyjść do ludzi.

 
Dariusz Cholewa musi zdecydować czy usunąć się w cień, czy zająć centralną pozycję w federacji

Tak czy inaczej, choć podkreślałem to nieraz, nadal uważam, że MMA Attack stanęło na wysokości zadania. Bo nawet jeśli tym razem gala się nie zwróci, wyrobiła sobie już markę i szkoda byłoby to zaprzepaścić. Jeśli UFC jechało na wielomilionowym długu przez kilka lat, to MMA Attack też może. A powinno, bo jest na polskim rynku po prostu potrzebne.

Wszystkie zdjęcia wykonał Adam Bondarowicz dla federacji MMA Attack.

Komentarze

 • HadHod

  Będą jakieś info na temat oglądalności w TV i ilości sprzedanych biletów?

 • F. Georgiew

  Tak, czekamy na oficjalnie lub półoficjalne informacje. Nie umiem liczyć tłumu na oko, ale słyszałem opinie od 2,5 do 4 tysięcy ludzi, z tym, że część biletów została kupiona w promocji za 50% ceny, część rozprowadzana z rabatem przez osoby związane z federacją.

  Co do gali, to najprawdopodobniej odbędzie się kolejna. Myślę, że nie poddadzą się nawet w przypadku bardzo słabego wyniku, bo jednak ostatecznie się udało, a teraz może być tylko jeszcze lepiej. Jeśli tylko TVN nagle się od nich nie odetnie, zobaczymy kolejną na początku 2012 roku.

 • Tapoutdeal1989

  Gala była mocna fight card konkretny gratuluje i oby więcej takich gal ksw daje inną bajkę a mma attack to poczatek wierze w was i wasze gale Tapoutdeal1989 .

 • Pawel Sawicki

  uczysz się szybko Franek 🙂 niektóre punkty z tej listy nie pojawiłyby się jeszcze z miesiąc temu w takim arcie 🙂

  W którą posadkę celujesz? 😀

 • F. Georgiew

  Ja po prostu swoje już w życiu widziałem, nie tylko w MMA. Tutaj są luźne przemyślenia, ale mam ich milion razy tyle. Gdybym składał ofertę biznesową, to przyłożyłbym się bardziej niż jak do jednego chyba z ośmiu newsów tego dnia. Ja mam na życie trochę inny plan niż MMA 😉

  Choć okazja wyciągnięcia jakiejś kasy przy pracy wymagającej myślenia jest warta uwagi. Ale póki co nie nastąpiła 😉

 • marius

  Ja dodam od siebie duzy plus za oktagon, nawet goscia wychowanym na ringu KSW przypadl do gustu.

 • KnockOut

  A mnie wkurwiała cała otoczka jebanych bananów z TVN. Co oni robili w octagonie ? Irek Bieleninik ? Dorota Gardias ? Wywiad z Jakubem Rzeźniczkakiem ???? Kogo obchodzi zdanie piłkarza na temat na który nie zna się za grosz, co zresztą sam przyznał. To jak dla mnie największa porażka tej gali.

 • tomek

  potrzeba wam wiecej zdjec z gali?

  • TD

   Dobrego stuffu nigdy za wiele!

 • tomek