Przemyślenia po gali, czyli „samotny w tłumie”

27 Listopad 2011
Przemyślenia po gali, czyli „samotny w tłumie”

Między mną, a publicznością na Atlas Arenie powstał konflikt. Pierwszy raz w historii MMAnewsowych wyjazdów na polskie gale bardzo negatywnie nastawiłem się do kibicujących na gali ludzi i byłem zniesmaczony ich zachowaniem. Może odczuliście to samo, sprawdźcie sami o co chodzi, niezależnie czy byliście na miejscu, czy przed telewizorami. Uwaga: dużo negatywnej energii!

Nigdy nie przeszkadzało mi specjalnie to, że na gale przychodzi dużo osób, które znają 2-3 nazwiska z karty i traktują to jako ciekawą rozrywkę. To dobrze, że MMA dociera do kółek matematycznych z Raciborza (prawdziwa historia), zwykłych rodzin i grup znajomych, które szukają emocjonującego sposobu na spędzenie weekendu. Sport musi zataczać coraz szersze kręgi.

Cała draka rozeszła się o kibicowanie. Kiedy do ringu wchodził James Zikić, pomimo dwóch dobrych występów na poprzednich galach, powitała go cisza. No cóż, publiczność najwyraźniej się nie rozgrzała po mało efektownej walce Saidova z Moksem. Po walce Antka Chmielewskiego, z której werdyktem osobiście się nie zgadzam, nie czułem też specjalnego niesmaku ze względu na głośny aplauz. „Chmielu” pokazał nowe umiejętności, serce do walki, świetną kondycję, a większość tych osób może nawet nie wie, jak punktuje się walki MMA. No i ktoś mógł się po prostu z moimi obiekcjami nie zgadzać. Może werdykt nie był najlepszy, ale Antek zasłużył zdecydowanie na brawa.

Potem przyszedł czas na Matta Horwicha, który wybrał naprawdę świetny kawałek na wejście, jako jedyny przybijał wszystkim piątki, podnosił ręce do publiczności, a ja naprawdę – słowo honoru – słyszałem tylko moje i kolegów obok klaskanie. Następnie jeszcze Sokodjou, który rozniósł jedną z nadziei polskiego MMA na KSW 15, jednak nawet to nie dało kibicom najdrobniejszego pretekstu do dopingu. Przecież to nic wielkiego, co nie?

Wszystko we mnie pękło, gdy doszło do Pudziana. Pudzian to jak zawsze moment zwrotny, kiedy świetna gala zamienia się w festyn. Dziki aplauz przy niesłusznym werdykcie o zwycięstwie Mariusza bardzo mnie zniesmaczył. Spojrzałem po ludziach, by zobaczyć, czy ktoś kręci może głową, albo wyraża swój brak aprobaty dla tego ewidentnego błędu sędziowskiego, ale nie – wszyscy z radością stali i machali rączkami w górze. Mało tego, ich miłość do Pudzilli była tak wielka, że z równym entuzjazmem wygwizdano Jamesa Thompsona tak, że musiałem wrócić do domu, żeby na spokojnie usłyszeć co tak naprawdę powiedział. James rzucił po pucharem w kierunku publiczności niedługo po tym, jak przerwano transmisję i [chyba] odłączono mikrofon, do którego mówił. To chyba najbardziej pozytywny aspekt tego zajścia. Podoba mi się ten bezkompromisowy gest.

Czasem ludzie mówią, że PRIDE FC to przeszłość i nie warto tego przypominać. Ja zamknąłbym Atlas Arenę i nie pozwolił ludziom wyjść, aż nie obejrzą całych ostatnich trzech lat tej organizacji. Może wtedy zrozumieją, że można kibicować ludziom nie tylko ze względu na to skąd pochodzą, ale też ze względu na umiejętności i serce do walki, które prezentują. Na PRIDE nie ignorowano Fedora, Minotauro czy Overeema, bo nie mieli skośnych oczu.

Komentarze

 • cymes

  Dobre!

 • Yeri

  Franek, można Cię prosić o małe śledztwo dziennikarskie w sprawie sędziów punktowych tych walk o których pisałeś powyżej?
  Bo ciekaw jestem, kto tak posędziował…

 • TD

  Dokładnie to samo chciałem zapytać, to znaczy byłem ciekawy kto i jak.

 • lukglo

  Fucking true… Ja myślę, że wiekszość Polaków nie dorosła do MMA, pokazałbyś im Pride z nazwiskami największych kozaków tamtych czasów, a zabrakło by w karcie walk Pudziana bądź Khalidowa to gala byłaby marna, oglądalność zerowa itd. Czytając dzisiaj komentarze na portalach zauważyłem, że znów wyrastają jak grzyby po deszczu „pro fighterzy/ znawcy tematu. Sam będąc na KSW 15 siedziałem chyba koło ww kółka matematycznego z Raciborza 🙂 – co któryś zawodnik trzymał pozycję w parterze przez więcej niż 5 sekund to gwizdy i narzekanie, więc wiem o czym mówisz. Co do kontrowersyjnych decyzji sędziów: w Pride też Japończycy mieli łatwiej, obcokrajowiec musiał się bardzo starać/demolować, żeby sędziowie wydali przychylną jemu decyzję, ale aż takich cyrków jak na KSW chyba nie było. K&L pewnie już wietrzą pomysł na kolejną galę – Polacy chcieliby zobaczyć jak Pudzian walczy ze „złym” Jamsem który ciskał w „naszych” pucharem. Problem jest jeden – jak tak dalej będą brzmiały werdykty to żaden obcokrajowiec nie będzie chciał przyjeżdżać walczyć.

 • Nita

  Ja niestety nawet tej swietnej kondycji nie zobaczylem u Antka Chmielewskiego wałek za wałkiem na tej gali szkoda mi Irokeza mam nadzieje ze szybko wruci i sie odkuje

 • Paweł

  Przychodzą takie ciecie na gale to co się dziwić. Jest to strasznie irytujące, ale nie zapowiada się nawet na to, aby miało się to zmienić.

  Ja zauważyłem jedną pozytywną zmianę w porównaniu z poprzednimi galami, a mianowicie mniejsze przerwy między walkami. Wcześniej przecież były to nawet półgodzinne przerwy, a teraz szło to w miarę płynnie.

 • Mateusz

  W Gdańsku jakieś pajace w środku gali krzyczeli „Lechia Gdańsk” jakby miało to coś wspólnego z galą KSW ://

  Publika jest jaka jest i większość przyciągają nazwiska Pudziana i Mameda. Gdyby Mariusz przegrał, to zainteresowanie nim jako zawodnikiem MMA mogłoby znacznie spaść.

  Nie chce tutaj snuć teorii spiskowych, ale zdecydowanie zastanawiam się gdzie w tej walce byli sędziowie? Bo chyba nie przy ringu

  Mariusz zrobił postępy było to widać w kondycji chociażby. Trafił też Thompsona kilka razy, jednak parter jest na bardzo niskim poziomie, wierzę, że Mariusz nad tym popracuje.

  Wróci do American Top Team i coś jeszcze z niego będzie 😉

  Co do Raciborza 😛 nie znam historii z kółkiem matematycznym, ale jest u nas sekcja dzieci, o których pewnie jeszcze niejednokrotnie będzie można w przyszłości usłyszeć 😉

  @lukglo akurat ludzie z Raciborza na parter by nie narzekali, bo klub BJJ cieszy się w Raciborzu bardzo dużą popularnością. Popatrz lepiej na ludzi z „wielkich miast” bo to oni robią największą wiochę.

 • petanorech

  Zgadzam się w 100%! KSW to po prostu USTAWKA pod Pudziana, maszyna która zarabia na nim pieniądze. Brawa dla sędziów – róbcie tak dalej, to żaden obcokrajowiec do nas nie przyjedzie.

 • Kazik

  zgadzam sie z autorem w 100%. Na gali nie czułem się swojsko, dużo nawalonych typów i pseudo gangsterów z ich dziwkami…. dużo buractwa…. ogólnie padaka, w porównaniu do KSW 14 które też odbywało się w łodzi, to straszna lipa…….

 • ViCeK69

  Większość polaków na pytanie czy wie co to MMA odpowiada (i tu niestety ale muszę zacytować): Tak, widziałem walkę Pudziana i Najmana… Boli mnie że organizacja KupSobieWalkę buduje wizerunek polskiego i światowego MMA na Pudzilli. No ale ktoś musi na nich zarabiać kokosy. Brawo dla twórcy tego artykułu. Oddaje w 100% świadomość 95% polskich „fanów” MMA. Pozdro dla kumatych.

 • WujekCiasto

  Ludziska co sie dziwicie?Mma jest cholernie trudne do poprawnego zinterpretowania,to nie jest pilka nozna i jak sedziowie daja zwyciestwo to publika klaszcze i tyle.

 • Patryk

  Świetnie napisane !!!

 • pz

  Dobrze napisane, żal było to oglądać…

 • Gomi

  „Nie pozwolił ludziom wyjść” coś ci się w główce autorze pomerdało, nie ma co tak przeżywać.

 • F. Georgiew

  To się nazywa hiperbola 😉

 • Tomek

  Nic dodać nic ująć, wałek i tyle.

 • Patryk

  W pełni się z tobą zgadzam wstyd mi za tych tępych polaczków na gali, ci pseudo kibice zniszczyli to wydarzenie w równym stopniu co pseudo sędziowie. Pudzian przegrał z kretesem i to go powinni wygwizdać.

 • Bardzo ładnie napisane, to zwycięstwo Pudziana to jakiś śmiech na sali… ludzie też nie potrafili kibicować, James wyszedł powiedzieć całą prawdę, a popatrzyli na niego jak na najgorszego, a miał rację. I brawa dla Kornika!

 • dontpanic81

  polowa z tych kibicow nawet niebardzo wiedziala w jakim celu tam przybyli.Stojac pod atlasem o godz 18ej popijajac shaka z Maca,do mojego uszu dolatuja teksty typu…Ty ja dostalem bilet z pracy a co do za wydazenie
  ..podobno pudzian bedzie sie bil
  ..aha
  ..a kto jeszcze bedzie sie bil?
  niewiem dokladnie ale tam napisane jest ze ten z czeczenii
  grupka okolo 12 osob
  NO KUZWA rece opadaja musialem odejsc