Typowanie UFC 141

autor:
30 Grudzień 2011
Typowanie UFC 141

Przed nami UFC 141. Ostatnia gala Zuffy w tym roku odbędzie się 30-ego grudnia w hali MGM Grand Garden Arena w Las Vegas. Dana White i Joe Silva przygotowali dla nas niezwykle interesującą rozpiskę, dlatego też nie przedłużając zapraszamy do zapoznania się z typowaniem redakcji.

Brock Lesnar vs. Alistair Overeem

Franek: Alistair Overeem ma solidne uderzenia i uberkolana, którymi może wygrać walkę. Przeciw niemu stanie za to osoba, która sprowadzała najlepszych zapaśników w wadze ciężkiej, o niesamowitej fizyczności i eksplozywności, ale bardzo ograniczonym zasobie technik. Na tę walkę widzę dwa scenariusze. W pierwszym Overeem zutylizuje odważnie swoją stójkę i ubije Lesnara w pierwszej rundzie. W drugim okaże się, że Overeem znów walczy zachowawczo, a Brock zneutralizuje jego atuty w specjalnie dostosowanym pod Overeema klinczu, przemęczy go, sprowadzi kilka razy przez pierwsze dwie-trzy rundy i zmęczonego skończy bezpiecznie przez uderzenia w parterze. Cardio i pewność siebie Alistaira będą tu kluczem i choć wygląda na bardziej zmotywowanego do walki, awantura wokół kontroli antydopingowej może nieco mu zaszkodzić. Bardzo ostrożnie, bez przekonania stawiam na Alistaira przez TKO w pierwszej rundzie.

Łukasz: To ciekawe zestawienie, klasyczny matchup zapaśnik vs. uderzacz. Ta dwójka jest monstrualnie wielka, w oktagonie zderzy się ze sobą ćwierć tony mięśni. Niewiadomych w tym starciu jest wiele. Zastanawiam się jak Brock będzie wyglądał po drugiej już operacji i 14-miesięcznym rozbracie z klatką. Dyskusyjny jest także sposób w jaki Lesnar przyjmuje uderzenia na twarz ? w jego ostatniej walce z Cainem Velasquezem na UFC 121 wyglądało to dość mizernie. Dla Overeema będzie to debiut w najlepszej organizacji MMA na świecie. Holender bardzo przeciętnie zaprezentował się z Werdumem, na podstawie tamtej walki można podejrzewać go o słabą kondycję (dotlenić taką górę mięśni to też wyczyn). W owym pojedynku nie pokazał również stójki, którą niektórzy reklamują jako najlepszą w dywizji ciężkiej (akurat to można zrzucić na specyfikę tamtej walki i postawę Werduma). Co do samego przebiegu starcia tych dwóch kolosów wszystko powinno sprowadzić się do tego czy Overeem obroni obalenia Lesnara. Nie obronił ich taki zapaśnik jak Velasquez (ale potrafił świetnie wstawać po obaleniu), wielce prawdopodobne, że nie obroni ich Reem. Wtedy walka padnie Lesnar i najpewniej zafunduje rywalowi TKO, jak w pojedynku z Mirem (raczej wykluczam poddanie ze starcia z Carwinem). Jeśli z kolei Overeem zastopuje obalenia to czarno widzę Lesnara w tym pojedynku. Najpewniejszy scenariusz wtedy to panika w stójce, zakrywanie twarzy i przerwanie przez sędziego lub KO. Przedstawiłem tutaj dwa scenariusze, oba prawdopodobne, walka może pójść w obie strony. Ostatecznie jako zwycięzcę, na przekór bukmacherom, wskażę Lesnara. Lesnar przez TKO w 1 rundzie.

Nate Diaz vs. Donald Cerrone

Franek: Jedna z najciekawszych walk ostatnich miesięcy. Widzę tutaj Donalda Cerrone jako zdecydowanego faworyta. Nate Diaz będzie miał ogromne problemy w stójce, ponieważ „Cowboy” ma podobny zasięg do niego, a dysponuje o wiele bardziej technicznymi uderzeniami i bardzo dobrymi kopnięciami, którymi może odebrać wiele animuszu przeciwnikowi i umiejętnie operować dystansem. Cerrone posiada też nieco lepsze zapasy, ciekawi mnie czy będzie z nich dużo korzystał, ponieważ nie spodziewam się żeby Diaz dążył do klinczu. Najwięcej do powiedzenia Diaz ma w parterze, Cesar Gracie to dla mnie trener z o wiele wyższej półki jeśli chodzi o jiu-jitsu niż Greg Jackson, jednak Cerrone dowiezie do końca jednogłośną decyzję.

Łukasz: Kandydat do walki wieczoru ? ci dwaj zawodnicy zawsze dają dobre show, a teraz dochodzi do tego jeszcze fakt, że panowie za sobą nie przepadają. Cerrone to jeden z tych zawodników, którzy ostatnio zrobili największy postęp. W UFC odniósł 4 zwycięstwa nie zaznając jeszcze porażki. Oprócz tego, że jest bardzo ułożony kickboskersko, prezentuje naprawdę solidne umiejętności parterowe. Diaz doskonale wyglądał na tle Takanori Gomiego, boksersko go zdeklasował, ale nie sądzę by mógł zrobić to samo z Kowbojem. Jak wiemy bracia Diaz często zbierają uderzenia, a w starciu z Cerrone jedno z kopnięć (o czym przekonał się Dennis Siver) może zakończyć się bardzo przykro. Myślę, że to podopieczny Grega Jacksona będzie górą w tym starciu ? najpewniej nie uda mu się skończyć rywala, ale wygra na punkty. Cerrone przez decyzję.

Jon Fitch vs. Johny Hendricks

Franek: Spodziewam się równej walki, w której Jon Fitch zwycięży dzięki większemu doświadczeniu i lepszemu przygotowaniu fizycznemu. Nie sądzę, żeby Fitch przemęczył ją tak, jak ostatnie walki, ale nie sądzę żeby skończyła się ona przed czasem (co nie zmienia faktu, że twarz Hendricksa po tej walce będzie pewnie wyglądać bardzo nieciekawie). Poza tym nic nie przebije się przez szczękę Jona! Jon Fitch przez jednogłośną decyzję.

Łukasz: Fitch wraca do klatki po 10 miesiącach przerwy podyktowanej kontuzją barku. W swoim powrocie zmierzy się z bardzo solidnym zapaśnikiem, jakim jest Hendricks (na studiach osiągał większe sukcesy w zapasach aniżeli Fitch). Jedna z tez o MMA mówi, że gdy spotyka się dwóch zapaśników to walka najpewniej będzie przebiegać w stójce. Tam przewagę powinien mieć Fitch. A nawet jeśli dojdzie do pokazu graplingu ze strony tych dwóch zawodników to myślę, że reprezentant American Kickboxing Academy lepiej przystosował umiejętności zapaśnicze do MMA od swojego rywala. I raz jeszcze Jon Fitch zwycięży przez decyzję.

Vladimir Matyushenko vs. Alexander Gustafsson

Franek: To będzie wojna, z której zwycięsko wyjdzie Gustafsson. Dodam, że spodziewam się wojny do jednej bramki. Jedynej szansy dla Matyushenki upatruję w wykorzystaniu pierwszych chwil walki, zanim Alexander wejdzie „w rytm”. Szwed przez TKO na początku drugiej połowy walki.

Łukasz: Mimo, iż 41-letni Matyushenko usiłuje przekonać nas, że jest obecnie w najlepszym momencie swojej kariery to ciężko w to uwierzyć (nawet biorąc ostatnie dwie wygrane w pierwszych rundach). Gustafsson ma duży talent, która cały czas rozwija, dlatego uważa się, że w przyszłości może znaleźć się w czołówce dywizji półciężkiej. Postawię na zwycięstwo 24-letniego Szweda przed czasem. Gustaffson przez TKO w 2 rundzie.

Nam Phan vs. Jimmy Hettes

Franek: Phan wykorzysta przewagę w stójce, by zneutralizować mocne, choc nieco przeceniane jiu-jitsu Hettesa. Kluczem będzie nie wejść do parteru w pierwszej rundzie, bo z każdą kolejną jego przewaga będzie się powiększać. Phan wygra w zdecydowany sposób przez jednogłośną decyzję.

Łukasz: Typowanie tego pojedynku przysporzyło mi sporo kłopotów. Hettes to utalentowany grappler ? w 9 swoich zawodowych występach zawsze wygrywał przez poddanie. W swoim debiucie w UFC poddał Alexa Caceresa, ale miał z tym nieco problemów. Teraz stanie naprzeciw znacznie lepszego zawodnika, technicznie poukładanego, z dobrą kondycją, który w 26 pojedynkach nigdy nie przegrał przez poddanie. Czytałem opinie, iż Hettes robi postępy u Grega Jacksona i staje się bardziej wszechstronnym zawodnikiem, ale sądzę, że z Phanem jeszcze sobie nie poradzi. Phan przez decyzję.

Ross Pearson vs. Junior Assuncao

Franek: Pearson przez jednogłośną decyzję.

Łukasz: Pearson przez decyzję.

Anthony Njokuani vs. Dannny Castillo

Franek: Castillo jest na fali, wykorzysta swoje zapasy i wygra przez późne TKO w parterze.

Łukasz: Castillo przez decyzję.

Dong Hyun Kim vs. Sean Pearson

Franek: Dong Hyun Kim będzie chciał pomścić swoją porażkę z Carlosem Conditem, spodziewam się pewnego zwycięstwa przez TKO/KO.

Łukasz: Dong Hyun Kim przez KO/TKO.

Jacob Volkmann vs. Efrain Escudero

Franek: Volkmann przez jednogłośną decyzję.

Łukasz: Volkmann przez poddanie.

Matt Riddle vs. Luis Ramos

Franek: Riddle przez TKO/KO, 1 runda.

Łukasz: Riddle przez decyzję.

Manuel Gamburyan vs. Diego Nunes

Franek: Nunes przez TKO/KO, 3 runda.

Łukasz: Nunes przez KO/TKO.

Komentarze