Pięciu najlepszych bokserów w MMA wg Freddiego Roacha

28 Marzec 2012
Pięciu najlepszych bokserów w MMA wg Freddiego Roacha

W ostatnich latach wielu zawodników odgrażało się, że przejdą z MMA do boksu, w pogoni za wielkimi pieniędzmi. Wielkie pieniądze w boksie przypominają trochę losowanie na loterii – choć tam faktycznie można je zdobyć ciężką pracą – to jednak te największe stawki dotyczą jedynie garstki topowych zawodników. Mówił o tym również Dana White, zaczepiony na konferencji prasowej po UFC 138 w Birmingham, który stwierdził jednoznacznie, że UFC wyprodukowało dobrych kilkudziesięciu milionerów.

Co by to jednak było gdyby obrócić debatę o 180 stopni? Temat może nie będzie stricte o bokserach, ale będzie bardzo blisko. Od dawna bowiem prowadzone są bezsensowne kłótnie w których podważa się umiejętności bokserskie zawodników MMA i przypomina to np. nieśmiertelną dyskusję „Co jest lepsze do grania? Konsola czy PC-ety?” (red. wiadomo, że konsole!) Tym razem głos w sprawie zabrał legendarny trener gwiazd bokserskich (i nie tylko) – Freddie Roach.

Trener stworzył listę pięciu topowych bokserów wśród obecnych zawodników MMA, rozpoczynając od miejsca ostatniego aż do pierwszego:

5) K.J. Noons – „K.J. jest zawsze w moim gymie i jest poświęcony etyce pracy. Uwielbiam jego wytrwałość w ringu. Przychodzi walczyć i chodzi mu jedynie o dobrą akcję.”

4) Nick Diaz – „Nick Diaz jest jednym z najbardziej ekscytujących fighterów na świecie. Ma świetne ręce. Zdarza mu się zjechać na boczny tor, jak w ostatniej walce, ale myślę że będzie miał świetny come back. Wyczekuję go w zestawieniu z GSP pewnego dnia, bo o tym się sporo mówi.”

3) B.J. Penn – „Wiecie, BJ jest jednym z najlepszych strikerów z jakimi się spotkałem i z którym byłem w ringu. To było dobre kilka lat temu i myślę, że on jest obecnie blisko przejścia na emeryturę, ale nazwałbym go Jamesem Toneyem MMA, ponieważ jego waga zmieni się trochę. Będzie walczył od niskiej wagi do ciężkiej. Będzie walczył z każdym na świecie. Jest dobrą partią do tego aby mieć go blisko siebie i jest niezwykle, niezwykle ciężko pracującym gościem i strikerem.”

2) Georges St. Pierre – „GSP to jeden z najwspanialszych gości na świecie. To niezwykły gantleman i jeden z najlepszych studentów jakiego miałem. Zapytałem go kiedyś jak długo trenuje przed lustrem po powrocie do domu, bo jeżeli akurat pokażę mu jakąś technikę, to on trenował ją całą noc. Dlatego więc kocham tego gościa. To dobry człowiek i ciężko pracujący facet a w tym wszystkim chodzi właśnie o ciężką pracę.”

1) Anderson Silva – „Miałem przyjemność pracować z Andersonem Silvą, kiedy był w naszym gymie przez około pięć czy sześć dni z rzędu. Powiedział mi ‚Jestem całkiem niezły w MMA, ale niezbyt dobry w boksie’. Jest niezwykle skromnym facetem i niezwykle utalentowanym. Jest jednym z najlepiej rozumiejących wyczucie dystansu i timingu. Walczy trochę z lin. Zwróciłem mu uwagę, że czasami może to być trochę niebezpiecznie i że powinien uważać. Ale ostatecznie wciągnie cię, zastawi pułapkę. Jest jednym najbardziej inteligentnych fighterów jakich kiedykolwiek widziałem i z jakimi pracowałem.”

Oczywiście lista jest otwarta i można z nią dyskutować. Ba, nawet należy…

Komentarze