Węglowodany i indeks glikemiczny

autor:
06 Marzec 2012
Węglowodany i indeks glikemiczny

Jak dobrze wiecie materiałów z zakresu dietetyki i suplementacji jest w internecie mnóstwo. Niestety często zawierają zbędne informacje, które znacznie wydłużają wyszukiwanie interesujących nas rzeczy. Postanowiliśmy wyjść temu naprzeciw i zrobić próbny tekst dotyczący wymienionych dziedzin. Jeśli taka synteza informacji będzie dla Was przystępna, to na MMAnews pojawią się kolejne artykuły z tej dziedziny.

Spożywane przez nas posiłki składają się z białek, tłuszczy i węglowodanów. Ten ostatni składnik stanowi największą część posiłku, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej.

Węglowodany są głównym, najtańszym i najłatwiej dostępnym źródłem energii, bez których funkcjonowanie ustroju byłoby znacznie upośledzone. W przypadku regularnych treningów około 60% energii powinno pochodzić z węglowodanów. Dzielą się one na dwa rodzaje: proste i złożone. Proste to te znajdujące się w słodyczach, miodzie i oczywiście cukrze. Są bardzo szybko rozkładane i zapewniają natychmiastowy zastrzyk energii, bardzo przydatny podczas i po zakończeniu treningu. Złożone to skrobia znajdująca się w produktach pełnoziarnistych, warzywach i pieczywie. Sprawiają one organizmowi trochę kłopotu, gdyż najpierw muszą zostać rozłożone na glukozę, a dopiero później są wchłaniane do krwioobiegu i wykorzystywane.

Insulina jest hormonem, który kontroluje ilość przetwarzanej glukozy oraz jak dużo przyjmowane jest przez komórki. Nadwyżkę glukozy przekształca w glikogen i kieruje do mięśni, który jest wykorzystywany podczas wzmożonej aktywności. Jeśli mięśnie są już przepełnione reszta glukozy przekształcana jest w tłuszcz i magazynowana w organizmie. W odwrotnym przypadku, czyli kiedy w mięśniach brakuje glikogenu odczuwamy zmęczenie, spada nam wydajność, a w kolejnych etapach spalane są białka. Dlatego należy uzupełniać poziom węgli zarówno w trakcie intensywnego treningu, jak i po jego zakończeniu.

W końcu przechodzimy do tego co będzie determinować rodzaj spożywanych przez nas węglowodanów, w zależności od postawionego celu treningowego, a mianowicie indeks glikemiczny. Z indeksem tym powinni zapoznać się zarówno osoby uprawiające sport, jak i osoby niemyślące o odchodzeniu sprzed telewizora. Indeks glikemiczny mówi o tym, jak bardzo wzrasta poziom glukozy we krwi po spożyciu danego posiłku w porównaniu do spożycia czystej glukozy. Im jest on niższy, tym węglowodany trawione są wolniej. Produkty o niskim indeksie glikemicznym to te ze wskaźnikiem poniżej 55 i to właśnie węglowodany złożone. Gwarantują równy poziom cukru we krwi, nie niosą ze sobą niebezpieczeństwa zamiany ich w tłuszcz, dobrze odżywiają organizm i zapewniają energię uwalnianą w kontrolowany sposób. Węglowodany proste to te ze wskaźnikiem powyżej 55, szczególnie przyczyniające się do tycia. Po ich spożyciu poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta, gdyż są one bardzo szybko trawione.

Kilka przykładów indeksu glikemicznego najpopularniejszych produktów spożywczych:

Ryż biały łyskany 72
Gotowane ziemniaki 70
Biały chleb 69
Płatki owsiane 49
Kasza gryczana 55
Świeże warzywa <15

Najważniejsze do zapamiętania jest to, że węglowodany proste dostarczają zbyt dużo energii naraz, więc organizm nadmiar, który nie jest w stanie spalić zamienia w tkankę tłuszczową. Złożone natomiast mogą dostarczyć tyle, ile potrzebuje on na bieżąco lub nawet mniej. Organizm może więc nic nie odłożyć w postaci tkanki tłuszczowej, a nawet odczuć konieczność sięgnięcia do rezerw, spalając tłuszcz. Aby zmniejszyć indeks glikemiczny posiłku należy wzbogacić go o białko i tłuszcze. Gotując ryż lub kaszę należy uważać na ich rozgotowanie, gdyż to podnosi poziom indeksu. Jedzenie produktów w takiej postaci, w jakiej występują w naturze, a nie po ich przetworzeniu, gwarantuje ich niski indeks glikemiczny.

Jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie z zakresu suplemtów czy też diety – piszcie w komentarzach, a postaramy się odpowiedzieć na sugestie.

*Artykuł opracowany przy współpracy z Krzysztofem Piątkowskim.

Komentarze