Wrażenia po najdłuższej walce Rondy Rousey

autor:
04 Marzec 2012
Wrażenia po najdłuższej walce Rondy Rousey

Rzadko się zdarza żeby za zawodniczką szedł taki hype przed walką, jak miało to miejsce w przypadku Rondy Rousey. Mało tego, rzadko który mężczyzna może w ogóle liczyć na takie bezkrytyczne oddanie fanów. Ja sam, zauroczony nagraniami ze sparringów Rousey byłem przekonany o tym, że zwycięży, jednak pierwsza kilkuminutowa walka odsłoniła tak wiele braków w zestawie umiejętności medalistki olimpijskiej, że nagle moja wiara w jej wielką karierę mocno się zachwiała. Wszystko wskazuje na to, że pomimo kolejnego zwycięstwa w ten sam sposób, kursy na jej walkę z Sarah Kaufman kursy będą o wiele bardziej wyrównane.

Zachodnie portale wypełniły się komentarzami przepełnionymi zachwytem nad umiejętnościami „Rowdy”. Od siebie powiem tylko tyle, że są one moim zdaniem mocno niezasłużone i po tej walce o wiele więcej można powiedzieć o słabych niż mocnych stronach tej zawodniczki.

Wszyscy wydają się przymykać oko na to, że odsłoniły się duże braki w przygotowaniu bokserskim, które może być bardzo ważne w przypadku walki z Sarah Kaufman czy potencjalnym „dreamfighcie” z Cris Cyborg. Ronda nawet wchodząc z ciosami nadziewała się na przeciętny boks Mieshy Tate, a skracanie dystansu poprzez wbieganie w przeciwniczkę z wyciągniętymi rękami nie przystoi mistrzyni najpoważniejszej kobiecej ligi MMA. Dużym problemem jest nie tylko nieumiejętność zadawania ciosów, ale też ich przyjmowanie – szczęka wysoko w górze i zasłanianie się otwartymi dłońmi daleko od twarzy nie są sposobem, którym Ronda zatrzymać mogłaby rasową kickboxerkę. Także jej uderzenia w parterze nie robił wrażenia, ale to prawdopodobnie dlatego, że nowa mistrzyni polowała na rękę Mieshy Tate.

Po drugie, Ronda uparcie nie chce dostosować swojego judo pod MMA. Dwukrotnie była o krok od wrzucenia sobie przeciwniczki za plecy, a w walkach na tym poziomie nie można liczyć na to, że przeciwniczka da się przeskoczyć tak, że klasyczne hon-kesa-gatame zmieni się magicznie na boczną z drugiej strony z trzymaniem ręka-głowa. Mniejszą i słabszą Tate da się przez chwilę przetrzymać ściskając z całej siły za głowę, ale zawodniczka z dobrym BJJ, taka jak chociażby Cris Cyborg zdobyłaby szybko z tej pozycji jej plecy. O obronie mając przeciwniczkę za plecami także można powiedzieć parę cierpkich słów – Miesha nie wykorzystała odsłaniania szyi przez swoją przeciwniczkę, nie potrafiła też dobrze skontrolować jej z dominującej pozycji, ostatecznie dwukrotnie spadając z rywalki. Mam wrażenie, że wiele jej błędów wynikało z presji, którą wyraźnie widać było na jej twarzy zarówno na ważeniu, jak i tuż przed walką. Zresztą potwierdzałby to chaotyczny atak na samym początku walki.

Mógłbym rozbić na części składowe każdy pojedynczy atak i akcję tego wieczoru, jednak myślę, że sami jesteście w stanie spojrzeć krytycznie na tę walkę. Ronda pokazała się dobrze i spokojnie, ale kiedy teraz przypominam sobie walkę Cris Cyborg vs. Gina Carano, zdecydowanie miała ona wyższy poziom sportowy niż to, co widzieliśmy dziś w nocy. Obydwie zawodniczki zaprezentowały wtedy przekrojowe umiejętności i nie popełniały żadnych większych błędów. Z kolei Tate vs. Rousey było festiwalem mniejszych i większych błędów z obydwu stron, które zawodniczka klasy Cris Cyborg prawdopodobnie bez problemu by wykorzystała.

Przed walką, podbudowany nagraniami ze sparringów Rousey liczyłem na to, że zobaczymy faktycznie zawodniczkę o umiejętnościach soldinego zawodnika męskiego MMA. W tej chwili nie mam wątpliwości, że przed Rondą jest daleka droga żeby to osiągnąć. Mam nadzieję, że kiedy Cyborg wróci, zda sobie sprawę, że do dalszego wygrywania nie potrzebuje farmakologicznego wsparcia – jej technika jest bowiem na o wiele, wiele wyższym poziomie niż pozostałych zawodniczek, zarówno jeśli chodzi o parter, jak i uderzanie, a najdłuższa walka Rondy Rousey tylko to potwierdziła.

Komentarze