Eddie Bravo szczegółowo o twisterze Alana Belchera

autor:
07 Maj 2012

Eddie Bravo mówi o większości opcji dostępnych z pozycji, którą ochrzcił swego czasu mianem „truck”, znanej fanom MMA z walki Belcher vs. Palhares. Ilość szczegółów jest bardzo duża, Eddie przedstawia nam uciskówkę na łydkę, kontrę na jej obronę, przejście do twistera i szczegóły przebicia się przez defensywę przeciwnika, by ostatecznie powiedzieć jeszcze o różnych wariantach dwóch rodzajów zapaśniczych technik rozciągających krocze – banana splicie i crotch ripperze. Diabeł tkwi w szczegółach!

Komentarze

 • Artur

  Dwa omówienia, jedno pod drugim. Widać jaka przepaść dzieli Braci Gracie od Eddiego. Nawet Metallica nie wiele pomogła. Fajnie, że Gracie dostali sponsorów.

 • zxc

  @Artur

  Chyba sobie kpisz.

  Nie wiem czego się czepiasz Eddiego Bravo. Przecież całą sytuację aż do czasu wyjścia z twistera (bo tylko to omówił Eddie) znacznie lepiej wyjaśnił Eddie Bravo. Podkreślam- znacznie lepiej. Przecież Bravo lepiej opisał sytuację z Calf Crank. Bracia Gracie mówili tam coś o możliwym założeniu dźwigni przez Palhares’a, jednak to nie było możliwe. Spójrz sobie na 5:20, w takiej pozycji nie da się wyciągnąć ręki na balachę, ponieważ ręka (w tym przypadku Eddiego) znajduje się obok nogi przeciwnika a nie pomiędzy nimi.

  Ponadto w przypadku uwolnienia nog- Eddie pokazał, że wystarczy złapać za palce i ciągnąć w dół. W takiej pozycji przeciwnik nie ma żadnej możliwości wyciągnąć balachy!
  Eddie znacznie głębiej wyjaśnił możliwe scenariusze i techniki.

  Dalej- przy próbie twistera. Eddie Bravo znacznie lepiej to wyjaśnił. Przy próbie twistera Belcher po prostu robił to na szybko i niedokładnie. Bracia Gracie w ogóle nie zwrócili na to uwagi. Wystarczy obejrzeć jeszcze raz walkę. Belcher nawet nie przeciągnął ręki Palharesa głębiej pod szyję, tylko rzucił się na hurra, więc było to łatwe do wybronienia dla Palharesa. Gdyby Belcher zrobił to wolniej, ale dokładnie to pewnie dopiąłby tego twistera.

  Dalej- bracia Gracie powiedzieli, że Belcher poszedł po Banana Slit, który niektórzy nazywają Crouch Ripper. Eddie Bravo wyjaśnił, że to nie był Banana Split i zaprezentował jak wygląda Banana Split (10 miuta 50 sekunda).

  Dalej- Eddie Bravo poprawnie zaprezentował technikę Crouch Ripper, w przeciwieństwie do braci Gracie, którzy wszystko pomieszali i zupełnie źle ułożyli nogi. W taki sposób jak to zaprezentowali bracia Gracie żadnemu rozciągniętemu (czyli w zasadzie każdemu) zawodnikowi nie można zrobić krzywdy ani go poddać. Bo w tej technice chodzi o to, żeby nogę przeciwnika odpychać, jednocześnie drugą trzymając blisko klatki piersiowej. Bracia Gracie zaprezentowali to w taki sposób, że to nogę trzeba dociskać do swojej klatki piersiowej i to jest zły sposób.

  I na koniec.
  Zobacz sobie jaki stopień BJJ ma Eddie Bravo a jaki żółtodzioby Gracie, to wtedy może zrozumiesz, dlaczego Eddie wykonał i zaprezentował wszystko poprawnie, w przeciwieństwie do braci Gracie.

  Eddie przynajmniej wrzucił zdjęcia z walki, by pokazać, że wszystko co robią jest identyczne z tym co było podczas walki. Bracia Gracie często w swoich filmikach po prostu robią układ inny niż był w rzeczywistej walce.

  Eddie Bravo zakończył swój filmik po pokazie Crouch Rippera, bracia Gracie omówili walkę dalej. Gdyby Eddie zaczął omawiać to co działo się dalej to filmik pewnie trwałby z godzinę 🙂

  To tyle jeśli chodzi o „przepaść” między Braćmi Gracie a Eddie Bravo. Istotnie jest przepaść, ale na korzyść Eddiego.

 • zxc

  Szkoda, że nie można edytować, bo chciałem poprawić, powinno być:

  Eddie Bravo wyjaśnił, że to nie był Banana Split, zaprezentował jak wygląda Banana Split (10 miuta 50 sekunda) I WYJAŚNIŁ, ŻE BANANA SPLIT I CROUCH RIPPER TO NIE TO SAMO!

 • F. Georgiew

  Zgadzam się z Tobą zxc, też uważam, że Eddie o wiele lepiej opisał tę sytuację.

  Inna sprawa, że jest zamknięty w promowaniu swojego systemu, pokazuje tylko techniki, które do niego włączył, a także wymyśla skomplikowane typologie tych samych technik. I występuje naćpany na filmikach, wstawiając do nich dodatkową muzykę i filmy o UFO i chemtrails.

  Podsumowując – warto obejrzeć obydwa. Każdy zwrócił uwagę na coś innego, choć powiem szczerze, że wolę bardziej szczegółowy instruktaż.