Kamil „Big Ben” Bazelak awansuje na wyższy corda w Capoeira

18 Lipiec 2012
Kamil „Big Ben” Bazelak awansuje na wyższy corda w Capoeira


foto: stsport.pl

Choć debiut Kamila Bazelaka w MMA (KSW 18) przebiegł wyjątkowo pechowo, zawodnik postanowił nie poddawać się zbyt łatwo. Opierając się na doświadczeniu topowych fighterów z Brazylii, Kamil postanowił dodać do arsenału umiejętności nabyte w Capoeira i tym samym zwiększyć swoją wszechstronność.
Co więcej, na początku lipca, w Opolu, były strongman wziął udział w Batizado – ceremonii w której początkujący uczniowie przechodzą chrzest bojowy, otrzymują pierwszy stopień a na koniec nadaje się charakterystyczną dla Capoeristas ksywkę (apelido), związaną z reguły z ich cechą charakteru.

Na dziesiątym Batizado grupy Companhia Pernas Pro Ar w Opolu – prowadzonym przez Mestre Porquinho – jak każdy początkujący adept, tak również Kamil musiał przejść wspomniany chrzest w roda (kole), gdzie testowano jego umiejętności w Capoeira. Bardzo często takie sytuacje kończą się bolesnym akcentem w postaci sprowadzenia lub podcięcia adepta przez bardziej doświadczonego i testującego go Capoeristę, jednak w tym wypadku siła, rozmiary i doświadczenie zawodnika MMA zapewniły mu skuteczną obronę przed sprowadzeniami. Po wszystkim Bazelak otrzymał biało-żółty sznur (corda) oraz ksywę „Big Ben” – chyba nie trudno domyślić się dlaczego. Pytanie, którą z ksywek będzie wolał posługiwać się w ringu, Vanderlei czy Big Ben?

Treningi Capoeira, choć przez wielu zawodników mogą być deprecjonowane, to jednak uczą wszechstronności, rozwijają umiejętności technik kopanych, poprawiają gibkość i zdecydowanie uczą wyobraźni, potrzebnej w sztukach/sportach walki. Wszystkich zainteresowanych treningami w Companhia Pernas Pro Ar, odsyłam na główną stronę grupy, która prowadzi sekcje w:

www.opole.cppa.pl – CPPA Opole
www.poznan.cppa.pl – CPPA Poznań
www.capoeira.lodz.pl – CPPA Łódź
www.cppa.szczecin.pl – CPPA Szczecin

Komentarze