Sporty walki na igrzyskach olimpijskich w Londynie

autor:
28 Lipiec 2012
8
Sporty walki na igrzyskach olimpijskich w Londynie

Kiedy na wczorajszej ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich padały kolejne nazwiska przedstawicieli sportów walki, postanowiłem sprawdzić suche liczby. Jak się okazało, przedstawiciele zaledwie czterech dyscyplin – judo, taekwondo, zapasów i boksu – byli chorążymi w aż 53 z 204 reprezentacji. Na fali tej świątecznej atmosfery, a także w trosce o to, byście przez przypadek nie przegapili potencjalnie interesujących wydarzeń z Londynu powstał ten oto post. W środku znajdziecie informacje o godzinach i miejscach transmisji z tegorocznych IO, reprezentantach Polski, medalach do zdobycia i zawodnikach sportów walki z Pekinu, którzy zdecydowali się w latach 2008-2012 na przejście do MMA.

W judo do zdobycia jest 14 złotych medali. Mężczyźni startują w kategoriach -60kg, -66kg, -73kg, -81kg, -90kg, -100kg i +100kg. Kobiety będą rywalizować zaś w kategoriach -48kg, -52kg, -57kg, -63kg, -70kg, -78kg i +78kg.

Cztery lata temu triumfowała Japonia, zdobywając 4 złote, 1 srebrny i 2 brązowe medale. W wadze powyżej 100kg wystąpił wówczas Satoshi Ishii, zdobywając złoty medal dla Japonii. Niedługo potem zdecydował się spróbować swoich sił w MMA. W wadze -70kg startowała także Ronda Rousey, zdobywając jedyny, brązowy medal dla Stanów Zjednoczonych. Być może po Igrzyskach w Londynie zobaczymy kolejnych zawodników decydujących się na przejście do coraz bardziej kasowego MMA.

Polska reprezentacja w judo liczy sześć osób, wystartują: Paweł Zagrodnik (66kg), Tomasz Adamiec (73kg), Janusz Wojnarowicz (+100kg), Katarzyna Kłys (70kg), Daria Pogorzelec (78kg) i Urszula Sadkowska (+78kg).

Rywalizacja w judo już się rozpoczęła, od występów w wadze extra-lightweight (-60kg mężczyźni, -48kg kobiety), gdzie zatriumfował Rosjanin ormiańskiego pochodzenia Arsen Galstyan, brązowy medalista z MŚ w Tokio. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Brazylijka Sarah Menezes. Pozostałe walki można będzie zobaczyć w dniach 28 lipca – 3 sierpnia, dzień po dniu rozstrzygając losy coraz cięższych kategorii. Dokładny rozkład tutaj, leniwym podpowiem, że wszystkie finały będą odbywać się między 14:00 a 16:10 w każdy z wymienionych dni.

W zapasach do zdobycia jest 18 złotych medali. Mężczyźni rywalizują w kategoriach 55kg, 60kg, 66kg, 74kg, 84kg, 96kg, 120kg w zapasach w stylu wolnym oraz takich samych w stylu klasycznym. Kategorie kobiece, wprowadzone w 2004 jedynie do zapasów w stylu wolnym, wyglądają następująco: 48kg, 55kg, 63kg, 72kg.

USA, uznawane w MMA za zapaśnicze mocarstwo, na zeszłych Igrzyskach nie spisało się najlepiej, przywożąc do domu jedynie trzy medale – jeden złoty i dwa brązowe. Wciąż pozostają jednak jednym ze ścisłych faworytów. Rosjanie zdeklasowali rywali, zdobywając jedenaście krążków, w tym sześć złotych, dobrze poradziła sobie także Japonia, Gruzja, Chiny, Ukraina, Kazachstan, Uzbekistan, Azerbejdżan. Warto dodać, że Rosja zawdzięcza większość swoich medali właśnie przedstawicielom narodów kaukaskich, będącym niegdyś lub obecnie częścią tego imperium.

Polacy wystawiają czteroosobowy skład: Damian Janikowski w 84kg i Łukasz Banak w 120kg stylu klasycznego, a także dwie zawodniczki w stylu wolnym – Iwona Matkowska w 48kg oraz Monika Michalik w 63kg.

Spośród zawodników z Igrzysk w Pekinie, na przejście do MMA zdecydował się miesiąc temu dwukrotny mistrz wagi ciężkiej NCAA Steve Mocco, który trenuje obecnie w ATT. O analizę tej dyscypliny w tym roku pokusił się Chael Sonnen, co możecie zobaczyć pod tym linkiem.

Zapaśniczą akcję będzie można podziwiać codziennie od 5 do 12 sierpnia, przy czym najbardziej interesująca większość z nas część, czyli rywalizacja mężczyzn w stylu wolnym odbędzie się 10-12 sierpnia. Finały poszczególnych kategorii będą odbywać się w godzinach 17:45-20:15 w piątek i sobotę, oraz w niedzielę w godzinach 12:45-15:15.

W taekwondo do zdobycia jest 8 złotych medali, mężczyźni startują w kategoriach 58kg, 68kg, 80kg i +80kg, podczas gdy kobiety będą mierzyć się w 49kg, 57kg, 67kg i +67kg.

Faworytami w taekwondo są oczywiście Koreańczycy. Korea Południowa zdobyła w 2008 roku 4 złote medale, silne reprezentacje wystawiły także Stany Zjednoczone, Meksyk, Iran, Chiny czy Chorwacja.

Na Igrzyska dostał się tylko jeden polski zawodnik taekwondo, Michał Łoniewski, który rywalizował będzie w kategorii 68kg.

Transmisje odbywać się będą w dniach 8-11 sierpnia, każdego dnia zobaczymy finały w kolejnych kategoriach wagowych między 20:00 a 22:15.

W boksie do zdobycia jest 13 złotych medali, 10 w męskich kategoriach 49kg, 52kg, 56kg, 60kg, 64kg, 69kg, 75kg, 81kg, 91kg i +91kg oraz pierwszy raz w historii w trzech kategoriach kobiecych 51kg, 60kg i 75kg. Olimpijski boks różni się od tego znanego nam z największych światowych gal, walki odbywają się bowiem w kaskach i trwają trzy rundy po trzy minuty (cztery rundy po dwie minuty dla kobiet). O zwycięstwie decyduje liczba celnie zadanych ciosów.

W 2008 roku na Igrzyskach triumfowali Chińczycy, jako jedyni zdobywając dwa złote medale. Faworytami będą zawodnicy z Kuby, Tajlandii, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Polacy mają w Londynie tylko jedną pięściarkę, Karolinę Michalczuk, która startuje w kategorii 51kg.

Walki w boksie będziemy mogli oglądać codziennie od 28 lipca do 12 sierpnia, przy czym finały odbywać się będą przez ostatnie trzy dni. Nie będzie regularnych godzin transmisji w przypadku strefy medalowej, także sprawdźcie grafik tutaj.

Wszystkie transmisje na żywo za pośrednictwem strony londyn2012.tvp.pl. Gdyby był jakiś problem, próbujcie na stronach tych mediów, zaczynając od największych.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

avatar
 
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
kibicF. GeorgiewWonsz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kibic
Gość
kibic
Offline

Ja trenowałem judo 11 lat, miałem nawet przyjemność walczyć z Kowalem czy walczyć w jednej kategorii z Zagrodnikiem na MP. Jednakże, po tylu latach tez nie czuje sie specem w ocenianiu judo:/.Dużo sie pozmieniało, wprowadzono zakaz atakowania pierwszym atakiem nóg rywala, a takze system z karami całkiem inaczej wygląda obecnie. Jednakze jestem w stanie stwierdzić, że rzut wykonany przez Zagrodnika to był czysty Ippon. Cały dzień wkurwiony przez ten przekręt chodziłem… Nie wiem czy znajde jutro sily na ponowne ogladanie tego kabaretu sędziowskiego.

kibic
Gość
kibic
Offline

Oglądałem dzisiaj na kanale https://londyn2012.tvp.pl/8118658/judo-do-60-kg-arsen-galcjan-hiroaki-hiraoka-final. Dobre walki były, szkoda Zagrodnika, według mnie był tam Ippon.

Wonsz
Gość
Wonsz
Offline

Steama do judo? Nie mam, ale za to do Half Life 2 mam, bo dostałem na gwiazdkę parę lat temu. ;P

kibic
Gość
kibic
Offline

Elo, macie jakiegos steama do judo? Byłbym dozgonnie wdzieczny.