Melvin Guillard nie zrobił wagi, czyli: „Co się dzieje, gdy zawodnicy UFC nie zrobią limitu?”

11 sierpień 2012
4
Melvin Guillard nie zrobił wagi, czyli: „Co się dzieje, gdy zawodnicy UFC nie zrobią limitu?”

Na dzień przed UFC 150, Melvin Guillard przekroczył dopuszczalny limit wagi, który normalnie w dywizji lekkich wynosi 155 funtów + dopuszczony 1 funt więcej, czyli 156 (oprócz pojedynków o pas, gdzie limit jest sztywny). Poza publiczną presją, zawodników czekają w tym przypadku kolejne konsekwencje. Ten post przybliży obowiązujące przepisy tym z was, którzy ich za dobrze nie znają.

Zdając sobie sprawę z zagrożenia dla swojego zdrowia, Guillard nie skorzystał z możliwości dalszego „ścinania” zaraz po ważeniu, choć istnieje regulacja mówiąca o tym, iż zawodnik ma dodatkową godzinę lub dwie. Trudne warunki, tj. mniejsza zawartość tlenu w powietrzu w położonym wysoko nad poziomem morza Kolorado (plus świadomość przyjęcia walki w późniejszym terminie) sprawiły, że zawodnik podjął niełatwą decyzję o niepodejmowaniu dalszego wysiłku w zbijaniu wagi z obawy o brak energii na występ dnia następnego.

Wizerunek „młodego zabójcy” ratuje fakt, że ten przyjął walkę w zastępstwie – i to przeciwko koledze z jednego teamu – podczas gdy nikt inny nie chciał podjąć rękawicy. Ostatecznie, w tej sytuacji, miało to pozytywny skutek na złagodzenie konsekwencji prawno finansowych dla Guillarda. Z Twittera Ariela Helwaniego:

Rozmawiałem z Melvinem Guillardem. Powiedział, że jego ciało przestało się pocić koło południa w momencie kiedy osiągnął 159 funtów. Natychmiast zadzwonił do Donalda Cerrone, żeby powiedzieć mu, że nie zrobi wagi. Cerrone powiedział mu, że nie ma sprawy.

W tym wypadku, te półtora funta będzie kosztowało go dobre kilka tysięcy dolarów. Wciąż ma jednak szanse nadrobić to jednym z bonusów dodatkowych, które oscylują w granicach 50/75 tysięcy $.

Następnie Melvin zadzwonił do UFC. Powiedziano mu, że ponieważ przyjął tą walkę (w zastępstwie) na ostatnią chwilę, wciąż będzie miał szansę wygrać jutro dodatkowy z bonusów. Normalnie, jeżeli nie zrobisz wagi, UFC nie przyzna ci bonusu za walkę, poddanie lub nokaut wieczoru. Na koniec, będzie musiał musiał jeszcze oddać 10% Komisji Stanowej i kolejne 10%Donaldowi. Waga ostateczna to 157,5 funtów a limit wynosił 156.

Jeżeli zawodnik konsekwentnie nie wyrabia limitu wagi i nie przekonuje go 20% kara finansowa, Komisja Stanowa może podnieść mandat o 5%-10%. Każdy profesjonalista powinien mieć jednak tą świadomość, że w jego walkę zaangażowany jest promotor oraz fani. Ci ostatni płacą często sporo pieniędzy na to, żeby oglądać pojedynek w którym fighterzy powinni walczyć na równych zasadach.

Podziel się ze znajomymi

Waszym zdaniem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jand
jand
9 lat temu

TD fajny post!

El Hombre
El Hombre
9 lat temu

KSW to nie jest liga światowa, oni się rządzą własnymi zasadami np te dziwne catchweighty… Gadali że dla Janka przymierzany był „Babalu” Sobral ale blokował go kontrakt z One FC a tu dziś się okazuje że Sobral podpisał kontrakt z Bellatorem. Z osobą Jorge Santiago jako ewentualnego przeciwnika Mameda też można już się pożegnać bo podpisał ze Strikeforce…

pmo
pmo
9 lat temu

kurde i mowimy to o ok 2 funtach dodatkowej wagi, i w ksw ile dodatkowo mial amasinger ?

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x