Borys Mańkowski o KSW 21 i dawnych czasach na polskiej scenie MMA

31 Październik 2012
1
Borys Mańkowski o KSW 21 i dawnych czasach na polskiej scenie MMA

Przypadkowo odkryta fotka Borysa Mańkowskiego w zdjęciowym archiwum, natchnęła mnie do dalszych poszukiwań. Szybki rzut okiem na rekord Borysa i jakby czegoś brakowało. Po krótkim „researchu” okazało się, że przegrany pojedynek z Łukaszem Christem (2007 rok), odbył się na zasadach amatorskich i był ostatnim w tej formule, przed rozpoczęciem zawodowej kariery.

Powyższe zdjęcie pochodzi z gali Full Contact Prestige 3, gdzie – jak sobie przypomniałem – przyjechałem z chłopakami z ówczesnego klubu Bastion Tychy/Katowice, którzy również mieli tam swoje walki. Na karcie walczyło wówczas wielu świetnych zawodników, tj. Jan Błachowicz, Mamed Chalidow, Rafał Lasota, Paweł Ostasz, Mariusz Radziszewski, Jędrzej Kubski i inni.

Postanowiliśmy więc cofnąć się na moment o te kilka lat i zasięgnęliśmy języka u źródła. W krótkiej rozmowie z Borysem, przywołaliśmy wspomnienia z czasów, gdy dopiero co odbierał dowód osobisty z poznańskiego Urzędu Miasta. Nie zabrakło oczywiście krótkiego nawiązania do zbliżającej się walki z Aslambkiem Saidovem o pas wagi półśredniej KSW.

Jaka była różnica w zasadach między amatorską walką a zawodową na gali Full Contact Prestige 3? Z fotek nie wywnioskowałem dużych różnic a walki nie pamiętam za dobrze.
No więc z tego co pamiętam to chyba różnic nie było żadnych. Jedyna to taka, że nie było za to hajsu…

Przegrałeś wtedy przez duszenie trójkątem, jakie miałeś wówczas pojęcie o parterze?
Hmm, trenowałem jakieś pół roku chyba i to nie BJJ, lecz MMA.

Na FCF miałeś 18 lat i dopiero co odebrałeś dowód osobisty. Teraz masz zaledwie 23 lata – czy dostrzegasz jakieś zmiany w wydolności swojego organizmu? Jest lepiej czy gorzej?
Wydolność mam znacznie lepszą, ale to chyba ze względu na wiedzę związaną z przygotowaniami oraz profesjonalnym podejściem.

A sama scena MMA. Co się zmieniło w twoim mniemaniu od tamtej pory?
Bardzo dużo. Poziom jest znacznie wyższy, ludzie zaczęli odbierać MMA jako sport a nie bandziorstwo, a co za tym idzie – sponsorzy są nim bardziej zainteresowani (chociaż i tak dopiero na pewnym poziomie), dzięki czemu można zarobić troszkę więcej.

Na koniec oczywiste pytanie odnośnie zbliżającej się walki o pas KSW. Aslambek walczył niedawno w Danii i przegrał. Czy wg Ciebie było to rozsądne, że wystartował przed walką o pas?
Szczerze mówiąc, wg mnie zawodnik 2-3 miesiące przed startem powinien skupić się na jednej walce. Sam miałem propozycje dwóch walk w Kanadzie i gdzieś jeszcze (nie pamiętam), ale odmówiłem z racji tego, że grudniowa walka jest dla mnie bardzo ważna.

Pamiętajcie. 1-szy grudnia, warszawski Torwar. Borys Mańkowski vs. Aslambek Saidov o pas wagi półśredniej. Nie próbujcie tego przegapić.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

avatar
 
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
kerim85 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mirek
Użytkownik
Mirek
Offline

TD masz jakies info sprawie Mma Attack i Dariusza Cholewy ? prosze o jakies informacje