Czy front kick na kolano powinien zostać zabroniony w MMA?

01 Listopad 2012

Wszyscy byliśmy świadkami groźnego kopnięcia na kolano Michała Materli podczas KSW 19. Podobnej techniki używa również Jon Jones, czym wzbudził ostatnio dyskusję na temat jej użyteczności w MMA. Jay Silva właśnie umieścił na swoim facebooku demonstrację tej techniki a my zadajmy pytanie: „Czy warto wygrywać kosztem zdrowia zawodników?” Odpowiedź zamieśćcie w ankiecie poniżej.

[poll id=”76″]

Komentarze

 • F. Georgiew

  Zawsze byłem przeciw, dla mnie to jest na poziomie kopnięcia w jaja czy wsadzania palców do oczu. Poza tym zabija widowiskowość i ułatwia wykorzystywanie kontuzji rywala do blokowania go psychicznie. Wielki szacunek dla Michała, że wtedy nie wymiękł, ryzykując zdrowie.

  Inna sprawa, że pamiętam nawet stąd paru userów, którzy kompletnie się ze mną nie zgadzali 😉

 • Dana

  to jak kopnięcie w łokiec podpartego zawodnika, na maxa chujowa zagrywka , jestem za wycofaniem tego. w przeciwieństwie do skrętówek tego nie można odklepać przed kontuzją

 • El Hombre

  Ja się z Tobą nie zgadzam. MMA miało być sportem najbardziej zbliżonym do realnej walki (np na ulicy). Może jeszcze niedługo będziecie chcieli zlikwidować łokcie ? Zostawmy tak jak jest, ta technika jest skuteczna i każdy ma prawo ją zastosować.

 • Judo

  Świetne techniczne i taktyczne kopnięcie nie jest bardziej niebezpieczne od innych

 • Mechiko

  nie, nie powinno to byc zabronione. Skoro MMA ma być zblizone jak najbarrdziej do realnej walki to niech tak bedzie.

 • Asder

  więcej krzywdy idzie ze skrętówek niż z kopnięcia, które widzi się raz na ruski miesiąc

 • Pietrrokov

  To świetna broń, ale powinni tego zabronić.

 • kibic

  Według mnie powinno być zabronione. MMA to sport, jeżeli chcemy przez długi czas oglądać naszych ulubionych zawodników to muszą być oni chronieni przez przepisy. Po to wprowadzono rękawice, by zawodnik po kilku walkach nawet wygranych nie musiał kończyc kariery przez problemy z pięściami, tak samo w tym wypadku zbyt łatwo można zawodnika wykluczyć ze startów. Jestem za soccer kickami, czy stompami, sa one brutalne, ale nie istnieje takie ryzyko poważnej kontyzji. Jakby większa liczba fighterow zaczęła wchodzić z partyzanta w kolana oponentów to by dopiero posypały sie kontuzje…

 • Piotr

  Moim zdaniem ta technika powinna być zabroniona i za nią mogli by wprowadzić soccer kicki. W końcu kontuzja kolana to nie jest coś miłego i może zniszczyć karierę już na początku oczywiście soccer kick też, lecz soccer kick zazwyczaj zadawany jest raz i koniec walki, a taki front kick zadawany parę razy moim zdaniem robi więcej krzywdy niż inne techniki.

 • MANIEX

  J.w kontuzjogenne akcje typu ta czy lokcie w parterze powinny zostac wyeliminowane na rzecz sokerów i stompów które odziwo są mniej kontuzjogenne i bardziej efektowne.

 • avalon

  A ja uważam, że to kopnięcie powinno być ograniczone, a dokładnie chodzi mi o to, że kopnięcie w kolano, które ma na celu zrobić komuś krzywdę powinno być zabronione, ale uderzenie w stylu zawodnikow tajskiego boksu, zazwyczaj niskich kategorii wagowych, którzy blokują, lub też stopują noge przeciwnika, przed uderzeniem, pare razy udało mi się tak zablokować nogę przeciwnika, którzy chcąc kopnąć wysokiego high kick’a, pochylają się i blokując ich noga się cofa, a oni są bardziej pochyleni i tracą równowagę.

 • ….vs

  panowie to nie balet,ani gra w szachy,nie robmy jaj.

 • Pablo

  Tak jasne dajmy jeszcze chlopakom noze i maczety i wtedy bedziecie mieli najbardziej zblizone do walk ulicznych! To jest sport panowie i smiesza mnie ci wszyscy hipokryci ktorzy szybko by zmienili zdanie jakby po takim kopnieciu zerwali sobie wiezadla i musieliby pauzowac a moze nawet zakonczyc kariere, pozdrawiam

 • Zloty

  Własciwie to nie jest to kopnięcie na kolano tylko na udo( przynajmniej tak powinno być) to jest wtedy swietna bron, ale rzeczywiscie kopniecie w kolano przy wyprostowanej nodze może się skończyć tragicznie. I tak bym powiedział że Cipek miał wtedy sporo szczęscia.

 • Judo

  Pablo jakoś w tajskim to kopniecie jest używane cały czas i nikt nie narzeka już nie przesadzajcie…

 • nitro

  Zabronić, chamska zagrywka… Co z wygranej, skoro zawodnik może mieć potem rok z głowy. Na ulicy nikt nie kopie się po kolanach, łatwiej zrobić to na ringu.

 • fan velazqueza

  W KSW wiele rzeczy nie można, by nie wyglądało to na brutalny sport
  dla szarego kowala, bo ksw do nich jest adresowane: walki pudziana itp
  walka tam nie bedzie przybliżona do tej realnej na ulicy,
  także jest mi to obojętne czy to wycofają czy nie.
  W UFC wygląda to naturalnie są łokcie, front kicki itp
  i nikt się tam nie oburza na to jak w Polszy
  MMA to jest sport bardzo urazowy i trzeba się z tym liczyć,
  nikt nikogo nie bedzie tam klepał po plecach

 • Halucynogen@gmail.com

  Powinni zabronic bo istnieje duze ryzyko kontuzji. Soccer kicki i stompy powinny byc dozwolone jesli isc tropem ograniczania wolnej walki do minimum ale zmniejszania ryzyka kontuzji, utraty zdrowia do minimum. Odrazu dla krzykaczy mowie abyscie poczytali o skutkach pojedynczych knock outow a skutkach uszkodzen od bardzo wielu lzejszych uderzen. Wydaje sie ze mma jest brutalne, boks to jest rzeznia tak naprawde. Pozdro dla kumatych.

 • Bolesne, długo się leczy.

 • Szewix

  Zabronić, tak jak paru innych technik. Mnie by nie cieszyło zwycięstwo w wypadku gdyby przeciwnik odniósł poważną kontuzję po przez taką technikę.

 • Zabronienie tej techniki oznaczałoby poważne uszczuplenie arsenału kilku zawodników, w szczególności Carlosa Condita, które dzięki temu kopnięciu wygrał z Hardym. Przed tym kopnięciem da się oczywiście bronić, o czym – w kontekście wykorzystywania tej techniki przez Condita – pisałem u siebie na blogu 2 tygodnie temu.

  Kopnięcie, oczywiście, nie powinno być zabronione.

 • już pisałem to na fb

  To ma być mma czyli sport dla prawdziwych facetów którzy poprzez swój charakter wytrzymują wszystko po granice swoich możliwości, to nie są zapasy czy boks to jest MMA ! jeżeli dalej tak pójdzie to będziemy oglądać SumoBoks …

 • Wodzu

  ciekawe ilu z Was mówiących, że to powinno być dozwolone startuje w zawodach lub regularnie otrzymuje takie kopnięcia.

  @Oskar
  Sugerujesz, że boks to sport dla facetów, którzy nie są prawdziwi ? 😉
  myślisz, że 12 rund otrzymywania ciosów na twarz każdy wytrzyma ?

  @El Hombre
  To może jeszcze kopy w jaja powinny być albo side kicki w bok kolana i palce w oczy ? 😉

 • AAA

  Podjęcie tej decyzji zostawcie zawodnikom, ale z góry powiem wam, że większość z nich jest za tym aby było to legalne. Dlaczego? chodzi o oglądalność.

 • yogi

  gość pisze ze jeśli ktoś używa tej techniki żeby zrobić krzywdę to powiną ona być zabroniona gościu jak byś nie zauwarzyl to zawodnicy robią wszystko żeby zrobić krzywdę przeciwnikowi i wygrać walkę ten temat jest śmieszny ja myślę ze trzeba zabronić balachy bo można komuś złamać rękę

 • El Hombre

  Dokładnie. Żadnych balaszek czy skrętówek.