Rola Cutmana w MMA: „Tejpowanie pod MMA.” – część 3

06 Grudzień 2012
Rola Cutmana w MMA: „Tejpowanie pod MMA.” – część 3

Zastanawialiście się kiedyś skąd tyle połamanych kości dłoni na galach MMA? Nie da się ukryć, że 4-uncjowe rękawice do MMA to niebezpieczne narzędzie na rękach i dla rąk zawodników. Temat „tejpowania” to temat nr 1 wśród wielokrotnych próśb czytelników, żeby poruszyć go na łamach naszego felietonu o „roli cutmana w MMA”.

Dzisiaj, Vahagn Petrosyan, najbardziej znany cutman w Polsce, poruszy właśnie kwestię bandażowania dłoni przed walką. Są dwie metody tejpowania: pod boks i pod MMA. Teraz zajmiemy się właśnie tą drugą.

Witam wszystkich! Dzisiaj, przedstawię jedną z wielu dostępnych metod bandażowania rąk pod MMA. Metoda ta służy stabilizacji stawów oraz zapewnia amortyzację podczas uderzeń. Należy pamiętać, że zbyt mocno klejone taśmy mogą powodować zaburzenia w obiegu krwi rąk, czego skutkiem może być drętwienie oraz osłabienie ręki.

Każdy z kierunków bandażowania i klejenia taśm jest dość istotny i na nagraniu video zobaczycie dlaczego. Stabilizuje się najmniejsze stawy i kości z nasady rąk, łącząc je z nadgarstkiem i przedramieniem. Bandaż, którym owijamy rękę służy jako podkład dla taśm.

Wraz z portalem MMAnews.pl, przygotowaliśmy dwa nagrania video, prezentujące od początku do końca bandażowanie rąk:

1. Bez tłumaczenia, jednym ciągiem

2. Z tłumaczeniem. Video to zostało zatrzymane w istotnych momentach, dodatkowo z opisem każdej czynności. W tym nagraniu użyliśmy innego podkładu i pokazaliśmy dodatkowo sytuację, w której celowo zabandażowaliśmy dłonie zbyt mocno, aby pokazać co w tej sytuacji można zrobić.

Jeżeli chodzi o sprzęt używany podczas „tejpowania” , wszystko jest opisane w poprzednich artykułach, które znajdziecie TUTAJ. Mam nadzieje, że w ten oto sposób pomożemy osobom, które samodzielnie próbują tejpować ręce swoim zawodnikom. Gdyby były niejasności, koniecznie piszcie w komentarzach!

A już wkrótce zaprezentujemy również tejpowanie pod boks, którym to sposobem został zabandażowany Kendall Grove na walkę z Mamedem Chalidowem.

Komentarze