Rola Cutmana w MMA: „Tejpowanie pod MMA.” – część 3

06 Grudzień 2012
5
Rola Cutmana w MMA: „Tejpowanie pod MMA.” – część 3

Zastanawialiście się kiedyś skąd tyle połamanych kości dłoni na galach MMA? Nie da się ukryć, że 4-uncjowe rękawice do MMA to niebezpieczne narzędzie na rękach i dla rąk zawodników. Temat „tejpowania” to temat nr 1 wśród wielokrotnych próśb czytelników, żeby poruszyć go na łamach naszego felietonu o „roli cutmana w MMA”.

Dzisiaj, Vahagn Petrosyan, najbardziej znany cutman w Polsce, poruszy właśnie kwestię bandażowania dłoni przed walką. Są dwie metody tejpowania: pod boks i pod MMA. Teraz zajmiemy się właśnie tą drugą.

Witam wszystkich! Dzisiaj, przedstawię jedną z wielu dostępnych metod bandażowania rąk pod MMA. Metoda ta służy stabilizacji stawów oraz zapewnia amortyzację podczas uderzeń. Należy pamiętać, że zbyt mocno klejone taśmy mogą powodować zaburzenia w obiegu krwi rąk, czego skutkiem może być drętwienie oraz osłabienie ręki.

Każdy z kierunków bandażowania i klejenia taśm jest dość istotny i na nagraniu video zobaczycie dlaczego. Stabilizuje się najmniejsze stawy i kości z nasady rąk, łącząc je z nadgarstkiem i przedramieniem. Bandaż, którym owijamy rękę służy jako podkład dla taśm.

Wraz z portalem MMAnews.pl, przygotowaliśmy dwa nagrania video, prezentujące od początku do końca bandażowanie rąk:

1. Bez tłumaczenia, jednym ciągiem

2. Z tłumaczeniem. Video to zostało zatrzymane w istotnych momentach, dodatkowo z opisem każdej czynności. W tym nagraniu użyliśmy innego podkładu i pokazaliśmy dodatkowo sytuację, w której celowo zabandażowaliśmy dłonie zbyt mocno, aby pokazać co w tej sytuacji można zrobić.

Jeżeli chodzi o sprzęt używany podczas „tejpowania” , wszystko jest opisane w poprzednich artykułach, które znajdziecie TUTAJ. Mam nadzieje, że w ten oto sposób pomożemy osobom, które samodzielnie próbują tejpować ręce swoim zawodnikom. Gdyby były niejasności, koniecznie piszcie w komentarzach!

A już wkrótce zaprezentujemy również tejpowanie pod boks, którym to sposobem został zabandażowany Kendall Grove na walkę z Mamedem Chalidowem.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

avatar
 
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Rola Cutmana w MMA: „Praca cutmana podczas gali” – część 6 | Newsy MMA, BJJ, Muay Thai, Boks, Zapasy. Wiadomości UFC, K-1, Grappling.Vahagn Petrosyanasdasdavivevdidon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Vahagn Petrosyan
Gość

Widziałeś pewnie sytuacje kiedy osoba odpowiedzialna na sprawdzanie rąk przed walką (cutman, osoba z komisji) podpisywała je i uznawała za poprawnie zrobione. Może to być podpis, szlaczek itp.

asdasda
Gość
asdasda
Offline

szacun dla Vahgn’a Petrosyana za to ze sie tym dzieli 🙂

vivevdi
Gość
vivevdi
Offline

To jest pewnego rodzaju plomba, żeby nic po tejpowaniu nie majstrowac

don
Gość
don
Offline

mam pytanie na tym filmiku akurat tego nie widac ale czesto widac jak na bandazach robia markerem kreski od kazdej kostki w strone nadgarsta. wie ktos po co sa te kreski?