UFC on FOX: „Cenzura”

12 Grudzień 2012
UFC on FOX: „Cenzura”

Telewizja FOX to dla UFC przede wszystkim nowe możliwości, większa oglądalność, ale także wszechobecna cenzura. A wszystkiemu winna polityczna poprawność. Ilu z Was dostrzegło środkowy palec Nate’a Diaza w kierunku Bensona Hendersona? Prawdopodobnie niewielu.

Powyższe zdjęcie przedstawia sytuację, w której Nate próbował założyć dźwignię skrętową w trzeciej rundzie, sprytnie wybronioną przez jego rywala. Kiedy bracia Diaz wchodzą do oktagonu, możecie oczekiwać pełnego pakietu. Ani Nate, ani Nick nie owijają w bawełnę i mówią/pokazują to co myślą. A że myśał akurat o wystawieniu środkowego palca, nie powinno nikogo dziwić.

„Na szczęście” dla słabego serca widzów, na miejscu czyhali realizatorzy całego show, którzy szybko ocenzurowali wymowny gest palca i można go było dostrzec tylko na ekranach umieszczonych w arenie w Seattle, gdzie rozgrywała się akcja piątej gali UFC na kanale FOX. Oto, jak sytuację skomentował przedstawiciel stacji:

Nie był to poprawny gest na wizji, ale Panowie w wozach transmisyjnych trzymali rękę na pulsie. Wycieli to tak szybko, że było to nieuchwytne gołym okiem. Żałujemy, jeżeli na wizję wkradł się choćby ułamek tego gestu.

Choć sytuacja ta nie oburzyła najbardziej zagorzałych fanów a wręcz rozgrzała ich emocje, to należy jednak pamiętać, że przed kamerami siedzą osoby zdolne wyrobić sobie szybka opinię o tym sporcie, co jest w stanie realnie rzutować na jego popularność.

Nie tak dawno mieliśmy nawet podobny przykład na naszym podwórku, kiedy po udanej obronie pasa, w euforii wygranej, Michał Materla rzucił niecenzuralne zdanie. Po wszystkim jednak przeprosił w jednym z wywiadów za swoje zachowanie, tłumacząc się, że nie mógł się opanować, zwłaszcza kiedy był tak blisko oddania pojedynku z powodu choroby.

Czy podobne zachowania w UFC czy choćby na naszym podwórku mogą wpłynąć na odbiór tego sportu? Na szerszą skalę prawdopodobnie tak. To zaczyna się już od samego początku, gdzie przezorni rodzice mogą nie chcieć puszczać swoje dzieci na treningi, kończąc na sponsorach, którzy mimo ciężkiej sytuacji na rynku, coraz chętniej pokazują się obok MMA. Organizacjom pozostaje jedynie upomnieć swoich fighterów, licząc na ich profesjonalizm w tej kwestii.

Komentarze

 • miLord

  Stockton Slap All Night Long

 • irekmc

  Bo w Ameryce to sa faszyści. Żeby kawałek palca cenzurować, to trzeba być debilem.

 • bjj

  faszyści? zastanów się co piszesz i pewnie nie do końca wiesz co ten gest znaczy więc idź się dowiedz i popraw swoja kulture

 • Dudek

  a ja się denerwowałem, że jakąś lipną wersje gali pobrałem 🙂 Uważam, że to już lekka przesada. Niedługo będą za duży dekolt na trybunach cenzurować, a ring girls będą chodzić w golfach.

 • vonski

  Diaz pokazał palec, bo w walce z Bensonem nie miał nic innego do pokazania 🙂

 • irekmc

  @Bjj, to ty się doucz i nie mędrkuj nad kulturą znawco. Coś ci mówi termin „cenzura”?Powszechna kontrola wszystkich i wszystkiego jest typowa dla doktryny faszyzmu.A środkowy palec? Gest jakich pełno dookoła, chociażby na okładkach płyt i nie powinien w obecnych czasach wybitnie szokować.

 • pietrrokov

  Taka „cenzura” w sportach walki jest według mnie przejawem hipokryzji i w moich oczach jest żałosna.

 • D O M I N I O N

  Ja nie lubie cenzure ale nienawidze komunistów.

 • uwielbiam braci DIJAZ mają zajebisty charakter . to nie jakieś cioty tylko fiterzy

 • miLord

  Henderson za to pokazał po raz kolejny że naprawdę wierzy w Arkę Nogego. Ponadto walczył z wykałaczką w buzi co nie tylko świadczy o ponad przeciętnej głupocie ale także o czymś o charakterze ukrytego dopingu. Moim zdaniem jeżeli walczysz z wykałaczką lub żyletką w dziobie to mózg uruchamiając ręce i nogi nie pozwoli ci zostać trafiony w głowę. To działa automatycznie jest to dziwna teoria ale coś w tym jest. Spróbujcie np. włożyć sobie w kieszenie z tyłu spodni coś ostrego…np kulkę z kolcami :). Krok następny jako że jest już troszkę śniegu szukamy stromą oblodzoną górkę. Kolejny krok rozpędzamy się i jedziemy na butach. Jestem przekonany że nawet najmniej zwinny człowiek nie przewróci się na tyłek. Mózg na to zwyczajnie nie pozwoli. 🙂

 • vonski

  Gorzej jakby jednak w papę dostał i by mu wykałaczka np. przebiła podniebienie… Ja nie pojmuję tego jak można walczyć z czymś takim w gębie.

 • F. Georgiew

  Ja się nie zgadzam z tym, że trzeba tu kogokolwiek upominać. Ten tekst Michała Materli fajnie się wpasował w sytuację, fucki Diazów dotychczas wszystkie przechodziły do legendy. Oczywiście, że jestem przeciw niepotrzebnym przekleństwom, ale wszystkie, o których wspominamy tworzą jakiś charakter tych zawodników. Tak samo przy wejściu Irokeza jak puszczano przekleństwa od tyłu, to wytrącało mnie całkowicie z klimatu – „juhc na to kładę”? Bez sensu.

 • b

  „Powszechna kontrola wszystkich i wszystkiego jest typowa dla doktryny faszyzmu”. Nie prawda. Wystarczy poczytac bp. Mussoliniego. Juz w „1944 George Orwell następująco skomentował tendencję do szafowania przymiotnikiem „faszystowski” w debacie publicznej: „Słowo „faszyzm” – będące w powszechnym użytku – pozbawione jest niemal zupełnie znaczenia”. I tak jest o dzis. Kontrola, pod roznymi haslami, m.in. poprawnosci politycznej, to cecha ruchow komunistycznych i aktualnie odradzajacych sie i trzymajacych wladze neokomunistycznych.

 • TD

  F. Georgiew
  Nie jestem zaskoczony tym, że się nie zgadzasz. Warto wykazać się jednak wyobraźnią szerszą niż swoją, własną. Nie jestem ortodoksem i jak wiesz, u mnie wszystko przejdzie, ale jest sporo osób, które to mogło urazić, mimo sympatii do Michała.

  Sam uwielbiam przekleństwa, ale chyba nie na wizji. Sam zresztą wiesz, bo przedostatniego videobloga musiałeś edytować kilkukrotnie na własne życzenie właśnie z tego powodu. A jaki nerwowy ten nasz Franek wtedy był, to nawet nie będę cytował, bo cenzura wkroczy 😛

 • TD

  P.S. Fucka bym jednak zostawił, bo to już chyba jednak przegięcie.

 • D O M I N I O N

  Wcale się nie dziwie cenzury:
  to jest w USA, gdzie POZYWANIE KAŻDEGO za BYLE CO jest w krwi Amerykanów, to jest w ich KULTURZE.

 • GrubyKobra

  Gdyby nie ta afera, pewnie nie miałbym pojęcia o tym geście. Zakazując – reklamują, i chyba nie są na tyle tępi by o tym nie wiedzieć.

 • F. Georgiew

  Myślę, że MMA da radę i z przekleństwem na wizji. Wolę 90% potencjalnych widzów dostających 100% rozrywki i prawdziwości, niż 100% widzów dostających 90% rozrywki. Akcja Michała i reakcja Borka była tego warta, a wszystkie fucki Diazów przeszły do legendy. Sceptycy i tak będą marudzić, nie trzeba się do nich dostosowywać.

 • TD

  Jasne, że da radę z przekleństwem jak i z fuckiem. Po prostu dobrze jest nie zrobić z tego codziennej normy. Podobnie jak z ubiorem, w pewnych sytuacjach i miejscach jest niepisany „dress code” a nie „dres kod”. Brak tego typu „mocnych” zachowań nie zachwieje prawdziwością MMA.
  Pamiętasz tą warszawską pikietę starszych ludzi pod banderą Radia Maryja? Oni działają, np. w KRRiR a Ty tylko piszesz posty na tym „jakże wspaniałym i poczytnym” portalu, opierając się na teorii, bo doświadczenia nie masz żadnego w tej kwestii. Można wiele polemizować na ten temat, ale ostatecznie nie masz mocy decyzyjnej w powyższej kwestii i do nikogo Twój apel nie dotrze.

 • zxc

  Franek całkowicie się z Tobą nie zgadzam.

  „Ten tekst Michała Materli fajnie się wpasował w sytuację,”
  Ja tam żadnego fajnego wspasowania nie uświadczyłem. Dla mnie było to prostackie i żenujące. Ponadto gale ogląda też młodzież, całe rodziny (pomyślałeś o tym?). Jeżeli ma brać takie wzorce od najlepszych to ja dziękuję.

 • D O M I N I O N

  To co napisał Kamil Bazelak, myśle że tutaj pasuje:
  Naprawdę dobry artykuł, sprawdźcie.
  Kamil Bazelak: Populiści, socjaliści i demagodzy niszczą nasz kraj!

  https://www.kamilbazelak.pl/?p=4154

 • MarHelcin

  jeśli chodzi o mnie to oglądająć ten wywiad na ringu z Materlą nawet nie zwróciłem uwagi że tam było przekleństwo – w jego ustach brzmiało to tak naturalnie i niewulgarnie że mnie to absolutnie nie raziło w przeciwnbieństwie do reklamy jakiegoś tam programu o chirurgi plastycznej kiedy w środku dnia pokazywane są gołe cycki – czyli co cycki na wierzchu mogą oglądać nawet dzieci w każdym możliwym wieku a usłyszeć „sku******ów” o dość późnej porze gdzie tylko starszaki to usłyszą które od dawna tak mówią to nie ? to chyba jednak telewizja sama sobie wyprała mózg – załoze się że w większości domów naszego pokolenia nieraz usłyszeliśmy jak rodzice klną czy to publicznie czy prywatnie ale raczej do pewnego wieku nagości nie oglądaliśmy (w każdym bądź razie napewno przekleństwa były wcześniej nie licząc porodu, karmienia piersią itp) w takim wypadku doprowadzimy do podobnego paradoksu jaki jest w prawie że sex dozwolony od 16 roku życia a porno od 18 … ok tu tylko fragment a co w sytuacji kiedy np zawodnik zapnie trójkąt nogami i cały czas będzie pokazywać tego palca nawet w momencie odklepywania przeciwnika i tuż po ? wtedy zamarzą tego palca czy całe zakończenie wytną ? którko pisząc – PRECZ Z CENZURĄ !

 • D O M I N I O N

  Praawda jest taka że nie-wybrane przez ludzi kurwy siedzące w BRUXELI co rządzą cała UNIĄ (wraz z Polandią) wymyślają sobie jakieś z dupy wzięte prawa i reguły i narzucają je na nas, tak dla jebanej zabawy, o tak żeby utrudnić nasze życia. Tu już nie chodzi o pieniądze dla elity rządzących, tu chodzi już o zabawe z ludźmi.

 • F. Georgiew

  Co do wpływów moherów w KRRiT to nie dość, że nie wiem za bardzo o co Ci chodzi, to jeszcze te wpływy są zerowe, o czym świadczy fakt, że nic skutecznie nie zablokowały, a tracą jedno medium za drugim.

  MarHelcin wskazał coś, o czym nie miałem czasu napisać. To jest hipokryzja cenzurować fucki, a emitować programy typu ten Jersey shore, czy inne w tym stylu. Zawodnicy MMA prezentują się z dobrej strony, ale nie każdy musi być grzeczny. Tak samo łamiąc „dress code” można się przebijać, jeśli tylko czujesz się z tym dobrze. Puszczanie w czasie walki pustych trybun to żaden profesjonalizm, to cienizna.

 • D O M I N I O N

  Wy myślicie że Cenzura w USA jest pojebana? Spróbujcie tutaj mieszkać, tak przez pare pare długich lat tak z 10+ lat.

  W AMERYCIE NIE MA NORMALNYCH LUDZI.

  TO JEST FAKT.

 • miLord

  Głupi jesteś Panie D. Mieszkasz w dupie, pracujesz w dupie, komputer tez masz do dupy na świat wyszedłeś z dupy. W USA nie byłeś i nie będziesz. Elita zaściankowości, której jedynym oknem na świat jest Cyfrowy Polsat……

 • D O M I N I O N

  @miLord

  Wiedzę że jesteś dzieckiem nowego pokolenia Unii pokemona, próbowałeś mnie obrazić a tylko użyłeś dwóch letkich wulgaryzmów? Eh słabo, co w tych szkołach uczą.

 • b

  Niby nagie piersi negatywnie wplyna na mlode pokolenie?
  Mozna klac, jesli jest to wyrazem ekspresji, a nie ubostwa jezyka, a to widze u fuckujacych naszych „gwiazd” mma.
  A nate mial okazje wykazac swoja wyzszosc nad oponentem w oktagonie, bo go do walk zaproszono, a nie do czego innego. nie znosze braku szacunku dla przeciwnikow, a zwlaszcza jak sie zbiera, od nich wpierdol.

 • D O M I N I O N

  @b

  MASZ RACJE.