Rola Cutmana w MMA: „Praca cutmana podczas gali” – część 6

28 Luty 2013
1
Rola Cutmana w MMA: „Praca cutmana podczas gali” – część 6

W ciągu zaledwie pięciu odcinków felietonu z najpopularniejszym w Polsce cutmanem, zdołaliśmy obalić sporo mitów i wyedukować sporą rzeszę naszych czytelników. W dzisiejszym odcinku Vahagn Petrosyan opowie o zakulisowych trudach pracy cutmana, bo to o wiele większy obowiązek niż to, co dane jest nam zobaczyć na szklanym ekranie.


Dla wielu widzów, praca cutmana będzie kojarzyć się wyłącznie z nakładaniem magicznych mazideł na twarzy zawodnika oraz wpuszczaniem go do klatki czy ringu. Mała ilość urazów w stosunku do ilości walk, skutkuje brakiem możliwości wykazania umiejętności naszej pracy podczas gali, dlatego dzisiaj postaram się przybliżyć Wam kilka istotnych faktów dotyczących pracy cutmana jak i współpracy z resztą obsługi gali.

Praca „pełno etatowego” cutmana gali zaczyna się już od momentu wejścia na płytę sali, na której wieczorem odbędzie się całe show. Od ustalenia ilości i lokalizacji wejść ko klatki, będzie zależeć miejsce naszej pracy. Najważniejsze, żeby z tego miejsca pole walki było dobrze widoczne i żeby można było szybko zareagować w odpowiednim momencie.

Zazwyczaj na dwie godziny przed rozpoczęciem gali, zaczyna się odprawa sędziego z zawodnikami. Podczas odprawy, przedstawiane są najważniejsze zasady dotyczące walki. Obecność cutmana nie zaszkodzi, a jedynie może pomóc w organizacji całego przedsięwzięcia. Moim obowiązkiem jest przedstawianie zawodnikom i ekipie kwestie tejpowania rąk, nakładania środka poślizgowego w niedozwolonych miejscach oraz możliwości współpracy cutmana z trenerami między rundami. Należy również uzgodnić kwestie współpracy z lekarzem oraz ratownikami, pełniącymi służbę podczas gali.

Po odprawie przychodzi czas na bandażowanie rąk w szatniach lub sprawdzanie poprawności tejpów zrobionych przez ekipę zawodnika. Średni czas tejpowania na jedną osobę to ok. 15min. Ważne jest, żeby uwzględnić kolejność osób, zaczynając od pierwszych walk. Jeżeli ktoś ma już zabandażowane pięści, zwracam uwagę na przednią część warstwy (na kostkach), po stronie dłoni na chwyt oraz zaznaczam już sprawdzone dłonie. Z praktyki widzę, że dużo ekip popełnia podstawowy błąd, nie używając podkładu pod tejpy a zamiast tego kleją je bezpośrednio na skórę (nie zapewni to w ogóle zabezpieczenia stawów). Jeżeli wcześniej nie mieliście okazji przeczytać artykułu poświęconego bandażowaniu rąk, znajdziecie go TUTAJ.

Po zakończeniu sprawdzania rąk, czyli ok. 10min przed rozpoczęciem gali, przygotowuję sprzęt do szybkiego reagowania. Jest to cały arsenał rzeczy, które mogą się przydać podczas walk, ale nie muszą. W takich chwilach dobrze przygotować się na każdą ewentualność, od krwawienia z nosa, przez duże rozcięcia, do utraty przytomności przez zawodnika. Większość walk kończy się bez większych kontuzji i bez interwencji, ale w fachu cutmana nie można sobie pozwolić na brak profesjonalizmu.

Po prezentacji zawodników wyczytywana jest pierwsza walka. Zawodnik kieruje się w stronę klatki/ringu i zatrzymuje się w wyznaczonym wcześniej miejscu w celu rozebrania się, pożegnania z teamem, nałożenia wazeliny oraz sprawdzenia ochraniaczy. W tym czasie drugi sędzia obecny na gali, powinien sprawdzić zawodnika, czy poza twarzą nie ma gdzieś nałożonej wazeliny. Przy okazji sprawdza jego paznokcie oraz ewentualne ściągacze.

Zadaniem cutmana jest stała obserwacja przebiegu walki oraz rozróżnianie powstałych urazów, żeby jak najefektowniej zadziałać. Podczas przerw między rundami liczy się każda sekunda naszej pracy. Z mojego doświadczenia, najgorszy uraz na twarzy zawodnika który tamowałem, to trzy rozcięcia, cieknący nos oraz bardzo duży siniak pod okiem (w trakcie trzeciej rundy trener zawodnika przerwał walkę). U zawodników u których rozcięcia są zlokalizowane w miejscu nie pokrytym owłosieniem, stosuje plastry zastępujące szwy medyczne, co ułatwia wszystkim życie.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje okażą się przydatne dla kogokolwiek z branży MMA a zwłaszcza dla licznych, młodych organizacji, które pojawiają się ostatnimi czasy a jeżeli któraś z nich jest zainteresowana profesjonalnymi usługami Vahagna, jego fan page znajdziecie TUTAJ.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

avatar
 
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
zDalekaWidacLepiej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zDalekaWidacLepiej
Gość
zDalekaWidacLepiej
Offline

Powiadacie, że Lewandowski mówił wam, że rywal dla Nastuli jest już ustalony?