Nowe nazwiska w KSW: Abu Azaitar

12 Marzec 2013
4
Nowe nazwiska w KSW: Abu Azaitar

Z okazji gali KSW 22, największa polska organizacja sięgnęła po kilka nowych nazwisk zza granicy. Dla tych z Was, którzy nie mieli czasu sprawdzić, kim dokładnie są rywale Polaków, przedstawimy ich na łamach portalu w krótkich analizach. Na koniec będzie także zadanie dla Was, mianowicie ocena każdego z tych zestawień od strony sportowej. Na pierwszy ogień idzie zawodnik związany z niemieckim MMA, Abu Azaitar.

Kariera

Abu Azaitar to zawodnik o marokańskich korzeniach, o rekordzie 6-2. Na co dzień trenuje w Combat Club Cologne i Jupps Fight Team, który prowadzi ze swoim bratem. W swojej karierze mierzył się z dwoma zawodnikami lepiej znanymi polskiej publiczności – wygrał z Martinem Zawadą i uległ Marcinowi Naruszczce, gdy sędzia nie dopuścił go do drugiej rundy ze względu na zbyt poważne rozcięcie.

W chwili obecnej jest klasyfikowany jako numer jeden wagi średniej w Niemczech, w rankingu FightMatrix zajmuje pozycję dwusetną, powyżej Piotrka Strusa, który ewentualną wygraną będzie mógł wspiąć się nieco w tego typu niewymiernych, ale szeroko odwiedzanych klasyfikacjach.

Główne atuty

Na pewno można powiedzieć, że Abu dysponuje mocnym uderzeniem. Z nisko trzymanej gardy wypuszcza dość agresywnie pojedyncze ciosy, a na znak zachwiania się rywala lub dłuższego kontrataku wchodzi odważnie w ostry brawl. Nie boi się atakować korpusu, ani ryzykować odsłonięcia szczęki, jego walki nie pokazały też oznak, które wskazywałyby słabą odporność na uderzenia. Zresztą pomimo dość ryzykownego prowadzenia walk, dotychczas zawsze odchylał się na czas, albo potrafił dobrze przyjąć uderzenie.

Na rywali pchających się do klinczu czekają solidne kolana. Azaitar wyprowadza je głównie na korpus, stopniowo idąc w górę, czekając aż rywal zrezygnuje ze swojego chwytu. Tam zawsze przychodzi czas na cepa na odejście. Cała praca na nogach Marokańczyka jest zresztą dobra i miękka, nie zostawia zbyt wiele swobody przeciwnikom i zmusza ich do cofania się lub użycia low-kicków, które dość zręcznie potrafi wyłapywać. Obalenia z przechwytywanych kopnięć to zresztą charakterystyczny element stylu tego zawodnika.

Grapplingowo Azaitar nie jest wirtuozem, nie zmienia to faktu, że ma tutaj to, co jest mu do skutecznej walki potrzebne. W swoich walkach dość dobrze wykorzystywał klatkę do obrony obaleń, nie wiemy do końca jak będzie to wyglądało w przypadku lin. Pozostawał też czujny w momencie ścigania po ringu przeciwnika, ogólnie rzecz biorąc dość ciężko go znaleźć w sytuacji zaskoczenia przy obaleniu. Dość dobrze kontroluje przeciwników w parterze, jednak ciężko ocenić na ile jest to zasługa tego, że byli oni wcześniej trafiani.

Słabe punkty do wykorzystania przez Piotrka Strusa

Stójkowo widzę tutaj dwa mankamenty Marokańczyka. Przede wszystkim Abu często opuszcza ręce, zwłaszcza w momencie osiągnięcia przewagi nad swoim rywalem. Piotrek będzie mógł więc próbować skubać go lewym prostym i zachęcać do popełniania tych samych błędów, prób wchodzenia pod ciosem, lub innych rzeczy, które narażą Abu na uderzenia ręką prawą, czy wykorzystania sporej siły w nogach, którą dysponuje Polak. Druga sprawa to niewykorzystywanie kopnięć, przez co czysto kickboxersko Abu będzie nieco odstawał od Strusa.

Nie wiem na ile rozwinął się parter Piotrka od czasu ostatniej walki, w USA prawdopodobnie nie skupiano się tak bardzo na jiu-jitsu, jednak tutaj także widać nieco mniejsze obycie Marokańczyka. Przy przechodzeniu nóg rywala czy też pracy z zamkniętej gardy zostawia dość dużo miejsca, które pozwala na dość skuteczne stosowanie uderzeń z dołu. Nie tylko zostawia on czasem ręce do ewentualnych prób balachy, ale jest też dość niezgrabny, gdy mierzy się z typowo grapplerskimi sztuczkami, takimi jak podstawowe sweepy z motylej gardy czy zmiany pozycji. Widzieliśmy to chociażby w walce z Zawadą, gdzie po ledwo udanej obronie sweepa oddał plecy i ratował się wyskoczeniem poza ring.

Nie można powiedzieć, żeby Azaitar miał słabą kondycję, jednak myślę, że tutaj także będzie nieco odstawał od Strusa, który nie tylko walczy nieco spokojniej, ale też nie wykazywał jakichś większych problemów w tej materii. Dużo mogłoby pomóc tu sprowadzenie, gdzie nie tak obyty w parterze Marokańczyk szybko straciłby sporo sił.

Czego spodziewać się po Strus vs. Azaitar?

Zdecydowanie jest to ciekawa walka dwóch kickboxerów, reprezentujących nieco odmienne style. Jestem ciekaw czy Piotrek będzie starał się dużo kopać z dystansu, czy w obawie przed wyłapaniem kopnięć będzie stawiał na krótkie, konsekwentne kombinacje. Nawet jeśli zawalczy nieco bardziej ofensywnie niż z Krzysztofem Kułakiem, nie spodziewałbym się tutaj rewolucji, a raczej stopniowego punktowania go runda po rundzie. Jeśli miałbym się spodziewać zakończenia przed czasem, to raczej w wykonaniu Strusa w drugiej połowie walki. Walka będzie drastycznie przybierać na prędkości przy skróceniu dystansu, gdzie Abu będzie atakował w brawlu dirty boxingiem i kolanami, a Piotrek będzie mógł wykorzystywać obalenia wypracowane w trakcie treningów sandy.

Jest to walka tym bardziej godna uwagi, że mamy tutaj dwóch młodych zawodników z dużymi ambicjami, chętnych zwycięstwa i celujących w dalszy rozwój swojej kariery w KSW. Potencjalna wygrana Abu spowoduje, że zobaczymy go z innymi zawodnikami dobrze obsadzonej wagi średniej w Polsce, a wygrana Piotrka zacznie stawiać go coraz bliżej walk z dotychczasowymi przeciwnikami Mameda Chalidowa czy Michała Materli, bądź postawi przed KSW konieczność ściągnięcia do Polski innych wartościowych średnich.

[poll id=”90″]

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

avatar
 
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
KadczerspablommaF. GeorgiewAB Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kadczers
Gość
Kadczers
Offline

Zikic chyba nie ma już kontraktu z KSW , a można wywnioskować z tego że wypełnił kontrakt na 4 walki bo na tyle KSW kontraktuje , no chyba że podpisał nowy ale wątpie w to , Abu myśle że to dobry test na tym etapie kariery Piotrka

pablomma
Gość
pablomma
Offline

Mi się wydaje że Zikic już chyba nie chce walczyć dla KSW za to że go tak perfidnie oszukano w walce z Chmielewskim 🙂

AB
Gość
AB
Offline

Początkowo nie widziałem do końca sensu ściągania dla Piotrka nowego obcokrajowca, gdyż KSW miało na swojej liście Zikicia, ale jeśli chodzi stricte o umiejętności to Azaitar jest dobrym rywalem dla Strusa.

W walce Abu z Naruszczką, Azaitar zaprezentował dobrą, agresywną lecz lekko chaotyczną stójkę. Spodziewam się podobnego występu ze Strusem, póki Azaitarowi nie braknie ”paliwa”.

Umiejętności Piotrka plus treningi w San Diego skłaniają mnie do postawienia na wygraną Strusa przez decyzję sędziów po dobrej, 3-rundowej wymianie w stójce.

Ciekaw jestem czy K&L wiążą ewentualną przyszłość z Abu w przypadku jego porażki.