Royce Gracie krytykuje nowe pokolenie swojej rodziny

17 Wrzesień 2013
Royce Gracie krytykuje nowe pokolenie swojej rodziny

Trzeba przyznać, że kiedyś rodzina Gracie to byli zawodnicy zupełnie innego kalibru, ale gra też była inna. Tego typu argumenty nie mają jednak racji bytu, bo za 10 lat dzisiejsi zawodnicy również będą odstawali od nowego pokolenia. Jednak tacy członkowie słynnej rodziny, jak Rickson, Royce, Royler, Renzo czy Ryan Gracie na zawsze zapadną w pamięci zagorzałych fanów. Po niedawnym, ośmieszającym nokaucie na Rolessie Gracie (WSOF 5), były mistrz UFC – Royce Gracie, nie był wstanie powstrzymać emocji.

Robię jiu-jitsu całe życie, dlaczego więc nagle miałbym iść na wymianę z Mike Tysonem? Nauczę się boksu w sześć miesięcy, bo mój przeciwnik jest dobrym bokserem? To nie ma sensu.

Od kilku lat, systematycznie spada skuteczność poszczególnych członków rodziny, którzy startują w MMA. Mniej więcej od czasów, kiedy na emeryturę przeszła stara gwardia:

Jiu-jitsu jest wystarczające (do zwycięstwa w MMA). Trenowałem w przeszłości boks, aby nauczyć się dystansu. Trenowałem zapasy, żeby zrozumieć sposób w jaki będą chcieli mnie sprowadzić. Nie wchodziłem tam jednak z nastawieniem, żeby walczyć wg zasad gry mojego oponenta, tak jakby jiu-jitsu czegoś brakowało. Najwyraźniej (Gracie) zapomnieli o historii.
Roger, tak jak inni członkowie rodziny, próbuje uczyć się dzisiaj zapasów. Wierzę w czyste jiu-jitsu. To jest to co przeszedłem w przeszłości. Musisz wrócić do korzeni i trenować Gracie jiu-jitsu.

Wspomniany Roger Gracie, niedawno zadebiutował w UFC, dając jedną z najsłabszych walk w karierze, ulegając Timowi Kennedy’emu przez decyzję. ZUFFA postanowiła nie przedłużać kontraktu z Rogerem. Do dzisiaj Royce nie może się pogodzić z podjętą przez UFC decyzją.

Komentarze

 • Mihauki

  Chalidow vs Roger Gracie w grudniu – to jest marzenie. KSW jest w stanie taką walkę zorganizować, ale wątpię, żeby chcieli zapłacić 50.000 USD Rogerowi. Pewnie znajdą jakiegoś zawodnika za 10.000 USD, a ryzyko przegranej Mameda będzie też mniejsze.

 • gonzo

  Lubię oldskulowe jiu-jitsu bez tych sportowych berimbolów i skakania na dupie. Jednak Gracie jiu-jitsu było dobre za czasów jak mało kto kumał te ich jiu-jitsu. Obecnie trzeba jednak trenować przekrojowo i bez zapasów ani rusz. Game plan to jednak druga sprawa i z tym się zgadzam co mówi.

 • Pako

  Tak jak napisałem wcześniej,zostają już im tylko starty w BJJ,bo formuła MMA to inny poziom….

 • BoFRanK

  Jeszcze nadzieja w Kronie Gracie.

 • metaraon

  Jednak zawodnik trenujący przekrojowo od 15-17 roku życia będzie mial przewagę na Gracie, który tylko się kula od małego.

 • BoFRanK

  zgadza sie ale jak bedzie mial zapasy na dobrym poziomie to imo da rade nawet w ufc. Ciekawe jaka waga bo grappling robi 77.

 • Oczekk

  W mma trzeba być wszechstronnym, a nie polegać tylko na jiu-jitsu.

 • kamerling

  Walka Roger Gracie – Mamed nie do końca byłaby taka fajna. Stójka Rogera jest bardzo słaba i są szanse, że zostałby odstrzelony szybciutko w stójce.

  Jakby trafiła do parteru – owszem, byłoby co oglądać.

  Co do Krona – albo będzie poddawał, albo będzie nokautowany. To 2 najbardziej realistyczne scenariusze. Choć może chłopak ulepszy jakoś swoje zapasy i zrobi solidną stójkę. Kto wie.

 • Pako

  Jesli Kron zdąży się podciągnąć:-) w tak krótkim czasie,choć szczerze w to wątpię,wywodzi się z parteru i też tak zostanie…owszem będzie próbował swoich sił w zapasach czy stójce lecz nadaremnie….trafi na kogoś kto go odstrzeli i nawet nie będzie wiedział kiedy