[UPDATE] Rousimar Palhares zwolniony z UFC z dożywotnim zakazem powrotu

11 Październik 2013
[UPDATE] Rousimar Palhares zwolniony z UFC z dożywotnim zakazem powrotu


foto: ufc.com

W Japonii wielu fighterów MMA wciąż twierdzi, że „odklepać”, oznacza stracić honor. W kraju kwitnącej wiśni walka rządzi się jednak zupełnie innymi prawami, podczas gdy w UFC chodzi przede wszystkim o sport i wszystko co z nim związane. Do dzisiaj, ZUFFA miała poważny problem w postaci Rousimara Palharesa, który raz jeszcze nagiął obowiązuję prawo. Ten jednak twierdzi, że działał zgodnie z zasadami.

Po prostu czekałem na niego, aż odklepie. Zabezpieczyłem pozycję i spojrzałem na sędziego, żeby zobaczyć czy ten widzi klepnięcie ręką. Odklepał, więc puściłem.

Dokładniej rzecz ujmując, Mike Pierce odklepał pięciokrotnie w nogę Brazylijczyka i jeszcze trzy raz w ramię sędziego, który wkroczył, aby przerwać akcję. Czy fakt, ze dla Palharesa potencjalna trzecia przegrana, była pojedynkiem o być albo nie być w UFC/MMA, tłumaczy jego kolejny wybryk?

Byłem niezwykle podekscytowany powrotem. Byłem nieobecny przez długi okres czasu i wiele osób próbowało sprawić, abym przestał walczyć.
Jeżeli przyszedłbym i pokazał, że nie mam tego co mieć trzeba, aby walczyć w UFC, wówczas odszedłbym z organizacji. Nie chcę zajmować czyjegoś miejsca w UFC.

Cały czas czekamy jaką decyzję podejmie ZUFFA, która także oczekuje na wynik śledztwa brazylijskiej komisji sportowej. Póki co, organizacja zawiesiła wypłatę 50 tysięcy dolarów za poddanie wieczoru, co akurat trener od Toquinho uznał za przesadne:

Rousimar przyjmie każdy rodzaj kary ale jednocześnie twierdzi, że nie miał zamiaru skrzywdzić kogokolwiek. Po prostu próbował zakończyć pojedynek.

Dobrze powiedziane, ale po pięćkroć i jeszcze trzy kolejne… chyba nie daliśmy się przekonać.

UPDATE: Najwyraźniej ZUFFA też nie dała się przekonać i nie czekając na wynik śledztwa brazylijskiej CBMMA, postanowiła zwolnić Palharesa z obowiązującego kontraktu, o czym dowiedzieliśmy się już po napisaniu powyższego artykułu. Co więcej, podniesiono poprzeczkę kar, bo jednocześnie odebrano mu możliwość powrotu.

UPDATE 2: Rousimar Palhares poświęcił chwilę, aby odpowiedzieć za pomocą twittera:

Nigdy nie miałem zamiaru kogokolwiek skrzywdzić. Jako zawodnik jiu-jitsu zawsze szukam poddania ale nigdy nie będę działał na szkodę kogokolwiek.

Komentarze

 • Morla

  I bardzo dobrze.

 • Cain

  ooooooo aż sie nie spodziewałem że tak pojadą juz teraz!

 • Typer

  no że zawodnik tak to widzi i tłumaczy to ok rozumiem jest mało myślący podczas walki i emocje i stres i w ogóle i wszczególe i wszystko ale kurde zeby trener uznał ze zabranie bonusu to przesada to kur…przesada! a mysłałem ze każdy kto widział to z boku widział to samo – nieprofesjonalne bezmyślne i nieuzasadnione działanie ktore mogło się zdarzyć komuś raz przez wielki wypadek i nie miało prawa na poziomie UFC powtórzyćsie jka u Paharesa kilka razy

 • Zabuza

  Nie wiem jak wy, ale ja dzisiaj otwieram szampana, jeszcze przed gala pisalem na mmafighting w komentarzu co ten oszolom jeszcze robi w ufc, btw. jak zwykle chrzescijanin = hipokryta. Dana swietnie ucial to sprawe:)

 • DanteV

  O kilka razy za dużo huzimar…….wracaj do buszu łamać bananowce.
  Sorry ale należało ci się.

 • vonski

  I bardzo dobrze, że go wywalili na zbity pysk. Raz może się zdarzyć każdemu, a Palhares robi to któryś raz z kolei (na ADCC podobno też miał takie akcje). To teraz go na KSW dla Mameda 😀

 • gonzo

  Zabuza, to nie jest portal religijny. Trochę Cię poniosło.

 • metaraon

  When Rousimar Palhares' manager Alex Davis told the Brazilian welterweight that he had been cut less than 24 hours after his controversial win over Mike Pierce, Palhares was "very sad." However, Davis said he was also a bit confused.

  "He's perplexed," Davis told MMAFighting.com. "He doesn't really grasp it. He doesn't really understand that he's doing something overly wrong. He doesn't get it."

  Palhares submitted Pierce in just 31 seconds Wednesday night in Brazil at UFC Fight Night 29. The problem was he held on to the submission long after Pierce tapped multiple times. As a result, the UFC decided against giving him the $50,000 Submission of the Night award, and then UFC president Dana White cut "Toquinho" on Thursday.

  "It's very sad for me," Davis said. "I understand the UFC's perspective. They have to do what's in their best interest. I get Dana White's perspective. I think it was a bit radical, but [Palhares] has done this before."

  Indeed he has. Palhares, who wasn't available for comment, was suspended 90 days by the New Jersey State Athletic Control Board for doing the same thing against Tomasz Drwal at UFC 111 in 2010. He also held on to a submission too long twice in 2007, prior to his UFC career. And he pulled the same stunt in jiu-jitsu competitions and in training, too.

  Davis said Palhares is "in his own world, his own place" when he fights. He often doesn't listen to his corner between rounds. Palhares told Davis after the fight that he honestly never felt Pierce tapping, that's how focused he was.

  Davis, who said he will continue managing Palhares' MMA career, wants the 33-year-old to start working with a famous sports psychologist in Rio de Janeiro to figure out why he turns into a different person when he competes.

  "First of all, we're going to figure out what the problem is. This kid is not a mean kid. Everyone who is with him loves him to pieces.

  "We're going to try to figure out why this happens. Why does this kid do this [expletive]? Why doesn't he just stop?"

 • rudy

  Ciekawe jak teraz zareaguje na to wszystko Palhares bo na pewno w swej głupocie czuje się strasznie pokrzywdzony. Jeszcze z tego pewnie aferę zrobi. No ciekawy jestem jego reakcji

 • metaraon

  On jest niebezpieczny, skoro jego menadżer sam mów, że gośc zupelnie nie rozumie, że robi coś złego.

  Pieniek może kiedyś przeciągnac gilotynę czy inne duszenie i będzie tragedia.

 • Typer

  nie to tym ze nie rozumie co takiego złego zrobil to już mniecałkiem rozwalił. jak nieletni ktorego zgarneli za chandel w szkole prochami aon mói ale przecież nikogo nie zmuszałem… no to potwierdza tylko że to nie przypadek/ wypadek ze mu sie to "zdarzyło" kilka razy – nie myśłi i tyle.

 • Pako

  Swietna decyzja ze strony UFC.