Powrót do przeszłości z Mirosławem Oknińskim

04 Kwiecień 2014
Powrót do przeszłości z Mirosławem Oknińskim


Pośród suszy dobrych informacji, zdecydowaliśmy się odejść na moment od sprawdzonej formuły newsów i skupić się na osobie Mirosława Oknińskiego, okrzykniętego niedawno drugą siłą polskiej sceny mieszanych sztuk walki. W jednej z rozmów, przypadkowo dowiedzieliśmy się historii jego nazwiska i wydała nam się na tyle zabawna, że postanowiliśmy ją przytoczyć w całości.

Moja rodzina pochodzi z Siedleckiego. Z okolicą tą wiąże się taka historia, że w siedemnastym wieku pewien chłop otrzymał od króla nazwisko Okniński i nadał mu ziemię/wieś nazwaną Okniny w zamian za to, że ten wszedł przez okno i zabił szwedzkiego dowódcę. Następnie człowiek ten miał trzech synów i ci mieli kolejnych, gdzie każdy dostał po części gospodarstwa. Kiedyś byłem odwiedzić tą wieś i co drugi mieszkaniec nosi nazwisko Okniński. To są Okniny Stare a później założone jeszcze Okniny Nowe. Okoliczni mieszkańcy z pokolenia na pokolenie dzieli swoje ziemie między synów, a ci z kolei na swoich. I tak, ze szlachty stali się drobną szlachtą.

Jak się okazuje, korzenie Mirosława Oknińskiego od pokoleń powiązane są ze środowiskiem prawniczym:

Mieszkańcy Oknin powoli uciekali do miast, aby się uczyć. Na przykład jeden z moich dziadków był prawnikiem, drugi był v-ce starostą płockim a później mianowany na starostę grudziądzkiego przed wojną. Mój ojciec i matka, z resztą jak cała moja rodzina, to prawnicy. Tylko ja ćwiczę, bo nie lubię papierów.

Ostatecznie historia wyszła nam na dobre, bo doczekaliśmy się 30 zawodowych gal PLMMA a już wkrótce zmierzamy na 31-szą, do Koszalina.

Komentarze