"Wolę twarde realia niż obiecywanie gruszek na wierzbie." – Paweł Jóźwiak o przyszłości FEN (+wywiad)

08 Luty 2015
10
"Wolę twarde realia niż obiecywanie gruszek na wierzbie." – Paweł Jóźwiak o przyszłości FEN (+wywiad)


Na oficjalnej stronie Fight Exclusive Night ukazał się dość emocjonalny wywiad z Pawłem Jóźwiakiem, bo dotyczący jego produktu. Tematyka rozmowy odnosi się w dużej mierze do kulisów i kierunku w którym podąża federacja. Nie zabrakło również elementów, które dotyczą branży dziennikarskiej a które są jednym ze składników osłabienia rynku MMA wg współwłaściciela FEN.

Jesteśmy przed szóstą galą organizacji Fight Exclusive Night, która 6-go marca wraca ponownie do Wrocławia – matecznika organizacji. Na ile jesteście gotowi by sprostać temu zadaniu i na ile będzie to inna gala od dotychczasowych?
– Witam serdecznie i zacznę od razu od ostatniej części pytania. Oczywiście, że będzie to inna gala, bowiem przy niej teraz, po raz pierwszy przeszliśmy pod ścisłą współpracę z grupą Polsat i po raz pierwszy będzie to transmisja live w ramach Polsat Sport i Polsatu otwartego. To wielkie wyzwanie dla nas i wielka odpowiedzialność, ale mieliśmy czas, by w ramach współpracy z FightBox wykreować nasz produkt i nauczyć się niuansów przy tego typu transmisjach. Wrocław na naszej mapie, tak jak i Dolny Śląsk zawsze pozostanie ważny. Jest tu wielu wspaniałych fighterów i świetne kluby. Poza tym nie obawiamy się wyzwań i jestem pewien, że podołamy temu.

Na czym opiera Pan swoje twierdzenia?
– Na czym opieram? Przede wszystkim mamy coraz bardziej doświadczony zespół, który nie jedno przeszedł i przetestował się. Górnolotnie stwierdzę, że jesteśmy na etapie, iż „odsiewamy ziarno od plew” czyli, dziękujemy tym, którzy się nie sprawdzili, a bierzemy tych, którzy naprawdę umieją coś w swojej dziedzinie. Dotyczy to współpracowników, managerów i mediów. Do tej pory ufaliśmy w zapewnienia i działaliśmy w dobrej wierze. Przy kolejnych galach okazuje się, że „nie wszystko złoto co się świeci” i nasza ocena jest coraz bardziej surowa a wymagania większe.

Czy jesteście tak silni, że czujecie się już numerem dwa na polskiej scenie Sztuk Walki?
– Odpowiedź winni dać kibice, których na naszych galach jest coraz więcej. Jako druga organizacja w Polsce przestajemy mieć problemy ze sprzedażą biletów. To chyba sporo jak na rok działalności? Ja tu mogę być zbyt subiektywny, ale proszę mi powiedzieć czy organizacje, które hurtem wspierała tzw. prasa branżowa pomijając nas na początku 2014 roku – jeszcze istnieją? Bo jakoś nie widzę choćby wzmianki o nich. Inny miernik – czy my po sześciu galach jesteśmy zadłużeni? To chyba wiele wyjaśnia?

Padają zarzuty, że budujecie organizację na niskich płacach dla zawodników i oszczędzacie na czym tylko się da?
– Śmieszą mnie takie zarzuty. Są one podnoszone przez właśnie tak zwanych branżowych ekspertów, z których większość ma na względzie swoje drobne interesiki, a ich poziom merytoryczny jest delikatnie mówiąc… niski, inaczej pracowaliby dla poważnych mediów. Większość środowiska będzie wiedziała o kim i o czym mówię. Wyznacznikiem w ich mniemaniu „zawodowstwa” są podstawowe wypłaty rzędu 400 złotych za walkę plus 200 za wygraną i bazują na zdrowiu młodych ludzi. Zaznaczę, że często przystępujących do walki bez umowy, badań i ubezpieczeń, bo „pensja” nie pozwala na pokrycie tego minimum, to życzę takim „ekspertom” i organizatorom gal, dobrego samopoczucia. Powiem tak – najniższe pensje u nas, kilka razy przekraczały ten „niebotyczny” poziom płac, nad którym pieją ci, którzy nas krytykują.

Ale zawsze są ci, którzy będą niezadowoleni i tacy, którzy chcieli dostać więcej, a nie dostali. Czy nie możecie dawać im tyle ile żądają?
– Oczywiście, zawsze będą niezadowoleni, ale dyskutujemy nad takimi, którzy uważają, że powinni dostawać kilkanaście tysięcy złotych za walkę, a nie kilka. To sport, ale i biznes. W tym środowisku sprawy są proste. Jeśli nie zapłacę – nie będę biznesmenem, któremu się nie udał biznes – okrzykną mnie oszustem. Dlatego wolę twarde realia niż obiecywanie gruszek na wierzbie. Proszę mi wskazać zawodnika, któremu nie zapłaciliśmy co do złotówki? Zna Pan takiego? Bo ja nie. Proszę zapytać czy niezadowoleni są tacy zawodnicy jak Tomasz Makowski, Tymoteusz Świątek, Gerard Linder czy choćby Sylwia Juśkiewicz? Właśnie ona u konkurencji za jedną z walk MMA uchodzącą za „walkę wieczoru” dostała 200 czy 300 zł bez zwrotu nawet za dojazd kilkaset kilometrów. My wstydzilibyśmy się mówiąc wprost, oszwabić kogoś w taki sposób. Jeśli się nie porozumiemy finansowo to rezygnujemy i tyle. Padało wiele zarzutów wobec nas, że nie bierzemy tego czy innego mistrza, ale my budujemy biznes na miarę naszych możliwości, a wielu zawodników myśli o sobie Bóg wie co i buja w obłokach. Efekt jest taki, że nie walczą w kraju, a poza Polską nikt ich nie chce.

No dobrze, oczywiście pieniądze to jedno, a poziom sportowy to drugie, a czasem i jedno, i drugie. Tu też padają czasem krytyczne zdania. Co Pan może o tym powiedzieć?
– Oczywiście, że padają krytyczne zdania. Ale z czyich ust? Głównie z ust managerów, którzy nam oferowali zawodników za wygórowane pieniądze i takich odstawiamy na boczny tor. Bronią ich koledzy dziennikarze, którzy są powiązani z nimi biznesowo i zawodowo. To jest śmieszne i chore, bo w ten sposób omijani są często znacznie lepsi sportowcy, którzy nie mają tak zwanej „swojej prasy”. Tego typu sytuacji będziemy starali się unikać. Mamy ekspertów, którzy nam doradzają i do tej pory poza nielicznymi wyjątkami, nikt poziomem walk nie był chyba rozczarowany? Powiem dowcipnie, że słyszałem, że jednemu z tych tak zwanych ekspertów bardzo nie podobał się jeden pojedynek. Niestety, ekspertowi kilka dni temu powiedziano, że…on dopiero się odbędzie. Zatem jaki ekspert – taka opinia, ale cóż wymagać jak się z kartki nie potrafi przeczytać prawidłowo kilku nazwisk występujących zawodników, a ja muszę później tłumaczyć i przepraszać.

Właśnie niedawno poddano Was krytyce, że bierzecie zawodników z Białorusi, żeby dostarczali rekordów polskim fighterom. Dowodem miały być szybkie przegrane tychże zawodników na FEN 5 w Lubinie. Zarzutem było też to, że wszyscy razem przyjechali z Białorusi. Może Pan to skomentować?
– Tak, słyszałem o tym. I cóż tu komentować? Zapewne krytycy woleliby, aby nasi zawodnicy przegrali a potem narzekaliby, że rywale byli za silni a „zupa była za słona”? Niedawno jeden z tych Białorusinów wygrał na jednej z polskich gal i wówczas nie było narzekania na jego poziom? Na FEN 5 przegrał z teoretycznie mniej doświadczonym Polakiem i z tego powodu ma być krytykowane zwycięstwo tego chłopaka? Warto patrzeć kim są owi krytycy, których jest raptem kilku i są powiązani z naszą konkurencją. Boli ich nasz sukces i taka jest prawda o tej „krytyce”. Mówiąc merytorycznie, mamy zestawiać polskiego debiutanta z bardziej doświadczonym i silnym rywalem zza granicy i narzekać, że „miało być UFC a wyszło KFC”? Dla tych „fachowców” z pewnością, Anderson Silva i Fiodor Emelianenko byliby za słabi by walczyć w Polsce. Zestawiamy zawodników na równym poziomie i na miarę naszych możliwości finansowych. Warto pamiętać, że to nie Pan X i Pan Y płacą za ich gaże. Może niech raz zaryzykują własne pieniądze, których nie mają i wtedy zobaczymy? O ile wiem kilku tych ekspertów i krytyków do dziś nie wyjaśniło swojej roli w projektach, które padły. A szastali wówczas cudzymi pieniędzmi i obiecywali zawodnikom niebotyczne zarobki, których ci zawodnicy nie dostali. Może czasem lepiej uderzyć się we własne piersi lub po prostu spojrzeć w lustro?

Są twierdzenia, że budujecie organizację na ludziach, którzy są mało znani, mają niskie rekordy i w ogóle są „be”, bo nie podobają się prasie branżowej, dziennikarzom, fachowcom itd. jakie jest wasze stanowisko w tej sprawie?
– Chyba dotknęliśmy istoty problemu. I na pewno nie są nim zawodnicy, mniej czy bardziej znani a wspomnianej prasy branżowej. Jej poziom niestety jest niski i z reguły jest ona powiązana interesami. Niedawno mieliśmy taki przykład, gdzie podśmiewano się z dziennikarza prasy branżowej. Nieważne czy słusznie czy nie, ale to mało etyczne, gdy bierze w tym udział konkurent, który ma problemy z budowaniem zdań po polsku i wygląda jakby był w ciąży a podśmiewa się z kolegi po fachu. To żenujące, ale takie jest prawdziwe oblicze tej prasy i taka jest jej wartość jaką sama demonstruje. Polityka naszej organizacji jest taka, że bierzemy zawodników mało znanych i kreujemy ich na gwiazdy. Część się sprawdza, a część odpada. Takie jest życie. Mamy takie sukcesy jak pokazanie szerokiej publiczności Tymoteusza Świątka, Sylwii Juśkiewicz, Patryka Paducha, Michała Michalskiego, Piotra Rogosza czy Pawła Biszczaka. Dla przykładu naszym odkryciem jest np. Dawid Mora, który stoczył u nas tylko dwie walki, ale jakie? Takie, że zapamiętała go cała Polska i nie tylko. Warto sobie zadać pytanie, czy walczą tylko „rekordy” czy prawdziwi wojownicy? Co naprawdę chcą oglądać kibice? Na nich i na innych będziemy budować przyszłość nie oglądając się na kryty-kantów.

Właśnie w kwestii Dawida Mory zarzuca się Wam, iż jest to mało znany zawodnik, ma niski rekord, a już awansował na „twarz” organizacji. Dodatkowo jako rywala dostał Białorusina, Jurija Dobko, który jest ponoć słaby, choć ma rekord lepszy od Dawida.
– Dawid ma na razie mały rekord, ale ma coś czego nie mają jego krytycy – jaja i wielkie serce do walki. Jest talentem czystej wody i my go odkryliśmy. Dał dwie świetne walki. Dlatego u nas został doceniony. Ja nie mogę się nadziwić tej hipokryzji – z jednej strony ktoś twierdzi, że w Polsce są wielkie talenty, ciężko i po cichu trenują, ale nie dostają szansy, a jak pokazujemy takie odkrycie, to sypią się na nas gromy! To niedorzeczne i to jest schizofrenia prasy branżowej. Polecam jako leczenie, przyjście na nasze gale i obejrzenie Dawida w akcji. Można mu też w twarz powiedzieć, że jest słaby i ma słaby rekord. Ale prosto w oczy i myślę, że tu skończy się odwaga zza monitora i krytyka. Jeśli Jurij Dobko jest słaby to ja mogę spytać czy np. Damian Janikowski byłby oceniany jako słaby, gdyby teraz trafił do MMA? Bo to podobny poziom. Dobko to medalista Mistrzostw Europy w zapasach. Zakochał się w Kickboxingu, Sanda i walczył z powodzeniem na wielkich galach w Rosji. Także w MMA. W Polsce znokautował niedawno wicemistrza Polski w Kickboxingu w zawodowej walce. To jest oznaka słabości? Litości panowie „eksperci” od siedmiu boleści… nie uprzedzajcie faktów, bo potem będziecie się wstydzić.

Dobrze odejdźmy na chwilę od samego MMA, polskiego rynku i krytyki Waszej organizacji. Jak oceniacie poprzedni rok i jakie są plany na 2015?
– Ilość gal, sprzedanych biletów i kontrakty z FightBox i Polsatem mówią same za siebie. Proszę pamiętać, że w 2014 roku tylko my i organizacja King of Kings, zadbaliśmy o profesjonalne walki Kickboxingu na polskim rynku i pokazaliśmy je na całym świecie. Bez tego na polskim rynku byłaby pustynia. Oglądano by pojedynki w ochraniaczach i sprzedawano bilety jak na walki zawodowe. To co nas odróżnia to fakt, iż budujemy produkt zbilansowany zarówno w formułach stójkowych jak i w MMA. To inne zadanie niż tylko walki MMA. Kickboxing i Muaythai mają w Polsce ogromny potencjał i gwiazdy tych sportów mają nie mniejszy potencjał niż gwiazdy MMA. My chcemy to wykorzystać i dać im szansę na zaistnienie, pozyskanie sponsorów i odnoszenie sukcesów. 2015 rok, odkryje wiele diamentów na polskiej scenie Sztuk Walki i mam nadzieję, że my oszlifujemy je do postaci brylantów. Zapraszam już teraz na galę 6 marca, by stwierdzić to naocznie!

Dziękuję za rozmowę!

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

avatar
 
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Drwalupool1892bqlmmastermaniekzig Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Drwalu
Gość
Drwalu
Offline

DREAMCATCHER zwróć tylko uwagę, że to nie jest wywiad zrobiony przez Wojtka. to jest materiał który ukazał się na Fenie a mmanews to tylko wkleiło. a co do wypowiedzi Jóźwiaka to cieszę się że wreszcie środowisko zaczyna się buntować i ujawniać te wszystkie brudy. dość cwaniactwa znajomości i mini biznesików i wywoływania na każdym presji bo ten zna tego a tamten tamtego

pool1892
Gość
pool1892
Offline

Jesli chodzi o sam FEN to chce tylko jedno porownanie 2 sily na rynku z poprzednikami. Ile gsl zorganizowalo MMAAttack? 3 Ile PROMMAC? 1. Ile FEN? 5 i kolejna jest juz zaplanowana. Oczywiscie MMAAttack bylo potentatem i gdyby faktycznie dzialalo do tej z takim rozmachem jak na poczatku byloby to realne zagrozenie dla KSW napewno pod wzgledem sportowym. Ale chyba nie koniecznie o to chodzi. Wazne aby druga sila byla stabilna organizacja dajaca szanse naszym zawodnikom. 3 PLMMA i niech tak zostanie

pool1892
Gość
pool1892
Offline

Niestety w MMA rowniez ujawnila sie natura Polaka. Czym wieksze sukcesy czym lepiej sie dzieje w sporcie tym bardziej trzeba sobie podlkladac klody pod nogi. Rozumiem ze sport jakim jest MMA i cale srodowisko jest zbyt male zeby nie bylo powiazan ale tez nie moze byc sytuacji gdzie wydawaloby sie najpowazniejszy i najbardziej wiarygodny portal w kraju jest zwyczjanie na uslugach najwiekszej organizacji w kraju. Konkurencja owszem ale zdrowa poza tym jesli na naszym rodzimym rynku pojawiaja sie rzetelne federacje to wszyscy powinni je wspierac a nie tylko i wylacznie krytykowacv by wspierac interesy innych graczy

bql
Gość
bql
Offline

Pan Jóźwiak widać, że jest konkretny facet. Obszerny wywiad, super. Pomijajac fakt, ze pojechal po ‚betonach’ to calkie sporo faktow mozna wyciagnac z calosci. Duzy plus.

mmaster
Gość
mmaster
Offline

„ale tak przeważnie jest gdy z dziada robi się Pan i wchodzi na salony. ”
tym można podsumować calą dyskusje o kamyczkach. typowy objaw wspolczesnej choroby.

maniekzig
Gość
maniekzig
Offline

@DREAMCATCHER To najwidoczniej nie ogarniasz tego co tam się dzieje. Oni jawnie nawołują do obrażania innych, a najlepsze jest to że później chcą robić z nimi wywiady. Chyba jest tam jakiś naczelny który powinien im zwrócić uwagę że tak się nie robi. Skoro tego nie robi, to znaczy że daje im przyzwolenie do robienia z siebie portalu rodem z Faktu, czy Polotek -> czyt. jak wiatr zawieje tak cię ocenimy. wywiad z P. Joźwiakiem cieszy mnie niezmiernie, a tym bardziej że pojawił się na wielu portalach. Każdy ma prawo się bronić i wyrażać swoje opinie, ale pojazd po W. stał… Czytaj więcej »

DREAMCATCHER
Gość
DREAMCATCHER
Offline

Z tym, że redaktor Wojtek jest notorycznie wyśmiewany się nie zgodzę, raczej słychać sporo pozytywnych opinii na temat jego pracy.
Co od wywiadu sporo prawdy, dobrze że poruszył temat Punchera, ale sam obraził osobę z branży i to w najgorszy możliwy sposób wytykając wygląd.
Co do tych pozaantenowych rozmów, niestety obgadywanie jest powszechne w życiu i celebryci nie są tu wyjątkiem, dobrze że wyszło to na jaw, przynajmniej coś się dzieje, jedyna zmiana jaka zajdzie to brak wywiadów z mistrzynią 2 organizacji świata.

IronMike
Gość
IronMike
Offline

Moze wzniesc sie gowniany cyklon na ''nr 1 na swiecie'' . Bedzie bol dup ,ze Mozu wysyla aluzje rozmowcy by ten objechal kamulcow. Trudno sie w wielu miejscach z facetem nie zgodzic . Smiac sie z wszystkich do okola fajnie ale jak sie dostaje samemu pociski to juz nie sa tylko zarty ? Dlaczego wtedy sekta jest taka poruszona ? Dlaczego wtedy nie pisza '' przeciez to maly zarcik a poza tym zaden pocisk ''Nie wiem co siedzi w glowie Wojtka ale nawet jesli z premedytacja wywoluje takie sytuacje to przynajmniej robi to z klasa . Jest notorycznie wysmiewany wiec… Czytaj więcej »

mmaster
Gość
mmaster
Offline

haha kamyczki będą musialy zatrudnić niedługo ochrone, jak nadal będą swoje interesiki załatwiali smiejac się z innych.

kaczka41
Gość
kaczka41
Offline

Jóźwiak ostro i wprost