FEN: Oficjalne kryteria oceny walk MMA wg sędziego Sebastiana Jagielskiego

18 Marzec 2015
FEN: Oficjalne kryteria oceny walk MMA wg sędziego Sebastiana Jagielskiego


Ponieważ publikowane przez nas karty sędziowskie FEN 6 wywołały w środowisku różne skrajne opinie czy raczej pewnego rodzaju pytania o tak zwane „małe punkty widoczne na kartach, poniżej publikujemy kryteria którymi posługuje się główny sędzia federacji Fight Exclusive Night, Sebastian Jagielski. Pominęliśmy walki w formule K-1 i skupiliśmy się na MMA, które zawsze były przedmiotem najgłębszej analizy.

ZASADY PUNKTACJI I KRYTERIA OCENY WALKI.
Każde czyste kopnięcie i uderzenie, które dochodzi celu i odnosi widoczny efekt: odchylenie głowy lub ugięcie nogi jest punktowane jako jeden mały punkt. To samo tyczy się uderzeń i kopnięć na korpus, które osłabiają rywala i nawet jak nie kończą się upadkiem rywala, to jednak mają wpływ na przebieg walki. Nadmieniam od razu, że kopnięcia i uderzenia na blok czy mówiąc kolokwialnie „ocierki” nie są punktowane. Punktujemy ciosy skuteczne i efektywne. Wymiany często są chaotyczne i niewiele z nich wynika, wtedy można dać mały punkt zawodnikowi, który w naszej ocenie był aktywniejszy i wykazał większą wolę zwycięstwa. W przypadku walki w klinczu punktowana jest skuteczność i aktywność zawodników. Każde skuteczne uderzenie kolanem, ciosy podbródkowe czy na korpus, czy obalenia powinny być zapisane jako małe punkt na korzyść tego zawodnika.

Punktacja rundy:
10 – 10 remis
10 – 9 lekka przewaga
10 – 8 wyraźna przewaga
10 – 7 dominacja jednego z zawodników (deklasacja)

Każda runda jest oceniana osobno przez 3 sędziów siedzących po różnych stronach ringu. Po zakończeniu walki sędzia główny zbiera kartki ze wskazanym przez sędziów punktowych werdyktem. Oceniana jest każda runda osobno, a suma punktów ze wszystkich rund daje werdykt: wygraną lub remis.

W przypadku kiedy o wygranej lub remisie zadecyduje decyzja sędziowska, werdykt będzie ogłaszany z odczytaniem punktacji każdego sędziego. W przypadku otrzymania ostrzeżenia przez zawodnika, sędzia ringowy informuje o tym zawodnika oraz sędziów punktowych, co wiąże się z odebraniem jednego punktu przez każdego z sędziów punktowych zawodnikowi upomnianemu. Sędzia ringowy nie decyduje o wyniku walki.

Kryteria wg których oceniana jest każda runda:
– skuteczność technik
– taktyka walki
– wola zwycięstwa
– przygotowanie kondycyjne

Małe punkty przyznawane są za:
Celne, mocne uderzenia i kopnięcia przeciwnika w stójce, celne i mocne uderzenia przeciwnika w parterze, sprowadzenie przeciwnika do parteru, podniesienie walki do stójki z niekorzystnej pozycji w parterze, obejście niekorzystnej pozycji w parterze i znalezienie się w pozycji dominującej w parterze, poprawne założenie techniki kończącej w parterze, która jednak nie doprowadziła do zakończenia walki, dominacja i aktywność podczas walki (maksymalnie jeden punkt na rundę).

Za powyższe techniki jest przyznawany zawsze JEDEN MAŁY PUNKT.(Małe punkty są jedynie pomocą dla sędziego przy podsumowaniu każdej rundy; różnica do 5 małych puntów 10:9; powyżej 10 małych punktów 10:8; powyżej 15 małych punktów 10:7). Sędziowie punktowi mogą punktować tylko widoczne ciosy i kopnięcia (nie punktujemy domniemanych technik czyli jeśli zawodnik jest odwrócony tyłem do sędziego i nie mamy pewności czy cios lub kopnięcie doszło czysto do celu)

Małe punkty NIE SĄ przyznawane za:
Zmianę pozycji dominującej w parterze; np. przejście z pozycji bocznej do dosiadu,
Obronę przed sprowadzeniem walki do parteru,
Obronę przed próbą założenia techniki kończącej,
Ciosy i kopnięcia, które trafiają w blok lub gardę przeciwnika,
Ciosy i kopnięcia, które są słabe i mimo czystego dojścia do ciała przeciwnika nie mogą mu wyrządzić szkody.

Komentarze

 • Typer

  mówi się że lepsze jest wrogiem dobrego i ja jestem niestety za tym. nie widzę sensu zmian standardów światowych jednego sportu na potrzeby jednej organizacji

 • Cain

  jak ktoś ma lepszy pomysł to czemu nie ale niech zmiany na ogólnoświatowym rynku wprowadza ktoś kto zęby na tym zjadł i jest turbo weteranem a nie Jakiś tam Sebek na gali FEN. moim zdaniem zgoda organizatorów na wprowadzanie takich innowacji jest po prostu brakiem wiedzy na temat sędziowania w MMA i brakiem profesjonalizmu, bo sorry ale standardy światowe nie są złe w tym przypadku. Małe punkty na karcie sędziowskiej? wybaczcie ale żenada. jednakowe traktowanie uderzenia i obalenia do parteru? itp. Czy organizator, pan drogi Jóźwiak w ogóle wie jak się sędziuje?

 • rudy

  Myślę, że organizator popełnił błąd próbując takiej akurat nowości, bo mogę się założyć, że zawodnicy nie zostali oficjalnie poinformowani, że mają inny system oceny walki. No ale jak ktoś się chce rozwijać to musi być nielubianym pionierem z drugiej strony.

 • champ1

  to, ze sobie robią notatki pomocnicze z walki żeby mieć wszystko w pamięci to spoko ale dawanie tego na kartę jest niepotrzebne

 • W. Mrozowski

  Zawodnicy byli informowani, bo zawsze są odprawy sędziowskie gdzie informuje się m. in. o punktacji. Tak jest (prawie?) na każdej gali w PL.
  Tego rodzaju punktacja niejako faworyzuje uderzenia, więc dziwne, że nikt nie zareagował choćby zwróceniem uwagi na system.

 • Pako

  Troche więcej krytyki i FEN zmieni zasady na normalne,w końcu i zawodnicy zaczną się buntować.

 • maniekzig

  Dobra, dobra, chcieli czegoś nowego – nie wyszło.
  KejjSWuuu za to w swoim regulaminie – dostępne na stronie, gdzie znalazłem nie jasne rzeczy + błędy, ale według ich sędziego wszystko było ok.

  skończyło się na tym że ten sędzia przeszedł po małpi rozum i jak zwykle zamiast czarno na białym, to zaczął głupie odzywki i podśmiech..ki jak to zwykle u nich bywa kiedy racjonalnie nie potrafią odpowiedzieć.

  Nigdy nie otrzymałem jasnej odpowiedzi, dlaczego ich regulamin był niekompletny o procedury, ale w każdym możliwym temacie – Zapraszamy do dyskusji. My robimy spotkania sędziowskie z których nic nie wynika, bo tam popełniono i tak wszystkie możliwe błędy.

  W UFC też preferuje się stójkę, oraz presje wywieraną na zawodnika, ale o tym mówi się nieoficjalnie. Wnioski można wyciągnąć po wielu decyzjach sędziowskich przy równych walkach.

  Małe punkty – lepiej aby sędzia miał notatki i potrafił wytłumaczyć swoją decyzje, a nie tylko opierał się na domysłach czy ulegał emocjom.

 • Magda S.

  niespójność i braki w procedurach zawsze skutkują emocjonalnymi decyzjami czyli najgorszymi dla zawodników. nikt nie przywiązuje wago do regulaminów itp póki coś się nie stanie czyli nie jest za późno na takie ustalenia

 • maniekzig

  @Magda S. Zawsze się może coś stać. Żadna liczba procedur tego nie zapewni, bo decyduje człowiek i jego forma w ciągu dnia.
  Czasami setki badań nie pomogą i zawodnik może umrzeć w oktagonie od przyjętego ciosu.

  Na największej gali w PL sędziują trenerzy i to oni popełniają znaczącą część błędów, ale póki oceniają oni sami siebie, póty nie widać żadnych zmian.

  Najwięcej mówiło się w mediach o akcji Łukasza.B na PLMMA, a nie kilku sytuacjach Anzora.A.

  Tak właśnie ustawia się kto jest beee, a kto nie. A to przecież najlepsi powinni dawać przykład.

  W pewnym momencie wychodzi to że nie ma w PL żadnej komisji sportowej, która niezależnie zajmowała by się zjawiskiem sędziowania oraz kontroli antydopingowej.