Komisje Sportowe wyegzekwują przepisy zabraniające stosowania kroplówki po ścinaniu wagi

28 Czerwiec 2015
Komisje Sportowe wyegzekwują przepisy zabraniające stosowania kroplówki po ścinaniu wagi


Od dawna wiemy, że MMA jest sportem ekstremalnym a promotorzy na całym świecie robią wszystko co w ich mocy, żeby złagodzić medialny wizerunek tego sportu. Najwyraźniej teraz przypadkowo otrzymają prezent od Komisji Sportowej, która będzie egzekwowała istniejący od pewnego czasu zapis zabraniający stosowania kroplówek przez zawodników, którzy ścinali ogromne ilości kilogramów przed walką. Tylko czy na pewno im się to opłaci?

Dla niewtajemniczonych, kroplówka to najprostszy i najbardziej powszechny sposób przywrócenia poziomu elektrolitów u zawodników. Zwłaszcza tych, którzy zrzucają zbyt duże ilości kilogramów lub mają niewłaściwy reżim suplementacyjny. Jej bezpośredni dostęp do krwiobiegu sprawia, że okres poprawy jest znacznie szybszy. Wg oficjeli Komisji, tego typu działania dają zawodnikowi ponad przeciętne korzyści z jej stosowania i dlatego nowy program zakłada, aby wskrzesić niestosowany do tej pory zakaz.

Na pierwszy rzut oka dojdzie do dwóch sytuacji. Albo zawodnicy zmienią kategorie wagowe na wyższe, albo rozpocznie się jeszcze bardziej patologiczny proces obejścia systemu i np. wkłuwanie się w miejsca o których nikt by nawet nie pomyślał żeby sprawdzać. Oczywiście na wszystkim ucierpi sztucznie nakręcone show, bowiem to presja rywalizacji i oczekiwania opinii publicznej, po części zmusiły zawodników do szukania nowych sposobów przewagi nad przeciwnikiem. Oczekujmy nieco mniej fajerwerków w przyszłości, choć być może zdrowiej.

Komentarze

 • Bartass89

  Od kiedy to kroplówka jest niezdrowa? Nie obciąża wątroby, stosuje się ją w szpitalach, jest najlepszym rozwiązaniem. Chory przepis.

 • Typer

  ja mam troszkę prostsze i łatwiejsze rozwiązanie. najprostsze nawet bym [powiedział. róbcie ważenia w dniu walki, dosłownie na dwie godziny przed galą i zdaje się będzie najzdrowiej????????

 • champ1

  jak nie ustalą realnych zmian to będzie cały czas zabawa w kotka i myszkę a nie zdrowiej. realne zmiany tylko coś zmienią. jak np wspomniał typer, ważenie przed wejściem do klatki albo przed galą. ok, ujdzie im jeden event z gwiazdami, jak dzień ważenia, ale nie oszukujmy się USA to kolebka marketingu, wymyślą w to miejsce 5 nowych doskonałych pomysłów na wydarzenia medialne przy gali

 • W. Mrozowski

  @bartass89
  Zdrowiej = mniej ścinania.

 • KAT

  a od kiedy sport zawodowy (JAKIKOLWIEK) jest zdrowy?

 • Buszek Andrzej

  Spokojnie panowie, tylko jedna osoba musi umrzeć z odwodnienia na ważeniu i wtedy zmienią się przepisy.

 • DREAMCATCHER

  Dlaczego niby mniej fajerwerków? Czy niewycieńczony ścinaniem zawodnik nie da z siebie więcej podczas walki?
  Nie mogę patrzeć na niektórych zawodników podczas ważenia, zdjęcie Izy jak najbardziej na miejscu. Zawodowy sport nie jest zdrowy ale od tego są działacze oraz federacje żeby ten uszczerbek minimalizować. Też myślałem o ważeniu przed galą, być może to dobre wyjście. Zawodnicy będą walczyć w swojej naturalnej wadze lub cały czas pilnować diety. Zmniejszy się też przewaga zawodników, których organizm dobrze znosi mocne ścinanie.
  Ciekaw jestem rzeczywistych skutków cięcia wagi, wszak niektórzy walczą już długie lata i jakoś jeszcze funkcjonują, choć kiedyś raczej nie ścinało się tak mocno.

 • TheOne

  Mauricz opowiadał o ścinaniu wagi i wskazywał jakie to jest niebezpieczne szczególnie jak się to robi nieprofesjonalnie. walki miałyby mnie fajerwerków w danej kategorii, ale po prostu poprzesuwałoby się to trochę i dla widza nie byłoby de facto różnicy