Wynik walki Browarski vs. Sakara zamieniony na No-Contest po 7,5 miesiącach. Federacja FFC posiłkuje się podrobionym dokumentem! [UPDATE 4]

12 Sierpień 2015
Wynik walki Browarski vs. Sakara zamieniony na No-Contest po 7,5 miesiącach. Federacja FFC posiłkuje się podrobionym dokumentem! [UPDATE 4]


Organizatorzy myśleli i wymyślili. Po 7,5 miesiącach od przegranej przez niezdolność Alessio Sakary (16-12-2NC) do dalszej walki, wygrana Macieja Browarskiego (11-7-1NC) w tajemniczy sposób została zmieniona na No-Contest.

Były zawodnik UFC nabawił się kontuzji w pierwszej rundzie grudniowego starcia w Wiedniu, dlatego promotor Final Fight Championship z góry zapowiedział, że będzie chciał doprowadzić do rewanżu. Najwyraźniej do drugiego pojedynku nie dojdzie, stąd No-Contest. Na chwilę obecną jesteśmy w trakcie ustaleń powodów zmiany wyniku.

UPDATE 1: Z tego co ustaliliśmy, nikt nie powiadomił Macieja Browarskiego o zmianie decyzji i sam zawodnik nie wie na jakiej podstawie zmieniono wynik na nierozstrzygnięty. Ogólnie cała historia na razie nie prezentuje się okazale. Kolejny update wkrótce.

UPDATE 2: Poprosiliśmy oficjeli Final Fight Championship o przybliżenie sytuacji i otrzymaliśmy dokument Chorwackiej Federacji MMA, do której zwrócił się Alessio Sakara i jego team. Poniżej polskie tłumaczenie:

Do wiadomości:
– Final Fight Championship
– Pan Alessio Sakara

DECYZJA

W dniu 19 czerwca 2015, na posiedzeniu Izby Odwoławczej Chorwackiej Federacji MMA, składającej się z następujących członków:
– Jadranko Cacic, Członek Zarządu CMMA – Prezes Izby Odwoławczej
– Zlatko Klarić, Prezez Zarządu CMMA – Członek Izby Odwoławczej
– Aleksandar Škurić – Członek Izby Odwoławczej

przyjęto następującą decyzję:
– Wynik walki pomiędzy Alessio Sakara (ITA) i Browarski Maciej (POL), która odbyła się w dniu 6 grudnia 2014 roku w Wiedniu (Austria) na Final Fight Championship16, został zmieniony na No Contest.

Dalsze wyjaśnienia:
Izba Odwoławcza Chorwackiej Federacji MMA dokonała przeszacowania wyniku wspomnianego pojedynku po tym, jak Alessio Sakara złożył odwołanie od wyniku walki, którą pierwotnie wygrał Maciej Browarski, a który to pojedynek był również pod jurysdykcją chorwackiej federacji MMA, która nadzoruje wszystkie wydarzenia Final Fight Championship (FFC).

Po szczegółowym przeglądzie wideo z walki, Komisja ustaliła, że Alessio Sakara doznał urazu lewego bicepsa w pierwszej rundzie wspomnianej walki (3:18).

Ponieważ uszkodzenie ciała nie zostało spowodowane poprzez uderzenie, cios, atak, kopnięcie lub inne działanie przeciwnika, charakteryzuje się je jako wypadek. Po dalszej analizie arkuszy punktacji aż do wspomnianego momentu walki, stwierdzono, że Pan Sakara zdobył więcej punktów, jeśli chodzi o dokonane zniszczenia, agresję i kontrolę w ringu i oznaczało to zatem, że miał przewagę nad przeciwnikiem. Zgodnie z przepisami Croatian MMA Federation, w przypadku nieszczęśliwego urazu/kontuzji na arenie, walkę charakteryzuje się jako walkę bez zwycięzcy lub No Contest. Nie ma możliwości odwołania się od takiej decyzji.

Jadranko Cacic
Prezes Izby Odwoławczej

Poprosiliśmy dodatkowo federację Final Fight Championship o dodatkowe wyjaśnienia:
– dlaczego cały proces trwał wg dokumentu 7,5 miesięcy? (red. sprawa wyszła dodatkowy miesiąc później)
– jeżeli od decyzji „nie można się odwołać”, to dlaczego nikt nie skontaktował się z Maciejem Browarskim, którego to dotyczyło?
– czy Chorwacka Federacja MMA może podejmować międzynarodowe decyzje?

UPDATE 3: Na dwa pierwsze pytania nie uzyskaliśmy odpowiedzi i najwyraźniej musimy się z nimi zwrócić do Chorwackiej federacji MMA. Na ostatnie pytanie przytoczono nam cytat o nadzorowaniu gal FFC przez Chorwacką Federację MMA. Opisaliśmy wstępnie cały proces w korespondencji do Herba Deana, aby zapytać jak podobne sytuacje wyglądają w Stanach czy też poza USA w przypadku gal amerykańskich.

UPDATE 4: Ponieważ oficjel FFC – Branimira Novšak (red. pracuje dla portalu branżowego należącego do federacji FFC), nie była w stanie odpowiedzieć na nasze wszystkie pytania wskazując na Chorwacką Federację MMA, poprosiliśmy o bezpośredni kontakt do Chorwackiej Federacji, ale kontakt najwyraźniej się urwał. Postanowiliśmy działać z innej strony.

Okazuje się, że środowisko sportowe w Chorwacji jest oburzone całą sytuacją i dopiero teraz sprawa nabiera rozpędu. Oprócz serii materiałów na ten temat, natrafiliśmy na dowody całkowicie dyskredytujące sytuację a przede wszystkim stawiające federację Final Fight Championship w bardzo złym świetle, bo wszystko zmierza wyłącznie w ich kierunku.

Po pierwsze, udało nam się dotrzeć do informacji, której właścicielowi może zależeć na utrzymaniu w tajemnicy. Głównodowodzący federacją FFC – Orsat Zovko, od niedawna jest managerem Alessio Sakary z kontraktem na pięć lat. Nie trzeba wiele, żeby właściwie skojarzyć fakty i zrozumieć komu zależy na odbudowaniu kariery Włocha. Ten zresztą ma już ustalony termin kolejnego pojedynku na FFC.

Po drugie i chyba najważniejsze w całej sprawie, na oficjalnych kontach facebookowych wymienionych w powyższym dokumencie rzekomych reprezentantów Chorwackiej Federacji MMA: Pan Zlatko Klaric oraz Pan Aleksandar Skuric, gdy obaj ujrzeli ów dokument z ich nazwiskami, całkowicie zaprzeczyli żeby mieli z nim cokolwiek wspólnego. Panowie zresztą doskonale wiedzą co mówią, bo na tej samej gali FFC byli sędziami prowadzącymi.

Zlatko Klaric:

KATASTROFA!!! Nie mogę uwierzyć w to co czytam na własne oczy!!! Ktoś sfałszował certyfikat w którym wspomina się moje nazwisko i nawet podpisuje się za mnie w oficjalnym dokumencie MMA.

Jeżeli chodzi o mnie, teraz i wtedy, nie mam wątpliwości. Browarski to wygrał! Od chwili kiedy Sakara wycofał się przez uszkodzony biceps. Dlaczego zerwał mięsień, był przetrenowany, był kontuzjowany lub po prostu stary uraz. Walka trwa, ból jest bez znaczenia. Sakara był niezdolny do kontynuowania walki i to oznacza koniec!!!

Aleksander Skuric:

Nie mam z tym związku! Dla mnie laureatem jest Browarski. Jestem tego samego zdania co Zlatko Klaric!

Oto oryginał przetłumaczonego przez nas dokumentu.
[nggallery id=143]
Zaczynamy rozumieć dlaczego z kont FB i twittera Alessio Sakary zniknęły informacje o zmianie rezultatu, a dlaczego sama federacja nigdy nie poinformowała o tym fakcie na którymś z oficjalnych kanałów. Przed chwilą udało nam się zdobyć telefon do prezesa Chorwackiej Federacji MMA… wkrótce kolejny update?

Komentarze

 • Pako

  Normalnie Miszczostwo Świata z tą decyzją.Ciekaw jestem jak wyglądała mina Browarskiego jak się dowiedział o zmianie.

 • W. Mrozowski

  Już się robi ciekawie. Dostaję zdawkowe odpowiedzi.

 • vamos

  patologia

 • KAT

  hahahahahahahhha

 • champ1

  o ja pier…. co za absurd. czyli Chorwaci rządzą w Austrii? Policja Chorwacka też ma takie uprawnienia do ścigania swoich kierowców oceniając ich występki tylkowedług swojego prawa? O ja jebie ja kto mówią

 • rudy

  Decyzja samowolką śmierdzi na kilometr. Nie powiadomili przeciwnika, czyli, co On sobie rekordu nie musi zmieniać, tak? Śmiechu warte. A poza tym nie jest to wojsko w konsulacie żeby coś podlegało ich jurysdykcji poza granicą. Panowie dali popis zasad – „TAK BO TAK I JUŻ”

 • rudy

  A swoją drogą co na to Browarski? Rozmawialiście z nim?

 • mmaster

  Wiadomo, dostali pieniążki to mogli nawet zmienić na zwycięstwo sakary. szkoda ze jeszcze tak wielu ludzi patrzy na te smieszne nabijane rekordy zawodnikow. jeśli ufc nie zmieni polityki, to dalej będą takie patologie.

 • W. Mrozowski

  Maciej Browarski wie mniej niż my. W zasadzie to wielu rzeczy dowiedział się z powyższego artykułu.

 • W. Mrozowski

  Historia ma swój ciąg dalszy. Niezłe jaja się dzieją teraz w Chorwacji.

 • vamos

  szok

 • rudy

  O czyli to nie samowolka, tylko przestępstwo regularne. Ciekawe. Szkoda tylko, ze nikt ich nie ścignie za podrabianie podpisów. Ktoś pracuje na swoje nazwisko a inni je depczą fabrykując sobie swoje gówniane pisma?

 • rudy

  I tak naprawdę takie działania kładą się cieniem na całym zespole potem pracującym przy galach. Bo potem zawsze będziemy się zastanawiać czy jakiś sędzia nie był przekupiony, zawodnik otruty… ;P

 • Typer

  o w morde, nie wierzę że takie wały kręcą, to już przesada

 • Billy Boola

  Pojawiło się coś nowego w tej sprawie czy ta Chorwacka Federacja po prostu stwierdziła „no, wałek FFC odwala, sfałszowali nasz dokument i podpisy, brzydko, ale jak już tak zrobili, to niech tak zostanie” i już?

  • W. Mrozowski

   Już niewiele więcej mogę. Ariel Helwani olał temat, Browarski mam nadzieję robi tam burzę bo podałem mu dowody czarno na białym.

 • Pingback: FFC 19: Marcin Prachnio jednogłośnie pokonał Mateja Batinića w Austrii. Sakara wygrał przez kontuzję rywala()

 • Pingback: Bellator 167 zmierza do Włoch z datą 10 grudnia()