Zawodnicy FEN zobowiązani do oddania 20% z wypłaty UFC przez 5 lat wg nowego kontraktu. Federacja oficjalnie odpowiada [UPDATE]

24 Marzec 2016
Zawodnicy FEN zobowiązani do oddania 20% z wypłaty UFC przez 5 lat wg nowego kontraktu. Federacja oficjalnie odpowiada [UPDATE]


Najnowszy zapis kontraktu FEN pokazuje, że wrocławska federacja szybko przeszła z roli „owcy” polskiego MMA do roli bardziej ofensywnej. Czołowi zawodnicy Fight Exclusive Night powoli otrzymują nowe kontrakty w których szczególnie jeden zapis może budzić spore zaskoczenie.

Wg jednego z podpunktów, zawodnik który przejdzie z federacji FEN do UFC, zobowiązuje się do oddania na rzecz organizatora Fight Exclusive Night 20% z wypłatyoraz wszelkich gratyfikacji pieniężnych, które otrzymał od federacji UFC przez przez okres bagatela 5 lat od momentu podpisania umowy z nowym pracodawcą. Organizator FEN motywuje powyższy zapis kontraktowy promocją, jakiej dokonał na rzecz zawodnika.

Tak jak sportowo układa się drabinka poszczególnych dywizji Fight Exclusive Night i służy to rozwojowi polskiej sceny, tak zawodnicy muszą się zastanowić w jaki sposób chcą teraz dostać się do światowego numeru 1. W całej historii konkurencyjnej KSW, wyczyn przejścia do UFC udał się zaledwie kilku fighterom, dlatego pozostali coraz chętniej wiążą się ze wszystkimi na około, jednak krąg komfortowych możliwości właśnie się zacieśnił. Nie jesteśmy ekspertami z dziedziny prawa, dlatego poprosiliśmy o wstępne opinie kilku znanych nam prawników.

Z wielu opinii dało się słyszeć powtarzającą się regułę w umowach tego typu, które mówią o mniej więcej równomiernych korzyściach, jakie kontrakt powinien nieść dla obu stron. Z ogólnymi zasadami prawa cywilnego, świadczenia wynikające ze stosunku zobowiązaniowego powinny mieć charakter wzajemny. To jest określanie świadczeń, które mają charakter niewspółmierny, a więc mogą stanowić tak zwaną „szarą” klauzulę kontraktową.

Łatwo bowiem wyliczyć, że przy podstawowych umowach UFC na zasadzie 8 + 8 tys. $ + 2,5 tys. $ od Reeboka, w drugiej walce 10 + 10 tys. $ + 2,5 tys. $ od Reeboka, w trzeciej 12 + 12 tys. $ + 2,5 tys. $ od Reeboka a później już kwoty dużo wyższe, to FEN-owi bardziej opłacać się będzie, aby ich zawodnicy walczyli nie u nich lecz w UFC. Przykładów moglibyśmy mnożyć, ale najważniejsze to czytać i negocjować umowy.

UPDATE: Po publikacji artykułu, z redakcją MMAnews.pl skontaktował się Paweł Jóźwiak, który skomentował newsa:

„Kontrakty z zawodnikami są poufne i nie mogę zdradzać żadnych szczegółów. Każda umowa jest podpisywana indywidualnie, więc warunki które zostały podane przez MMAnews nie dość, że mijają się z prawdą, to nie mogą dotyczyć wszystkich zawodników. Wszystko jest robione zgodnie z prawem, każdy kontrakt jest analizowany przez prawnika. Zawodnik podpisując kontrakt rozumie w całości jego treść. Czyniąc to pozwalamy im na rozwój, gdyż jesteśmy organizacją, która nie blokuje naszych zawodników, ale też musimy zadbać o własne interesy. Na chwilę obecną planowane kontrakty są obwarowane klauzulą odstępności tylko i wyłącznie podczas ich trwania, czyli tylko posiadając ważny kontrakt z FEN, chcąc odejść do UFC zobowiązani jesteśmy do wypłaty określonej kwoty procentowej. Kwota na poziomie 20 % jest kompletną bzdurą.”

Przed publikacją artykułu rozmawialiśmy na ten temat z kilkoma osobami, które w mniejszym lub większym stopniu, miały styczność z tym zapisem, a po jego publikacji zaczęły zgłaszać się do nas liczące osoby ze środowiska, którym zaproponowano podobną umowę. Co ciekawe, w rozmowie Paweł Jóźwiak użył konkretnego nazwiska potencjalnego źródła informacji, przy czym my nigdy nie podaliśmy naszych źródeł. Sami więc oceńcie, czy informacje są wyssane przez nas z palca.

Komentarze