Daniel Omielańczuk złapany na używaniu zabronionego Meldonium. Lipcowa walka z Alexey'em Oleinikiem zgodnie z planem

02 Lipiec 2016
0
Daniel Omielańczuk złapany na używaniu zabronionego Meldonium. Lipcowa walka z Alexey'em Oleinikiem zgodnie z planem

Foto: ufc.com

Foto: ufc.com


Ten tydzień nie należy do najlepszych w kwestii dopingu w polskim MMA. Najpierw omyłkowe zamieszanie wokół Łukasza Sajewskiego, który walczy w najbliższy piątek a teraz Daniel Omielańczuk (18-5-1-1NC), u którego wykryto obecność zabronionego środka dopingującego.

Meldonium, bo o nim mowa, zostało umieszczone na początku tego roku na liście środków zakazanych wg Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), a konsekwencje zmian „nieświadomych” zawodników, co rusz wychodziły w mediach. Poza oryginalnym przeznaczeniem, środek ten używany jest w sporcie w celu podniesienia wydolności organizmu.

Co bardziej zaskakuje na korzyść polskiego zawodnika, ten wciąż walczy, bo mimo złamania regulaminu o dopingu, nie jest jasne przez ile Meldonium jest wykrywalne w organizmie. Mógł być więc zażywany w okresie, gdy środek był jeszcze dozwolony.

W kwietniu, za ten sam wyczyn usunięto z UFC on FOX 19 Islama Makhacheva, ale właśnie przywrócono mu pełne prawa do walki. W tym samym czasie WADA ogłosiła bowiem, że potrzebne są badania, dzięki którym lepiej zrozumieją jego działanie. Jednocześnie ogłoszono, że wszelkie próbki pobrane przez 1 marca lub zawierające mniej niż 1 mikrogram substancji, są dozwolone. Tym samym, wg oficjalnego oświadczenia UFC, walka Polaka zgodnie z ustalonym planem:

Organizacja UFC powiadamia, że agencja antydopingowa USADA poinformowała Daniela Omielańczuka o potencjalnym złamaniu polityki antydopingowej, z użyciem substancji zabronionej przez Światową Organizację Antydopingową WADA. USADA dalej informuje, że w odniesieniu do toczących się spraw z Meldonium, nie będzie zastosowane typowe zawieszenie względem Omielańczuka. A więc Omielańczuk nie został usunięty z walki z Alexey’em Oleinikiem w Sioux Fall, przewidzianej na 13 lipca 2016.

Obecny tydzień kończy się bilansem 2:0 w rozgrywce Polska kontra nielegalny doping.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

avatar
 
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
  Subscribe  
Powiadom o