UFC sprzedane za sumę 4 mld $, oficjalne ogłoszenie spodziewane w dniu dzisiejszym [UPDATE 2]

11 Lipiec 2016
9
UFC sprzedane za sumę 4 mld $, oficjalne ogłoszenie spodziewane w dniu dzisiejszym [UPDATE 2]

ufc-fertittas-white

Kupione za 2 mln dolarów, sprzedane za sumę 4 miliardów dolarów. Oto siła amerykańskiego snu, ale również biznesowego geniuszu braci Fertitta i głównodowodzącego Dany White, którzy w ciągu 15 lat dokonali niemożliwego. Sprawili, że coś co było postrzegane jako filmowe podziemie, wyrosło do miana szanowanego sportu i świetnie prosperującego biznesu. Oficjalne ogłoszenie sprzedaży marki prywatnym inwestorom, spodziewane jest w dniu dzisiejszym około 14:00 naszego czasu.

Pierwsze informacje o szykowanej transakcji, pojawiły się już w maju tego roku, gdzie Dana White użył całej swojej mocy, by podważyć wówczas wiarygodność raportu dziennikarza ESPN. Wczoraj, dyrektor telewizji Klas TV (CBS) potwierdził, że sprawa została zakończona dzień po historycznym UFC 200, sumą 4 miliardów dolarów. Oficjalne oświadczenie pojawi się jeszcze dzisiaj.

W sobotę federacja miała swoją jubileuszową galę z numerem 200, która wypełniła nową halę 18 tysiącami fanów, ustanawiając rekord dotychczasowych eventów w Las Vegas. Choć przez cały proces negocjacyjny włodarze zaprzeczali wszelkim informacjom na ten temat, Dana dał do zrozumienia, że „UFC nie jest na sprzedaż, ale mogą porozmawiać z kimś kto przyniesie do stołu 4 mld $.” Nowym nabywcą jest prywatna grupa inwestorów WME-IMG i MSD. Zarówno bracia Fertitta oraz Dana White, zatrzymają małą część udziałów firmy.

Tak jak niedawno powiedział Bruce Buffer, gdyby cokolwiek działo się w kwestii sprzedaży wierzy, że Dana White jest na tyle zdolnym negocjatorem, że zdoła zapewnić sobie utrzymanie swojej pozycji i rzeczywiście, bo wg kolejnych doniesień głównodowodzący UFC ma zachować swoje stanowisko. Jeżeli wszystko znajdzie swoje oficjalne potwierdzenie, suma 4 miliardów dolarów będzie największą tego typu w historii sportu.

UPDATE: Dana White potwierdził sprzedaż firmy na ap.org (Assosiated Press). V-ce prezes grupy kapitałowej Ari Emanuel, powiedział w oświadczeniu:

Jesteśmy zaszczyceni mając UFC i jej sportowców jako klientów i nie możemy być bardziej szczęśliwi, że jako właściciele i partnerzy operacyjni, wspólnie wzniesiemy się na wyższy poziom.
UFC doświadczyło niesamowitego wzrostu w ciągu ostatniej dekady i zamierzamy pomóc organizacji i jej sportowcom odnaleźć nowe szanse i dalsze poszerzanie globalnego zasięgu.

Tym samym, Dana White zostaje na swoim miejscu, bracia Lorenzo i Frank Fertitta ustąpią ze swojej pozycji (cała trójka zachowa minimalne udziały w firmie), a dawny inwestor z Abu Dhabi zachowa swoje 10% udziałów:

Będę robił to samo. Będę prezesem, właścicielem i dalej ciężko pracował jak wół. Po prostu będę robił to bez moich najlepszych przyjaciół i partnerów.

Proces zmian wymaga czasu i na pewno sporo się zmieni. Pewne twarze znikną, w ich miejsce pojawią się nowe. Gdy światło dzienne ujrzały pierwsze informacje na temat sprzedaży, Joe Rogan zapowiedział, że odejdzie z UFC. Bruce Buffer z kolei przyznał, że liczy na kolejne 10 lat w oktagonie.

UPDATE 2: Wg wstępnego materiału 8 News Now na KLAS-TV, nigdy nie było inwestora z Chin, o którym donosiły media. Grupa kapitałowa WME-IMG, która nabyła UFC, to międzynarodowa agencja talentów z siedzibą w Nowym Jorku. W poniedziałek o godzinie 5:00 rano, wspomniana telewizja wyemituje już nagrany wywiad z Daną White i Lorenzo Fertittą, w którym opowiedzą o kulisach sprzedaży federacji

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

avatar
 
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
vamosViserAdam W.W. Mrozowski($_$) Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Viser
Gość
Viser
Offline

Ale jaja :O, ciekawe jak to wpłynie na samą firmę, częstotliwość gal itp… Dana musi zostać, jeśli odejdzie / zostanie zwolniony to UFC upadnie. Swoją drogą to byłoby ciekawe, gdyby UFC upadło :O ? Tylu świetnych zawodników wolnych ? Brać kredyt i McGregor do KSW 😀

vamos
Gość
vamos
Offline

nie mają takiej zdolności kredytowej

Adam W.
Gość
Adam W.
Offline

ciekawe co na to Reebok. i w ogóle jak się przelewa 4 komuś cztery miliardy? 🙂

K. Witek
Editor
K. Witek
Offline

Ale normalnie będą gale UFC ?

bql
Gość
bql
Offline

fiu fiu, czyli pożegnanie z Roganem…a Mark „Here we go” Goldberg pewnie zostanie :/