USADA: Daniel Omielańczuk oczyszczony z zarzutów nielegalnego stosowania dopingu

07 Luty 2017
USADA: Daniel Omielańczuk oczyszczony z zarzutów nielegalnego stosowania dopingu

Zmieniające się zasady stosowania określonych środków farmakologicznych, sprawiały w przeszłości problemy niejednemu sportowcowi. Po aferze z Meldonium, które swym zasięgiem objęło cały świat, mieliśmy tego przykład również w Polsce, gdzie na jego zażywaniu „przyłapano” Daniela Omielańczuka (19-6-1).

Sprawa ciągnęła się od stycznia 2016, kiedy w jednej z próbek fightera, wykryto śladowe ilości tego środka. O jego zasadzie działania możecie przeczytać we właściwej publikacji, niemniej zawodnik warszawskiego S4 przedstawił potrzebne dowody, że środek był stosowany leczniczo przez trzy tygodnie i gdy we wrześniu 2015 dowiedział się, że Meldonium trafi na listę substancji zakazanych, zaprzestał jego używania.

Niskie stężenie środka w próbce uryny i przedstawione zaświadczenia były wystarczające dla USADA, aby zwolnić polskiego zawodnika z jakichkolwiek konsekwencji. Od momentu prowadzenia postępowania, Omielańczuk kilkukrotnie przeszedł badania na doping z wynikiem negatywnym, o czym ochoczo informował za pomocą mediów społecznościowych.

18 marca będzie mógł bez żadnych przeszkód walczyć w Londynie z Timothy Johnsonem.

Komentarze

 • moon

  Meldonium to srodek ktory zostal zakazany przez WADA w styczniu 2016. W organizmie zostajie kilka miesiecy. Wiec mysle ze powinien byc jakis czasokres na to aby sportowiec nie byl karany za sladowe ilosci. Jednoczesnie podkreslic nalezy ze agencje antydopingowe zaczely juz obserwowac dzialanie leku rok wczesniej o czym bylo wiadomo. Jesli Daniel skonczyl brac (cos co bylo dozwolone) we wrzesniu 2015 to moglo sie okazac ze jakis slad pozostal.
  Nurtuje mnie jednak cos wiecej. Meldonium zazywa sie w celach leczniczych na choroby ukladu krazenia, chorobe niedokrwienna serca, przewlekla niewydolnosc krazenia, zaburzenia ukladu sercowo naczyniowego itp.
  I w zwiazku z tym mam kilka pytan:
  1. Czy sportowiec powinien trenowac wyczynowo sport bedac chorym na zaburzenia jakie opisalem powyzej?
  2. Dlaczego WADA zaczynala badac na obecnosc meldonium od razu po wprowadzeniu leku na liste zakazanych substancji?
  3. Czy nie fajniej by bylo jakby powiedzial bralem bo bylo dozwolone zamiast opowiadac jaki to byl chory? Bo albo patologia bo chory na serce a trenuje albo smiesznosc ze bierze bo mozna( i nikt nie ma poretensji) a udaje chorego ( tak jak w innej dyscyplinie wszyscy nagle chorzy na astme)
  Fajny gosc fajny rekord zycze powodzenia.

  • W. Mrozowski

   1. Po to są lekarze, żeby to stwierdzili i przypisali dany środek jako kurację
   2. Wyznaczają zdaję się okres od którego nie wolno go stosować i od tego momentu sprawdzają. Zadaniem zawodnika jest śledzić zmiany w przepisach
   3. Argumentu i dowodów od lekarza nie przeskoczysz, skoro zaakceptowała to również komisja

   • moon

    Od stycznia do marca 2016 pozytywny wynik na obecnosc meldonium mialo ponad 120 zlapanych sportowcow z tego ponad 100 rosyjskich. Jakas epidemia sercowa czy co? 😉