USADA: Daniel Omielańczuk oczyszczony z zarzutów nielegalnego stosowania dopingu

07 Luty 2017
USADA: Daniel Omielańczuk oczyszczony z zarzutów nielegalnego stosowania dopingu

Zmieniające się zasady stosowania określonych środków farmakologicznych, sprawiały w przeszłości problemy niejednemu sportowcowi. Po aferze z Meldonium, które swym zasięgiem objęło cały świat, mieliśmy tego przykład również w Polsce, gdzie na jego zażywaniu „przyłapano” Daniela Omielańczuka (19-6-1).

Sprawa ciągnęła się od stycznia 2016, kiedy w jednej z próbek fightera, wykryto śladowe ilości tego środka. O jego zasadzie działania możecie przeczytać we właściwej publikacji, niemniej zawodnik warszawskiego S4 przedstawił potrzebne dowody, że środek był stosowany leczniczo przez trzy tygodnie i gdy we wrześniu 2015 dowiedział się, że Meldonium trafi na listę substancji zakazanych, zaprzestał jego używania.

Niskie stężenie środka w próbce uryny i przedstawione zaświadczenia były wystarczające dla USADA, aby zwolnić polskiego zawodnika z jakichkolwiek konsekwencji. Od momentu prowadzenia postępowania, Omielańczuk kilkukrotnie przeszedł badania na doping z wynikiem negatywnym, o czym ochoczo informował za pomocą mediów społecznościowych.

18 marca będzie mógł bez żadnych przeszkód walczyć w Londynie z Timothy Johnsonem.

Komentarze