UFC 214: Jon Jones (ponownie) złamał przepisy antydopingowe. Dochodzenie w sprawie mistrza trwa

23 Sierpień 2017
UFC 214: Jon Jones (ponownie) złamał przepisy antydopingowe. Dochodzenie w sprawie mistrza trwa
foto.: sherdog.com

Cokolwiek by to nie było, Jon Jones jest spalony w oczach niemal każdego, kto nie raz, a dwa i więcej razy dawał mu szansę. Świeżo upieczony mistrz wagi półciężkiej z rewanżu z Danielem Cormierem, ponownie nie przeszedł badań antydopingowych USADA. Próbka pochodziła z dnia poprzedzającego UFC 214. Informację potwierdził na szybko zorganizowanym spotkaniu z mediami Jeff Novitzky, odpowiedzialny za program antydopingowy:

Zostaliśmy powiadomieni przez USADA, o potencjalnym złamaniu polityki antydopingowej przez Jona Jonesa. Próbka została pobrana 28 lipca, kilka godzin po ważeniu przed UFC 214. Na ten moment to wszystko co możemy powiedzieć w tej sprawie w kontekście substancji jaka została wykryta w organizmie zawodnika.

Tę pechową sytuację skomentował również obecny na miejscu Dana White:

Najwyraźniej informacja ta jest brutalna, wręcz nie do uwierzenia. Myślę, że czuję to samo co Wy wszyscy, gdy dowiedzieliście się o sytuacji. Na razie nie mogę mówić co z pasem, dopóki sytuacja się bardziej nie wyjaśni. To zawsze złe informacje, zwłaszcza gdy chodzi o Jona Jonesa, który wg mnie jest najlepszy na świecie.

Daniel Cormier też nie mógł w to uwierzyć, jest teraz na wakacjach na Hawajach i powiedział mi tylko „O cholera!” Ja nie rozmawiałem jeszcze z Jonem.

Jones ma już na koncie jedną wpadkę z substancją nie sterydową, za którą otrzymał roczne zawieszenie. Jeżeli podobna substancja ponownie zostanie u niego wykryta, tym razem otrzyma dwa lata zawieszenia. W przypadku substancji sterydowych, pierwsza wpadka to dwa lata, a druga cztery.

Czekamy na rozwój sytuacji, wszak stary/nowy mistrz wydawał się przez moment odmienionym człowiekiem i był wielką nadzieją dla UFC, gotowego zorganizować Super Fight „Jones vs Lesnar”.

UPDATE: Według TMZ, chodzi o substancję opartą na sterydach o nazwie Turinabol, wynalezioną we wschodnich Niemczech w latach 60-tych i używaną z dużym sukcesem przez ówczesnych sportowców na Igrzyskach Olimpijskich. Substancję cechuje niski poziom skutków ubocznych w porównaniu do innych środków sterydowych.

Komentarze