Manager Thiago Santosa: Materla użył sytuacji z UFC, by wynegocjować lepszy kontrakt z KSW

02 Wrzesień 2017
Manager Thiago Santosa: Materla użył sytuacji z UFC, by wynegocjować lepszy kontrakt z KSW
foto.: kswmma.com

„Norbert Sawicki może być jednym z najskuteczniejszych managerów w Polsce” – takie zdanie padło dzisiaj z ust jednego z managerów i po zapoznaniu się z wszystkimi faktami, jest w pełni trafione. (Przynajmniej) Trzykrotnie postawił się włodarzom KSW, w każdym z tych przypadków: KSW Szczecin, walka z Mamedem i teraz UFC Gdańsk, zakończył negocjacje z powodzeniem.

Kilka dni temu pod nosem wszystkich dziennikarzy w Polsce, prosto z brazylijskiego Combate/Globo TV, wyrósł news o walce wieczoru październikowego UFC Gdańsk: „Thiago Santos vs Michał Materla”. O tym pisał każdy portal w Polsce i każdy fan MMA w kraju. Gdy próbowaliśmy skontaktować się z Norbertem Sawickim, usłyszeliśmy tylko:

Bez komentarza.

W polskich warunkach z reguły oznacza to potwierdzenie, gdy rozmówca nie potrafi obejść tematu odpowiadając na pytanie i jednocześnie nie odpowiadając na jego istotę.

Wczoraj, kolejny nagłówek z Brazylii zawrócił nadzieje fanów o 180 stopni, gdy okazało się, że Michał Materla zerwał negocjacje z UFC i odnowił umowę z KSW. Wszyscy zdezorientowani, w tym nasza redakcja. Stąd dzisiejsza pobudka o 4:30 rano z mocnym postanowieniem dotarcia do źródła.

Pierwszy kontakt z Raphaelem Marinho z brazylijskiego Combate, który skomentował oba swoje artykuły, którymi wywołał burzę na polskiej scenie:

Materla słownie zgodził się walczyć z Santosem w UFC. Santos już podpisał swój kontrakt, ale Materla zmienił zdanie kilka dni później. Poprosił KSW o więcej pieniędzy po tym, jak otrzymał kontrakt UFC, a KSW zaoferowało mu lepszą umowę.

Jednym z istotnych szczegółów odwołania negocjacji przez obóz Materli, miała być również sytuacja prawna byłego mistrza KSW i ograniczona możliwość wyjazdów za granicę. Ale tego dziennikarz z Brazylii nie potrafił potwierdzić z cała pewnością. Fakt ogólnie znany u nas w kraju.

W międzyczasie niedoszły rywal Thiago Santos, zdążył już potwierdzić kilka razy swój udział w walce wieczoru na UFC Gdańsk i nawet podać dalej spekulacje o zestawieniu z Materlą. Widać, sam również stał się narzędziem negocjacji managera polskiego fightera. Jednocześnie, skontaktowaliśmy się dzisiaj także z managerem Santosa – Alexem Davisem z ATT. Ten potwierdził kunszt sztuki negocjacji Norberta Sawickiego:

UFC powiedziało mi, że walka Santos vs Materla została odwołana. Okoliczności, których nie jestem w 100% pewny są takie, że Materla najwyraźniej użył sytuacji, żeby podpisać kolejną umowę z KSW i zażądać więcej pieniędzy.

To znana metoda negocjacji „BATNA”, którą sam Norbert Sawicki przytoczył na panelu managerskim podczas pierwszego Forum MMA w Warszawie, której używa się do wynegocjowania najlepszych możliwych warunków kontraktowych. Brazylijski manager z USA nie krył irytacji tym faktem:

Najwyraźniej okazało się to korzystne dla Materli, więc obojętne. Jednakże zgodzili się słownie na walkę. Tam skąd pochodzę, słowo mężczyzny jest równoznaczne z jego podpisem!!!

Manager i brat Michała okazał się więc po raz trzeci skuteczny w swojej pracy, co w przeszłości nie było w smak Maciejowi Kawulskiemu przy KSW w Szczecinie, nazywając go „bębniarzem”, gdy o włos zabrakło Materli na gali w jego rodzinnym mieście. Zniesmaczony był również Mamed Khalidov przed KSW 33 (drugi przypadek skuteczności N. S. ), gdy już ustalone warunki okazały się być wciąż renegocjowane przez managera drużyny przeciwnej, nazywając ostatecznie Norberta Sawickiego „szują”. Koniec końców, skutecznego w tym co robi.

Podsumowując, Michał Materla od lat działa zgodnie z zapożyczoną maksymą „All or Nothing” (wszystko albo nic). Ostatecznie marzenia o UFC, o których publicznie i przez lata przekonywał fanów, spotkały się z codziennym życiem i musiały zostać zweryfikowane. W jakiej pozycji stawia to amerykańskiego giganta o którym „marzą” fighterzy z całego świata? „Cipao” był przecież w sytuacji w jakiej nie znalazł się dotychczas prawie nikt na planecie (red. Alistair Overeem). Debiut w UFC i to od razu w walce wieczoru, który został odrzucony kosztem lepszego kontraktu z KSW? Polscy promotorzy naprawdę potrafią zadbać o swoje gwiazdy, co jednocześnie ułatwia nam wybór pomiędzy obecnością na UFC Gdańsk i KSW Dublin dzień później.