Kawulski: „Ludzie mylą KSW z wrestlingiem ze względu na wysoką jakość produkcji”

10 Listopad 2017
Kawulski: „Ludzie mylą KSW z wrestlingiem ze względu na wysoką jakość produkcji”

W dzisiejszym Onet Rano, pojawił się bardzo ciekawy gość, a raczej padło wiele interesujących słów z ust Macieja Kawulskigo, który wyjaśnił dlaczego przeciętny laik może pomylić nieprawdziwy wrestling, z prawdziwym MMA jakie obserwujemy w galach KSW:

Ta dyscyplina broni się taką ukrytą w sobie prawdą. Można parę rzeczy zarzucić MMA wiele rzeczy, że jest brutalne i nieeleganckie. Ale co jeżeli powiem, że walka jest brutalna i nieelegancka? Taka jest właśnie prawdziwa walka, bo to co dotychczas oglądaliśmy to była dyscyplina oparta o walkę. Prawdziwa walka nie kończy się jak któryś zawodnik upada na plecy. Powiem więcej, w większości przypadków prawdziwa walka dopiero się tam zaczyna. MMA stało się tak popularne, ponieważ w tym natłoku zasad, gier i przepisów, pojawiła się prawdziwa dyscyplina, która pokazuje jaka ta walka naprawdę jest. Od setek czy tysięcy lat, od zarania dziejów walka w każdej kulturze była.

Tu jest 100% prawdy. Od momentu w którym drzwi do klatki się zamykają i uderza pierwszy gon, ring decyduje o tym co się dzieje, a raczej zawodnicy. My oczywiście na tyle ile możemy, używamy wszystkich narzędzi PR-owo marketingowych do tego, żeby te emocje budować. Ale to jest do momentu pierwszego gongu. Powiem skąd może wynikać takie skojarzenie z wrestlingiem. Ludzie patrzą na obrazek i bardzo często… bo Wrestling jest bardzo dobrze produkowany. Ponieważ nie mam tam tej prawdy, w związku z czym oni postawili na produkcję, wielkie ekrany, show, pirotechnikę. Ponieważ bardzo często kibice widzą te rzeczy u nas, to w bardzo prosty sposób kojarzy im się jedno z drugim. Natomiast MMA jest najprawdziwszą dyscypliną, najmniej jeszcze skażoną syndromem złego sędziego.

Jednocześnie, Maciej Kawulski wyjaśnił dlaczego co jakiś czas sięgają po środki uatrakcyjniające przekaz, w tym pomysł „freak fightów” i co musi zawierać dobry „freak”, żeby miał czego szukać w okrągłej klatce KSW.

Żeby być freak fighterem, trzeba mieć duży potencjał zasięgowo-popularnościowy. Staramy się nie przesadzać i bierzemy do naszych walk ludzi, którzy najczęściej mają coś wspólnego z walką. O ile np. Ania Lewandowska trenowała karate, to o tyle Ewa Chodakowska mogłaby nie mieć czego szukać w naszej klatce. Jak 10 lat temu sięgaliśmy po mariusza Pudzianowskiego, to też wszystko było śmieszne, był freak fighterem, a dzisiaj jest pełnoprawnym zawodnikiem MMA, który pokonał Pawła Nastulę. Co jakiś czas sięgamy po taką „gimbazę”, bo niektórzy nasi fani mają już takie wąsy jak ja. Są z nami 15 lat i jeżeli nie będziemy sięgać po młodych ludzi, to za chwilę ta dyscyplina umrze śmiercią naturalną. Dlatego sięganie po Popka, jest dla nas takim zabiegiem przyszłościowym. Jak mówi Popek „To nieprawda, że słucha mnie wyłącznie sporo 14 latek, bo za nimi idzie też sporo 12 latek” i my te wszystkie 12 oraz 14-latki zapraszamy na galę.

Takie kolejne Popki się rodzą. W erze mediów społecznościowych, każdego roku wyłaniają się kolejne setki, dziesiątki ciekawych ludzi. Dlatego ja nie mam obaw, że w pewnym momencie zabraknie nam zawodników. Wierzę tylko, że nie pojawi się przed nami nic bardziej elektryzującego niż gale MMA. Na razie jesteśmy absolutnie na topie, to jest to co teraz jest hot. Jeżeli chcesz zobaczyć prawdę, to idziesz na galę MMA.

Jak sam stwierdził, jest jednak pewna granica od której ta „prawda” może być dostępna dla młodego człowieka:

Ja sam mam syna i nie zabrałbym go teraz na swoją galę. Poczekam aż będzie miał 11/12 lat.

Komentarze

 • Lamikoboy

  12latki i 14 latki to już tak trochę pod pedofilię podchodzi 😀 😀

 • Zawodnik32

  Dlaczego Kawul robi się na Kopernika ?

  • W. Mrozowski

   Suchar za suchar… Bo ich klatka jak planeta ziemia jest okrągła 🤔

   • Zawodnik32

    Tak pytam, jakie są powody zapuszczenia włosów i noszenia opaski 🙂 Coś to daje na arenie międzynarodowych negocjacji o mistrzów EFC czy innych królów nokautu ? 🙂

    • Nandi Lukas

     Ninja Warjaaaa!!!stajl

  • moon

   Porównaj Kawula z 2013 roku a obecnie 🙂 Z wagi średniej do ciężkiej poszedł 🙂

 • hit&run

  Poprawiam: „Ludzie mylą KSW z wrestlingiem ze względu na wysoką jakość produkcji oraz podobne reżyserowanie walk” %-)

  • W. Mrozowski

   Fajny nick… Jon Jones style.

  • Zawodnik32

   Like za zdjęcie 🙂

  • Michał

   W jaki sposób ty widzisz reżyserowane walki w KSW?? No proszę cie …

 • Primo

  To pewnie myla ci sami , co nie potrafia komputera wlaczyc/wylaczyc i nie dzialaja im wspaniale jakosciowo produkcje KSW . Tem poziom jest tak wygorowany , ze nawet kamery nie chca rejestrowac wydarzen z klatki i pozniej taki duren kupuje ppv , ale i tak nie obejrzy . Nie dla psa kielbasa . Zostaje jedynie ogladanie ufc , pod warunkiem , ze nie straszne ogladanie od dupy strony.

 • keyboard_warrior

  niech jeszcze powie czy odda w końcu pieniądze tym idiotom co im wierza i kupuja ich ksw.tv czy znowu będą pierdzielic o bebechach na komputerze.
  sprzedali podobno w okolicach 75 tys PPV – przypominam, ze generalnie liczba „knajp” które zazwyczaj kupuja transmisje do klubu, pubu (gdzie taki koszt to nic) była w okolicach 90-110 tys. czyli spada jak cholera, zupełnie jak ich ogladalnosc w otwartym Polsacie z 4.5-6 mln za czasów debiutu pudziana do około miliona ostatnio, za 2 lata będą wystepowac na tv puls