Jeff Novitzky: „Nie miałoby to dużo sensu, gdyby Jon Jones świadomie wziął tę substancję”

06 Styczeń 2018
0
Jeff Novitzky: „Nie miałoby to dużo sensu, gdyby Jon Jones świadomie wziął tę substancję”
foto.: mmafighting.com

Od walki rewanżowej Jona Jonesa z Danielem Cormierem na UFC 214 minęło już ponad 5 miesięcy, jednak w dalszym ciągu nie wiadomo jaka kara czeka niedoszłego mistrza po kolejnej wpadce z testem antydopingowym, którego wyniki ujawniono po gali.

Jeff Novitzky, który współpracuje z organizacją USADA, zajmującą się kontrolą antydopingową zawodników UFC, ma ciekawą teorię na temat oblanego testu Jonesa. W podcaście „JRE MMA Show #9” możemy usłyszeć:

Biorąc pod uwagę moment w którym wykryliśmy tę substancję, nie miałoby to wiele sensu dla jakiegokolwiek zawodnika UFC, tym bardziej dla Jona Jonesa, który dobrze wiedział, że jest często testowany. Nie miałoby to wiele sensu biorąc również pod uwagę jaką substancję wykryto, że ze wszystkich możliwych opcji wybrał akurat taką.

Po chwili dodaje:

Po pozytywnym wyniku testu, USADA znów pobrała próbki od Jona miesiąc czy dwa później. Wynik był negatywny. Więc prawdopodobnie ta zakazana substancja pojawiła się w jego ciele jakoś po 7 lub 8 lipca. To musiała być mała dawka, której organizm się szybko pozbył.

Wszystko wskazuje na to, że sam Novitzky nie jest przekonany do celowego zażycia środków dopingujących przez byłego mistrza kategorii półciężkiej. Podkreśla natomiast, że to nie uchyli go od kary, może jedynie wpłynąć na długość zawieszenia. Potencjalnie grozi mu do 8 lat zawieszenia, gdyż zawodnicy, którzy już wcześniej byli przyłapani mogą otrzymać podwójny maksymalny wymiar kary. W praktyce jeszcze nikt nie został tak dotkliwie ukarany.

Zdarzały się również sytuacje, gdzie po wpadce antydopingowej poszkodowany zawodnik obwiniał jeden z suplementów i rzeczywiście, badania wykazywały obecność niedozwolonych substancji (red. na przykład sprawa Yoela Romero). Mimo tak twardych dowodów nie zwalnia to z odpowiedzialności zawodników, natomiast zawieszenie często jest redukowane do okresu 6 miesięcy.

Póki co nie wiadomo jak szybko zakończy się cała sprawa Jona Jonesa. Jedyna informacja, którą podzielił się Novitzky jest taka, że osoby z obozu Jonesa i USADA odbyły przed dwoma tygodniami „produktywne spotkanie”. Czekamy na rozwój sytuacji.

Podziel się ze znajomymi
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Waszym zdaniem

avatar
 
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
  Subscribe  
Powiadom o