Manager Salima Touahriego przekonany o niewinności swojego podopiecznego

20 luty 2020
1
Manager Salima Touahriego przekonany o niewinności swojego podopiecznego
foto.: ufc.com

O tym, że Polska przegrywa 90% spraw opartych na zeznaniach tak zwanego „małego świadka koronnego”, wiadomo od dawna, mimo to instytucja ta wciąż jest powszechnie stosowana przez rodzimy wymiar sprawiedliwości. Nasze MMA w dużej mierze również zostało mocno przetrzebione na podstawie zeznań osób trzecich, czego doskonałym przykładem jest najnowsza sprawa byłego fightera UFC Salima Toauhriego, który tak jak wcześniej Michał Materla, nie ma nic do ukrycia. Dlatego właśnie jego manager Paweł Kowalik prosi, aby używać jego pełnych personaliów:

W związku z medialnymi doniesieniami o zatrzymaniu zawodnika naszej grupy Salima Touahriego, oświadczamy, iż faktycznie nasz klient przebywa w areszcie śledczym. Jedyną podstawą zatrzymania są zeznania osoby o wątpliwej reputacji, która dodatkowo została skazana prawomocnym wyrokiem Sądu. Nie przedstawiono żadnych dowodów na jakąkolwiek nielegalną działalność Salima. Jesteśmy przekonani o niewinności związanego z nami od lat zawodnika, który jest dbającym o rodzinę sportowcem. Jednocześnie apelujemy o nieskracanie nazwiska Salima do samej litery T., gdyż nie ma on nic na sumieniu, by zasłaniać mu oczy i skracać nazwisko.

Wspomniane zjawisko „małego świadka koronnego” zgodnego z art. 60 § 3 k.k., polega na tym, że przestępca współpracuje z organami ścigania w celu złagodzenia kary za swoje wcześniejsze przewinienia. A „mały” dlatego, że nie posiada wystarczającej wiedzy by otrzymać status pełnego świadka koronnego. Dzięki swoim zeznaniom często takie osoby skracają sobie wyrok o dobre kilka lat.

Instytucję tę wprowadzono jeszcze za czasów Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdy ten piastował urząd Ministra Sprawiedliwości. Pomysł ten z miejsca podzielił środowisko prawnicze, gdzie doszło wówczas do mocnego starcia na argumenty z Profesorem Andrzejem Zollem, uważanym za jednego z ważniejszych polskich prawników. Owszem, w latach 90-tych w dużej mierze udało się wspomóc walkę z przestępczością zorganizowaną, jednak jasne jest, że dzisiaj Polska jest już w zupełnie innym momencie niż  ponad 20 lat temu. Wręcz można by uznać, że najnowsze zatrzymania (red. nie tylko w MMA, lecz w życiu publicznym) wg obserwatorów oznaczają, że ktoś może chcieć odwrócić uwagę od innych istotnych problemów.

Tymczasem, Salima czeka teraz 3 miesięczny okres w areszcie, podczas którego będą ustalane wszystkie fakty i na ich podstawie zostaną podjęte dalsze działania. Nie ferując wyniku za i przeciw trzymamy kciuki, żeby zwyciężyły właśnie fakty bez względu na rezultat końcowy.

Podziel się ze znajomymi

Waszym zdaniem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
2 lat temu

Winny… I niech sie dzieje

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x