Piechota o 22-miesięcznej karze od USADA: „Zmagałem się z poważną kontuzją biodra.”

06 maj 2021
0
Piechota o 22-miesięcznej karze od USADA: „Zmagałem się z poważną kontuzją biodra.”
foto.: ufc.com
Od czerwca 2020 upłynęło sporo czasu, ale mimo tego ostatni pojedynek Oskara Piechoty wciąż odbija się czkawką. Dzisiaj, w amerykańskich mediach podano informację wg której Polak otrzymał 22-miesięczny okres zawieszenia z powodu znalezienia u niego niedozwolonej substancji. Dla przypomnienia podamy najważniejsze fakty chronologicznie, aby lepiej zobrazować całość.
Najpierw, prawie rok temu „Imadło” przegrał po barażu podbródkowych ciosów i GnP. Prawie pół roku później okazało się, że wygrana Marca-Andre Barriault została zmieniona na nierozstrzygniętą z powodu wpadki dopingowej Kanadyjczyka. Teraz Komisja Antydopingowa ogłosiła, iż wymierzy karę w kierunku „Imadła”, który również złamał kodeks antydopingowy. Zawodnik nie czekał na rozwój wydarzeń i za pośrednictwem FB napisał swoją wersję co i dlaczego:
Witam wszystkich, dawno nic nie dodawałem, ale byłem zajęty pompowaniem w siebie sterydów, a była ich cała masa bo aż jeden peptyd GHRP-2, który ma za zadanie zwiększyć produkcję naturalnego hormonu wzrostu. Wolałbym napisać że „nie wiedziałem”, albo „zanieczyszczony suplement”. Niestety wziąłem go z premedytacją, żeby być najsilniejszym. Prawda jest taka, że po ostatniej walce, byłem przekonany, że nie ma mnie już w UFC, zresztą chyba wszyscy tak myśleli, nawet mój manager był o tym przekonany. Zmagałem i zmagam się do tej pory z poważną kontuzją biodra. Z medycznego punktu widzenia mogło to znacznie przyspieszyć leczenie i tylko po to zastosowałem ten peptyd. Nie chciałem w ten sposób poprawić swoich wyników sportowych i nie wziąłem tego w czasie przygotowań do walki. Nigdy wcześniej nie stosowałem żadnych substancji niedozwolonych w sporcie, nie zostałem też złapany na tym podczas walki, a od 25 września byłem przebadany przez USAD-e około 6 razy w tym raz pobierano mi krew, na żadnym z tych badań nie wykryto nic. Niestety wyszło jak wyszło i dostałem 22 miesiące zawieszenia. Chce dobrze wykorzystać ten czas i wrócić do startów, mam nadzieje w pełnym zdrowiu, żebym mógł znów pokazać się z jak najlepszej strony.
Czasami sytuacja, w której się znajdziemy i myślimy, że jest dla nas zła, z perspektywy czasu może okazać się dobra i to właśnie dzięki niej zrobiliśmy duży krok w przód.
W oficjalnym oświadczeniu USADA możemy przeczytać, że kara dla Polaka została zmniejszona w nawiązaniu do owocnej współpracy pomiędzy zawodnikiem a Komisją. Do walk na terenie USA, gdzie obowiązuje zakaz, będzie mógł wrócić dopiero 25 września 2022. Będzie miał wtedy 33 lata i wciąż kilka w zapasie, by zająć się sportową karierą. Tymczasem, jego poprzedni rywal wrócił już do UFC i nawet zdążył znokautować dobrze znanego u nas Abu Azaitara.
Podziel się ze znajomymi

Waszym zdaniem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x